Zdrav odnos
s novcem

Vodič za kartično plaćanje: Koja je razlika između kreditnih i debitnih kartica?

Vodič za kartično plaćanje: Koja je razlika između kreditnih i debitnih kartica?

Posljednjih nekoliko godina gotovina se sve manje koristi u opticaju, a život bez bankovnih kartica, aplikacija i pametnih novčanika postao nam je nezamisliv. Tako je u posljednjih pet godina plaćanje karticama povećavalo svoj udio naspram plaćanja gotovinom i to sa početnih 20 posto na čak 85 posto svih plaćanja.

Predviđa se da će se u narednih pet godina taj udio još više povećati u korist kartičnih i bezgotovinskih plaćanja te da će se gotovina u potpunosti zamijeniti bezgotovinskim transakcijama i plaćanjima.

Kako se promjene ubrzano i nezaustavljivo dešavaju u novčanom prometu, dobro je znati osnovne vrste kartica i njihove razlike.

Foto: Pexels

1. Debitne kartice (MBU)

Debitne kartice svi imamo. To su kartice koje dobijete uz tekući račun koji otvorite. Služe za podizanje novaca na bankomatu i plaćanja na POS uređajima prodajnih mjesta. Njima možete podići novce koje imate raspoloživo na tekućem računu ili platiti raspoloživim novcima na tekućem računu. Najčešće korištena debitna kartica je Maestro.

Iako po definiciji na tim karticama možemo koristiti samo raspoloživa sredstva na tekućem računu, zadnjih nekoliko godina se pojavio novi proizvod, vezan uz debitnu karticu – MBU na rate kojim se može kupnju podijeliti na rate i odgoditi plaćanje.

MBU na rate

Proizvod koji omogućava plaćanje na rate debitnom karticom potrebno je prethodno dogovoriti u banci. Proizvod je vrlo jednostavan i jeftin, te se najčešće ugovara uz minimalnu jednokratnu naknadu i bez kamata. Na taj način se omogućava plaćanje na 12 rata odnosno odgođeno plaćanje.

Moguće je i podignuti gotovinu na bankomatu, pa vraćati na rate, ali ta se usluga plaća. Ovaj proizvod ima i svoja ograničenja pa tako je potrebno provjeriti s matičnom bankom na kojim je sve prodajnim mjestima moguće koristiti proizvod MBU na rate.

2. Kreditne kartice

Kreditne kartice, kako im samo ime govori omogućuju plaćanje uz odgodu. Odobravaju se na način da se, ovisno o bonitetu klijenta utvrdi limit potrošnje na kartici.

Na tržištu postoji ogroman broj različitih kreditnih kartica i izdavatelja kreditnih kartica. Svaki izdavatelj ima svoje različite naknade, članarine, upisnine kao i mogućnosti plaćanja i odgode. Ipak postoje dvije osnovne vrste kreditnih kartica koje je moguće ugovoriti:

  • Charge kartice

Odnose se na kreditne kartice koje se koriste u plaćanjima (kupovinama) tijekom jednog mjeseca, a plaćanje duga se izvršava ili u cijelosti slijedeći mjesec kada je dospijeće ili ako se tako ugovori na rate. Kod plaćanja na rate postoje varijante kada vam kartičari naplate kamate ili bez kamata. To svakako treba provjeriti prije transakcije.

Najpoznatije kreditne kartice su VISA, Diners, MasterCard…

  • Revolving kartice

Revolving kartice funkcioniraju na drugačiji način od Charge kartica. Kao i kod charge kartica postoji limit koji se može potrošiti, međutim dug se svaki mjesec mora otplatiti samo u određenom postotku – najčešće 15 posto duga (limita) i čim se taj dio otplati, iznos se opet može potrošiti.

Primjerice, imate limit 10.000 kn koje potrošite. Idući mjesec morate smanjiti dug (otplatiti) 1.500 kn, ali čim ih otplatite imate opet mogućnost potrošiti isti iznos do ukupnog limita. Dakle dug se stalno obnavlja i praktički je moguće cijelo vrijeme biti u maximalnom limitu, a plaćati samo jedan dio (15 %).

Ova vrsta kreditnih kartica traži odgovornost i dosljednost jer je lako se dovesti u stalni dug koji kad-tad morate otplatiti.

3. Prepaid kartice

Prepaid kartice najsličnije su gotovini u novčaniku. Na karticu je potrebno uplatiti (napuniti) određeni iznos novaca kojim želite raspolagati te onda s njom plaćati na POS aparatima prodajnih mjesta ili na internetu.

Ove kartice su najbolji izbor za internetska plaćanja jer je možete napuniti točno onim iznosom koji vam je potreban za kupnju čime se smanjuje mogućnost internetske krađe. Jako se često ova kartica koristi i na putovanjima jer također mogućnost zlouporabe i krađe ograničena na iznos koji uplatite na svoju karticu.

Većina banaka nudi prepaid kartice, međutim tu su sve popularniji kartičari i aplikacije nevezani za banke poput Airchash-a i Revolut-a.

Sigurnost

Uvijek postoji opasnost zlouporabe i krađe kartica kako fizički tako i virtualno. Zbog toga je najbolje pametno ograničiti limite plaćanja na svojim karticama. Također i kartične kuće sve bolje se osiguravaju od prevara. Tako sada većina kartičara ima dvostruke autentifikacije za plaćanja na internetu. Preporuka je dobro čuvati svoje pinove, a u slučaju zlouporabe ili krađe odmah obavijestiti kartičnu kuću i blokirati kartice.

Kako tehnologija ubrzano napreduje tako se i plastične kartice u novčaniku sve češće zamjenjuju digitalnim novčanicima, aplikacijama i kodovima za plaćanje putem pametnih telefona i satova.

Foto: Pexels

Stavovi kolumnista/ica nisu stavovi uredništva portala Mojnovac.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Slični tekstovi

Evo kako organizirati vjenčanje uz minimalne troškove!

Održan 68. Business Cafe – Evo što je sve u Hrvatskoj moguće!

Kojim je sve pravima intelektualnog vlasništva zaštićen vaš mobilni uređaj?

Prijava za članice

Pretraga

znn