Razgovarali smo s Ivanom Ožegović, poduzetnicom, direktoricom knjigovodstvenog ureda Domino mod i vlasnicom Studija Mystique za elektrostimulaciju mišića u Zagrebu.
Ivana je u poduzetništvo krenula od nule, a danas vodi uspješan biznis i članica je Udruge Glas poduzetnika.
- ŽIN: Kako ti zarađuješ svoj novac, kako je krenuo tvoj poduzetnički put i čime se sve sada baviš?
Ivana: Uvijek kažem da sve u životu ima svoje zašto, tako se dogodio i moj ulazak u poduzetništvo prije deset godina.
Svi poslovi koje sam do tada radila izgradili su me u osobu koja je bila spremna da nakon poziva preuzme knjigovodstvo veće neprofitne organizacije, preuzme rizik i pokrene svoju firmu. Želja za poduzetništvom postojala je od djetinjstva, kao ostvarenje želje prerano preminulog oca. Sada imam knjigovodstveni ured koji je specijaliziran za neprofitne organizacije, stalni sam autor članaka časopisa Udruga.hr te njihov predavač za neprofitne organizacije i njihov povremeni savjetnik na telefonskim linijama, predavač modula financije na Digitalnoj akademiji za upravljanje društvenim mrežama Demosten te sam nedugo otvorila Studio Mystique u Zagrebu u Gundulićevoj 21. za EMA-EMS trening.
Ako moram izdvojiti jednu stvar koju najviše volim raditi onda su to predavanja, uživam prenositi znanje drugima.
- ŽIN: Nedavno si kupila jedan uređaj i pokrenula novi biznis. O čemu se točno radi?
Ivana: Kako bolujem od multiple skleroze za koju je jako bitna elektrosimulacija mišića, na poticaj klijentice, uvezla sam iz Njemačke aparat za EMS-EMA trening s medicinskim certifikatom koji je jedini takav u Zagrebu. To je trening koji kombinira dvije tehnologije EMS/EMA u jednom aparatu.
Niska frekvencija EMS treninga (električna stimulacija mišića) od 100 Hz kombinirana je s višom frekvencijom EMA protokola (elektromagnetsko aktiviranje mišića) i s njegovih 2000 Hz čiste energije djeluje tako da izravno aktivira mišićno tkivo. On može oblikovati tijelo i dovesti ga u formu, ukloniti bolove u leđima, omogućiti brzo jačanje mišića i rast mišićne mase, potaknuti metabolizam, poboljšati cirkulaciju krvi u koži, smanjiti celulite i dr.
Postoji 70 programa koji se kombiniraju ovisno o željama klijenta što želi postići. Prostor sam uredila da se osoba osjeća ugodno, kao doma te radim samo individualne treninge. Osobno aparat koristim već pet godina kako bolujem od multiple skleroze te meni pomaže kod rehabilitacije i, naravno, održavanje linije tijela obzirom da imam i ozljedu diska te nisam u mogućnosti odlaziti u teretanu.
- ŽIN: Često ističeš da se puno toga može poslovati kroz udruge što malo ljudi zna. O čemu se točno radi?
Ivana: S udrugama radim preko deset godina i kroz to razdoblje sam vidjela koje su sve neiskorištene mogućnosti. Udruga je neprofitna organizacija, ali ona može obavljati i gospodarsku djelatnost. U tom trenutku, poslovanje udruge se dijeli na neprofitno i profitno.
Pod neprofitno se svrstavaju donacije, sufinanciranja i članarine dok pod profitno, gospodarska djelatnost, primjerice sponzorstvo. S gospodarskom djelatnošću, udruga postaje obveznik poreza na dobit, ali samo za taj dio poslovanja i također ukoliko prijeđe granicu od 300.000 kuna, ulazi u sustav PDV-a.
Udruge se mogu javljati na EU fondove, zapošljavati ljude. Ima jako puno mogućnosti.
- ŽIN: Dugi niz godina radiš računovodstvo. Iz tvog iskustva, koje su najčešće pogreške malih poduzetnika i zašto im posao ne raste?
Ivana: Prvo što bi spomenula je da poduzetnici moraju shvatiti da novac od firme nije njihov osobni novac. Kroz godine svog poslovanja, imala sam mnogo uspona i padova, donošenje pogrešnih odluka, ali sve te pogreške nas uče i samo je bitno da kada padnemo, ne odustanemo. Zašto se nekima posao ne razvija razlozi mogu biti različiti, od krivog gledanja na novac od firme, neozbiljnosti, pa do pogrešnog vođenja tvrtke.
Istaknula bi da je isto tako u današnje vrijeme bitno stvarati zalihe sredstava za hladan pogon te da bi svaki poduzetnik trebao znati pročitati svoju Bilancu, ne samo radi svoje tvrtke, već kako bi znao provjeriti svoje potencijalne partnere.
- ŽIN: Kakav je tvoj odnos prema novcu i je li se on mijenjao s godinama?
Ivana: Naravno da sam prije gledala drugačije na novac. S godinama i iskustvom to se mijenja, a danas novac gledam na način da mi daje slobodu te mi je potreban za osnovne stvari u životu, kao i za moje zdravlje kako bi mogla normalno funkcionirati.
- ŽIN: Vodiš li kućni budžet, koristiš li naš financijski planer ili nešto drugo?
Ivana: Makar sam knjigovođa i drugima ću uvijek savjetovati da vode kućni budžet, ali zbog nedostatka vremena, ne vodim ga.
- ŽIN: Štediš li za mirovinu ili druge namjene, ako da, kako?
Ivana: Ulažem na način da mi tvrtka uplaćuje u MIO III.stup.
- ŽIN: U što investiraš?
Ivana: Sada sam uložila u novi posao, a kako imam stan na moru, plan za iduću godinu je da ga prenamijenim u turističke svrhe.
- ŽIN: Kako uživaš u novcu? Voliš li više potrošiti na proizvode ili iskustva, putovanja, edukaciju ili nešto treće?
Ivana: Više sam osoba koja će uložiti prvenstveno u svoje znanje, kao i u putovanja.
- ŽIN: Doniraš li svoj novac, ako da, na koji način?
Ivana: Povremeno se znam uključiti u humanitarne akcije, bilo novčano ili kupnjom potrebnih stvari.
- ŽIN: Koje si pogreške napravila s novcem?
Ivana: Ne gledam to kao pogrešku, već kao iskustvo.
- ŽIN: Što bi voljela da ti je netko rekao dok si bila mlađa?
Ivana: Ne vjeruj svima.
- ŽIN: Što si naučila o novcu od svojih baka i djedova te roditelja?
Ivana: Biti skromna i ne trčati za bogatstvom, jer novcem se ne može kupiti sreća.
- ŽIN: Što bi savjetovala mlađoj verziji sebe?
Ivana: Definitivno bi ponovila jedinu stvar za koju smatram da je bila moja mana, a to je: ne vjeruj svima.
- ŽIN: Vizija našeg portala je Financijski neovisne žene – koja je tvoja poruka našim čitateljicama i čitateljima?
Ivana: Da se ne boje riskirati u životu, jer kako u privatnom tako i u poslovnom svijetu nema garancije, ali ako vjerujete u sebe onda će se sve ostvariti. I sama kažem za sebe da sam dokaz da ništa nije nemoguće.
Foto: privatna arhiva Ivane Ožegović