Zdrav odnos
s novcem

Fleksibilnost, sloboda, izazovi: što je zapravo gig ekonomija?

Fleksibilnost, sloboda, izazovi: što je zapravo gig ekonomija?

U prosincu se u Zagrebu održava prva hrvatska konferencija o gig ekonomiji u organizaciji PR agencije Komunikacijski laboratorij

Gotovo trećinu radnika u svijetu čine platformski radnici, dok prema neslužbenim procjenama, u Hrvatskoj više od 100.000 ljudi ostvaruje prihode preko digitalnih platformi, uključujući i privatne iznajmljivače. Pojam gig ekonomija se sve češće upotrebljava u javnosti, njezine primjere vidimo – i koristimo – gotovo na svakodnevnoj bazi, ali mnogo detalja o ovakvom načinu rada ostaje nepoznato, pa čak i kontroverzno.

O tome što je zapravo gig ekonomija, po čemu je specifična, tko sve u njoj sudjeluje, kakva je regulativa i predviđanja za budućnost te koji su izazovi novog tržišta rada, pričat će se na GIG konferenciji, prvoj hrvatskoj konferenciji s ovom temom, koja će se održati 6. prosinca u zagrebačkom Hotelu Zonar, u organizaciji PR agencije Komunikacijski laboratorij.

U svakodnevnom radu s klijentima shvatili smo da sudjelujemo u stvaranju novog tržišta rada s nekim sasvim drugačijim pravilima. Vjerujemo kako je važno upoznati se s novim svijetom gig ekonomije o kojem zapravo ne znamo mnogo, a prema brojnim istraživanjima, radi se o jednom od najbrže rastućih globalnih trendova, rekla je Manuela Šola, direktorica agencije Komunikacijski laboratorij, koja organizira konferenciju.

Foto: Manuela Šola

U Zagrebu će se u prosincu na GIG konferenciji okupiti predstavnici najvećih svjetskih platformi, pružatelji platformskih usluga, agregatori, stručne udruge i javna uprava.

Kako gig ekonomija funkcionira u Poljskoj gdje platformski radnici čine petinu svih radnika, čut ćemo od Tomasza Milosza, osnivača i CEO-a start-upa GIGLIKE, kojem je cilj popularizirati i široj javnosti približiti gig ekonomiju. On se u svom radu fokusira na istraživanje novog načina poslovanja te na potrebe visoko kvalificiranih stručnjaka koji sudjeluju u gig ekonomiji.

Ove godine u Hrvatskoj se pokrenuo razgovor o pravima i obavezama platformskih radnika te nas od 1. siječnja 2024. očekuje nova regulativa. Sve o novom informacijskom sustavu Vlade RH, kojem je cilj učinkovitiji nadzor platformskog rada u Hrvatskoj, na GIG konferenciji reći će nam Dražen Opalić, ravnatelj Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike RH. Osim toga, raspravljat će se o zaštiti radnih prava i stranim radnicima, nedostatku radne snage, statusu zaposlenja platformskih radnika te budućnosti tržišta rada.

Više o gig ekonomiji i prvoj hrvatskoj GIG konferenciji, uključujući i informacije o ulaznicama, pronađite na službenim web stranicama gigkonferencija.com, kao i na Instagramu, Facebooku i LinkedInu.

Stavovi kolumnista/ica nisu stavovi uredništva portala Mojnovac.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Slični tekstovi

Wall Street porastao uz prevagu kupaca, ali ekonomski podaci nameću dozu opreza

Trinaest lekcija za budućnost FinTecha: Što nas je Money Motion 2025 naučio o digitalnim financijama u Europi

Nije svako zlo za zlo: Pouke koje nam donosi bolest

Pretraga

znn