Je li uopće moguće u ovom našem današnjem potrošačkom društvu biti manji materijalist i što to uopće znači?
Današnje potrošačko društvo stavlja (pre)veliki fokus na posjedovanje materijalnih stvari, a kontinuirana utrka za još i još stvari postala je toliko normalna, da je postalo nemoguće zamisliti da život može biti i drugačiji. No, što ako se maknemo korak unazad i razmislimo o našim priroitetima? Što ako nas usrećuje nešto drugo. Ako još niste, pročitajte što nas zaista čini sretnima.
Što ako bismo se fokusirali manje na stvari koje nam zapravo ne trebaju i više na razvoj smislenih odnosa i uživali u jednostavnim stvarima u životu?
Što uopće znači da je netko materijalist?
Materijalist ne znači da je to osoba koja ima puno (skupih) stvari nego da više cijeni materijalna dobra, status i izgled u odnosu na okolinu i ljude koji ju okružuju. Danas je lako biti materijalist kad smo svi stalno bombardirani promotivnim poruka koje nam govore kupi još, kupi sad i odmah.
Nema baš ništa loše u tome da si kupimo i posjedujemo sve što nas veseli, ono što je problem kad nam stvari postanu važnije od ljudi i odnosa te nas samih.
Stoga, ako želimo, kako da budemo manji materijalisti?
1. Budi manje na društvenim mrežama.
2. Više cijeni iskustva nego materijalne stvari – radije kupi putovanje koje će ti stvoriti lijepa sjećanja, nego još jedan predmet.
3. Budi zahvalan.
4. Raščisti višak stvari.
5. Izaberi zdrave hobije poput vrtlarstva, planinarenja i sl.
6. Volontiraj.
7. Sjeti se da ništa ne možeš ponijeti sa sobom u grob.
I na kraju da ponovimo zašto uopće postati manji materijalist? Kad smanjimo jurnjavu za još i još stvari, imat ćemo više vremena za smislene odnose i uživanje u iskustvima u životu. Uspomene i ispunjeni odnosi, to je ono što nas čini sretnima.
Uživajte.
Foto: Pexels