Nemam kasko policu za automobil i nemam osiguranje imovine, a dogodila se je šteta – imam li šanse i od koga dobiti refundaciju za štetu?
Često mi ne razmišljamo o štetama i pokušavamo osporiti činjenicu da se događaju poplave, požari, tuče i sl. Ukoliko imamo ugovorenu policu za puno kasko osiguranje ili osiguranu imovinu sa svim osnovnim i dodatnim pokrićima, mi ćemo bez ikakvih problema štetu naplatiti od osiguravajuće kuće s kojom smo istu sklopili. U zadnje vrijeme prijave su jako lagane, većinom online, sačekamo obavijest i isplatu tj. plaćanje popravka.
Ali i ako nemate ni police kaska, a ni osiguranje imovine (stan, kuća i sl.) nemojte dići ruke od svega i slegnuti ramenima. Istog trenutka uzmite mobitel ili fotoaparat u ruke i fotografirajte. Temeljito uslikajte što više fotografija iz što više kutova. Prikupite i izjave svjedoka, ukoliko je prošla policija obavezno tražite policijski zapisnik.
Postoje male šanse da namirite štetu – a to je samo opcija da je proglašena elementarna nepogoda na području gdje se je dogodilo oštećenje. Postupanje i isplate šteta regulirane su Zakonom o ublažavanju posljedica štete od prirodnih nepogoda. A tada… čekanje da izađe javni poziv za prijave šteta.
Foto: Pexels
Ponekad se čak i događa da se mogu prijaviti samo štete na imovini, međutim ni tad ne odustajte već uputite dopis Gradu ili općini gdje je nastala šteta
Vrlo često se u takvim slučajevima dogodi da se naknadno izda dopuna javnog poziva u kojoj se onda mogu naći i osobna vozila. Jako pri tome pratite objave, rokove i sl. gotovo je nemoguće naknadno van roka prijaviti štetu.
Kod ovih prijava šteta vrlo je često da se samo ublažavaju ili djelomično uklanjaju posljedice prirodnih nepogoda te se tako ne može u potpunosti iz tih sredstava i sanirati imovina.
Ako je vrijednost oštećene imovine manja od 60% vrijednosti imovine, najvjerojatnije se neće moći naplatiti šteta, ali to sve ovisi o javnom pozivu i načinu na koji je on koncipiran nakon što je sagledano koliko će biti oštećenika, vrijednost ukupna njihove imovine i sl.
Na području na kojem nije proglašena elementarna nepogoda, a policu kaska i osiguranje imovina nemate, gotovo je nemoguće naplatiti štetu.
Ukoliko želite mirnije i spremno dočekivati tuče, poplave, potrese i sl. (a one se dešavaju i dešavat će se i dalje), najsigurnije je da sami ugovorite police za osiguranje istih, ali i tu budite oprezni.
Želim ugovoriti policu za osiguranje imovine: na što moram obratiti pažnju?
Dobro pogledajte jesu li vam tom policom pokrivena pokrića od tuče, potresa ili urušavanja jer su ona na policama često opcionalna, a nisu u osnovnom pokriću. Isto tako djelomični kasko često ne pokriva tuču kao pokriće. Stoga i kod ugovaranja; pitajte, tražite pojašnjenja što vam je pokriveno, a što nije.
I na kraju ono što je najbitnije: ne birajte najjeftiniju policu već najoptimalniju.
Foto: Pexels