Jeste li zbrinuli svoju djecu – jeste li napisali oporuku, imate li posmrtnu pripomoć?
Ma šta ja imam djecu zbrinjavati, neću im ništa ostaviti. Neka se sami brinu za sebe.
Neću o tome razgovarati – vi mene pokapate.
Što ja imam pisati oporuku, pa jasno je da sve ide mom djetetu.
Posmrtnu pripomoć da uplaćujem, pa toliko sam se žrtvovala da najmanje što mogu napraviti jest da me dostojno pokopaju …
Zvuči poznato? Sve sam to čula X puta. I onda.
Moj djed nije napisao oporuku – rezultat – tata i stric mislim 20-ak godina na sudu.
Drugi djed isto nije napisao oporuku – rezultat – mama i njena sestre nisu dobile ništa, sve je dobila njegova treća žena i nakon nje njena djeca. Dakle, u konačnici, sve su dobila djeca koja nisu njegova, a njegove kćeri su izvisile.
Moja mama nije htjela ništa sa mnom razgovarati jer, kako je rekla, kad sam započela tu temu – pokapam ju – rezultat – vraćam njen dug za ne znam što.
Oporuka
Ja imam oporuku, iako sam single mama, i imam jedno dijete, i neću imati više djece.
Zašto? Zato da ga zaštitim od sebe i mogućih poteza tipa da se ponovo udam i sl. pa da ne završi kao moja mama i njena sestra u slučaju svog tate, mog djeda.
Posmrtna pripomoć
Imam i posmrtnu pomoć – zašto?
Pa zato što ne želim da uz bol koju će osjećati zbog mog odlaska, da se netko mora baviti organizacijom nečeg što je kao organizacija “svadbe” – em mjesto, em način pokopa, em muzika, em cvijeće, em karmine… Niti su svi rođeni za organizaciju evenata niti je to trenutak kad shrvana osoba treba razvijati svoje eventualne organizacijske vještine.
Uostalom, tko će nam čitati misli kakav ukop želimo? Sve lijepo napišite u oporuci i dajte upute poduzeću kod kojih ste se odlučili uplatiti posmrtnu pripomoć.
Mislite da ovo nije prikladna tema?
Od sve silne nesigurnosti i neizvjesnosti u svijetu jedno je sigurno – svi ćemo umrijeti.
Čemu ovo sve?
Želimo li svojoj djeci ostaviti kaos, nesređenu imovinu, dugove, organizaciju sprovoda ili ih zaista volimo pa ćemo počistiti i repove, i sranja, i ostaviti im, ako ništa drugo, barem čistu i jasnu situaciju.
Ne moramo im ostavljati imovinu, ali stvar je i financijske odgovornosti, i roditeljske odgovornosti i ljubavi – da im ne ostavimo kaos iza sebe.
Ako ih volimo naravno i ako nam je stalo do njih. Ako nije, onda ćemo se praviti blesavi, ljutiti se kad netko započne ovakav razgovor jer mi nikad nećemo umrijeti, zar ne? To se dešava nekom drugom.
P.S. Za poticaj, moja je prabaka prodala komad zemlje, platila odvjetnika da sredi sve ostalo u gruntovnici, ostavila oporuku da sve ostavlja ravnopravno na 4 dijela: mojoj baki, njenoj sestri i dvojici braće uz zabranu kćerima (baki i teti) da se odreknu svog dijela u korist braće. Pričamo o prošlom stoljeću, mjesto radnje – selo u Dalmaciji.
Kristina Ercegović – Poslovna savjetnica s 20 godina iskustva u malom poduzetništvu.
Foto: Pexels, Unsplash