Često mislimo da nemamo dovoljno novaca i želimo zaraditi više, no to privlačenje novaca je samo jedan aspekt novca. Što je još (podjednako) važno?
5 aspekata novca
1. Attract: Privlačenje novca
O ovome smo puno pisali i mnogi su tekstovi među najčitanijima.
Zarađujemo li dovoljno? Kako možemo zarađivati više?
Koja još znanja vještine i talente imamo? Možemo li neki svoj hobi ili strast pretvoriti u (dodatni) biznis?
Kako možemo upakirati svoje talente u nove proizvode i usluge?
Kako podići cijenu?
Kako naći bolje klijente?
2. Keep: Zadržavanje novca
Ovo je stvar matematike. Da uvijek potrošimo manje nego zaradimo. Da platimo sebi prvo – odnosno da ne čekamo zadnji dan u mjesecu pa ako nam što ostane da od toga štedimo, nego da prvo odvojimo novac za ono što nam je bitno, odmah na početku mjeseca.
Koju ćemo tehniku odabrati (pisali smo o tome 20/30/50 ili 10/90 ili 6 računa i drugo) nije važno, važno je da krenemo i da odaberemo način koji je usklađen s našim vrijednostima i ciljevima, onim tko smo i gdje mi želimo biti.
Zato smo osmislile financijski planer.
Ma koliko vam se vaša primanja čine (pre)mala, ne radi se o tome koliko zarađujemo, nego kako upravljamo onim što imamo na raspolaganju.
Ako nemamo naviku štednje dok zarađujemo 1000 eura, nećemo je imati ni s 50 000 eura. I nikad nam neće biti dosta novaca. Jer se uvijek pojavljuju nove želje.
3. Grow: Uvećavanje novca
Ovdje se radi o tome da ono što smo uštedjeli dakle ono što nismo potrošili da tome uvećamo vrijednost. Da nam ne stoji bez veze, da se tako izrazimo. I o ovome smo pričali u intervjuu s MyTetkom.
Imamo li neku imovinu koja može kreirati novi izvor prihoda? Imamo li neku nekretninu koju možemo početi iznajmljivati pa da nam donese novac?
Možemo li pokrenuti (još jedan) biznis, a da ne ovisi o nama?
Možemo li kreirati franšizu od svog posla?
Kako smo se pobrinuli za svoju mirovinu, jesmo li uložili u neki ETF, tuđi biznis, još jednu nekretninu, kriptovalute, 3. stup… Što god?
4. Davanje/doniranje
O ovom se aspektu novca govori, ali ne dovoljno. A važan je.
U nekim kulturama daje se i do 10% prihoda.
Osim što je to važna poruka i nama i drugima da imamo dovoljno, sjetite se samo osjećaja iznutra kad nekome pomognete i kad date donaciju za nešto u što vjerujete i što čini svijet boljim.
1 kn, 1 kn prolazniku na cesti ili tisuće kune koje su vam porezno priznate kao olakšica, svejedno. Radi se o samom činu i namjeri te našem osjećaju iznutra.
Ne zaboravite davati. Dajte nekom već danas, odmah po čitanju ovog teksta. Zašto ne?
Ako nemate novac, dajte vrijeme, pažnju, podršku. Toplu riječ, ohrabrenje, zagrljaj… dio sebe.
5. Uživanje
E, a o ovom se aspektu novca premalo priča. A itekako je bitan.
Naravno, ovdje ne pričam o stavu novac je da se troši (iako je i treba kružiti) i jednom se živi (i to je istina, ali ako ovo krivo shvatimo – evo nas začas u prekomjernoj potrošnji i u dugovima)
Mnogi su milijunaši ljudi koji novac skupljaju i drže na računu te ne troše na sebe i svoje užitke, već ga skupljaju jer im on daje (lažan) osjećaj sigurnosti.
Zašto lažan? Pa zato što je prava sigurnost u nama – u našim znanjima, sposobnostima da se uvijek snađemo i kontaktima – ljudima koje poznajemo.
Možemo izgubiti sve izvana, ali ako imamo znanja, ako poznajemo ljude i ako imamo ispravan mentalni sklop, sve ćemo uvijek lako i brzo iznova izgraditi.
Prijatelji me zezaju da ja i od pakla napravim užitak. Da.
Zahvalnost je ključ.
Uvijek mi je bilo bitno da uživam u onom što mogu u tom trenutku. Nekad je to bilo pecivo i pašteta na plaži uz noćenje od 10 eura/noć – 1 km od mora, a nekad je krstarenje, vila s bazenom, hotel s pet zvjezdica i sl.
Nije važno ono izvana. Uvijek je važnije iznutra.
Vjerujte mi da nisam znala guštati u onom sendviču na plaži, ne bih ni na krstarenju i drugom.
Uživajte u onom što si možete priuštiti danas. Budite prisutni u sada i ovdje, fokusirani na ono što imate i možete, a ne ono što još nemate i ne možete.
Nemojte se uspoređivati sa susjedima, trava uvijek izgleda zelenija u tuđem dvorištu, no to nikad nije tako jer iza te zelene trave je uvijek neka priča koju ne vidimo.
Osobno, ništa mi nije tužnije nego kad vidim (a upoznala sam ih dosta) ljude koji imaju jako puno novaca na računu, a neće trošiti iz straha, škrtosti, čega god, jer im taj novac u glavi predstavlja sigurnost i zapravo u praksi je kao da nemaju ništa. Ja ih zovem bogatim siromasima.
Bogati izvana ako gledamo stanje na računu, siromašni iznutra ako gledamo mentalni sklop i stanje duha.
Svi dolazimo goli i bosi na ovaj svijet i jednako takvi svi i odlazimo.
Ništa ne možemo ponijeti sa sobom na onu stranu.
Jednostavno – nije u šoldima sve.
Zato postavite stvari na svoje mjesto uzimajući u obzir širu sliku. Upravljajte svjesno svojim novcem i životom da ne bi novac upravljao vama.
Pogledajte koji aspekt novca možete poboljšati i bacite se u akciju već danas.
Kristina Ercegović – Poslovna savjetnica s 20 godina iskustva u malom poduzetništvu.
Foto: