Zdrav odnos
s novcem

Ekipa koja njeguje nekretnine: Kakvu ulogu imaju geodet, arhitekt i pravnik?

nekretnine

Ekipa koja njeguje nekretnine: Kakvu ulogu imaju geodet, arhitekt i pravnik?

Što je uopće nekretnina, možete pročitati ovdje, a o registrima nekretnina na ovom linku.

Svaka nekretnina u Hrvatskoj trebala bi biti uredna (kako je nekadašnja predsjednica zemljišnoknjižnog odjela zagrebačkog suda znala reći, njegovana 😊), što znači da zemljišnoknjižna čestica (kojom je nekretnina određena) u svemu odgovara katastarskoj čestici i da takvo upisano stanje odgovara stvarnosti.

To također znači da je u zemljišnim knjigama kao vlasnik upisana osoba koja to stvarno jest, s točnim podacima koji se na nju odnose.

Ne smije biti upisanih tereta koji bi trebali biti izbrisani niti može postojati neka okolnost koja je relevantna za pitanje nekretnine, a da ona nije upisana. Je li upisan objekt i kako, jesu li za objekt izdane sve potrebne dozvole itd.

Nekretnina je dom (većina Hrvata još uvijek radije kupuje nekretninu u kojoj će živjeti, nego što je uzima u najam) i ona je investicija. Zato zavrjeđuje da o njoj znamo osnovno i da se o njoj brinemo na odgovarajući način.

Njegovana nekretnina rezultat je rada i suradnje nekoliko stručnjaka

Poput: geodeta, arhitekata i pravnika. U određenim slučajevima raspolaganja nekretninom, možete trebati i agencije za posredovanje u prometu nekretninom te procjenitelje.

Geodeti i nekretnine

Geodeti se bave česticama – njihovim određenjem u prostoru, površinom, podjelom, međama, utvrđenjem stanja u katastru i zemljišnim knjigama. Iako pravnik koji se bavi nekretninama zna pretraživati katastar i zemljišne knjige, dobra suradnja s geodetom preduvjet je potpunog informiranja o katastarskom i zemljišnoknjižnom stanju određene čestice.

Ako utvrde da stanje nekretnine nije uredno, geodet i pravnik će nastaviti surađivati, svaki će napraviti svoj dio posla kako bi se temeljem sve potrebne dokumentacije pokrenuo odgovarajući postupak pred sudom. Geodeti i pravnici surađuju također i u sporovima koji se odnose na čestice. Neće pozivanje na ljudska prava ili puko pisanje žalbi zamijeniti rad geodeta.

Djelatnost geodeta primarno je uređena Zakonom o obavljanju geodetske djelatnosti (NN 25/18), a ovlašteni inženjeri geodezije su udruženi u komoru koja ima web stranicu na kojoj možete saznati detaljnije informacije.

Arhitekti i nekretnine

Arhitekti se bave građevinama – izrađuju projekte koji su potrebni za izgradnju ili adaptaciju građevine, a koji su dio dokumentacije koja je potrebna za izdavanje različitih dozvola (npr. građevinske) itd. Dio arhitekata se bavi interijerima. Poznaju i proučavaju, a neki i izrađuju prostorne planove kojima je određeno što se, kako i gdje uopće može graditi.

Djelatnost arhitekata je uređena Zakonom o komori arhitekata i komorama inženjera u graditeljstvu i prostornom uređenju (NN 78/15, 114/18, 110/19). Oni su također udruženi u komoru, detaljnije informacije možete vidjeti ovdje.

Temeljem elaborata kojeg je geodet napravio o podjeli čestice, odvjetnik će sastaviti ugovor i zastupati stranku u postupku pred sudom kako bi se to upisalo u zemljišne knjige. Kako su zemljišne knjige registar prava na nekretninama, promjene glede nekretnine i prava na njima trebaju biti tamo upisane.

Pravnici i nekretnine

Dok geodet priprema elaborat(e) o usklađenju čestice u katastru i zemljišnim knjigama, odvjetnik će utvrditi slijed stjecanja nekretnine od osobe koja je zadnja upisana u zemljišnim knjigama do osobe koja je vlasnik nekretnine danas, ali njezino vlasništvo nije upisano te će kod različitih tijela prikupljati dokumente kojima se takav slijed utvrđuje i potvrđuje.

Nakon toga će pred sudom pokrenuti odgovarajući postupak, u njemu zastupati stranku te sudu predati elaborat koji je geodet pripremio kao i dokumente koje je sam pribavio.

Da biste mogle postati vlasnice stana, potrebno je da arhitekt napravi elaborat temeljem kojeg će odvjetnik napraviti izjavu ili ugovor i provesti ih u zemljišnim knjigama. Taj se postupak zove etažiranje.

Odvjetništvo je primarno uređenom Zakonom o odvjetništvu (NN 09/94, 117/08, 50/09, 75/09, 18/11), a također su udruženi u komoru detalje o kojoj možete vidjeti ovdje.

Dakle, odvjetnici se bave pravima na nekretninama (vlasništvom i drugim pravima): poduzimaju potrebno kako bi zemljišne knjige održavale stvarno stanje vlasništva, mogu dati savjet o tome tko je vlasnik, sastavljaju različite ugovore kojima se vlasništvo prenosi, kojima se drugima daju neka prava na nekretnini odnosno kojima se uređuju imovinski odnosi glede nekretnina te sudjeluju u rješavanju sporova koji nastanu vezano uz prava na nekretninama.

Činjenica da netko zna pronaći i isprintati zk. izvadak i činjenica da se iz zk. izvatka čini da je nekretnina uredna, ne znači da to i jest te da je u zemljišnu knjigu upisano sve što je trebalo biti.

Ako se ne konzultira i odvjetnik koji se bavi nekretninama, može nastati šteta za stranku.

Kod nas je uredno svega 5-10% nekretnina. Jedan je primjer neupisano suvlasništvo žene, a zbog čega su nastali dugogodišnji sudski sporovi različitih vrsta. Obiteljskim zakonom to ponovno nije riješeno na odgovarajući način jer je previđeno rješenje neustavno i protivno drugim načelima prava kao što su načelo savjesnosti i poštenja te načelo postupanja u dobroj vjeri.

Drugi primjer iz prakse je spor oko nekretnine koji nije upisan u zemljišne knjige (a trebao bi biti). Stoga se pouzdajte samo u zk. izvadak i kupite takvu nekretninu.

Agencije za promet nekretnina

Djelatnost agencija za promet nekretnina uređena je Zakonom o posredovanju u prometu nekretnina (NN 107/07, 144/12, 14/14, 32/19), a posredovanje u prometu nekretnina je u čl. 2. st. 1. toč. 5. tog zakona određeno kao radnje posrednika u prometu nekretnina koje se tiču povezivanja nalogodavca i treće osobe te pregovora i priprema za sklapanje pravnih poslova kojih je predmet određena nekretnina osobito pri kupnji, prodaji, zamjeni, najmu, zakupu.

Ovdje ponovno agencije trebaju surađivati s gore navedenima (netko tko je položio ispit na HGK da bi postao posrednik u prometu nekretnina – ne može zamijeniti znanje i iskustvo geodeta, arhitekata i pravnika).

Agencije imaju svoju ulogu u prometu nekretnina.

Pregovaranje oko kupnje i prodaje te načini prodaje nekretnine (koliko je samo knjiga napisano o prodaji), vrijedna su znanje i vještine.

Moram napomenuti da neke agencije savjetuju o nekretnina, sastavljaju ugovore i provode upise bez suradnje s gore navedenim stručnjacima, što je nezakonito i jako opasno za stranke. Obično se pritom koriste obrazloženjima da surađuju s gore navedenim stručnjacima, no to svakako provjerite.

Procjenitelji

Na kraju, tu su i procjenitelji koji imaju pristup u bazu evidencija o cijenama koje su u prodaji postignute, izrađuju elaborate procjene vrijednosti nekretnine, pritom uzimajući u obzir mnoštvo različitih parametara.

Ako trebate informaciju o vrijednosti svoje nekretnine, oni su ti koji će je utemeljeno dati. Njihovi elaborati se također koriste pri unošenju nekretnine u pravnu osobu za dobivanje kredita od banaka. Njihova djelatnost je uređena Zakonom o procjeni vrijednosti nekretnine (NN 78/15).

Uredna nekretnina je vrijednost.

Društvo u kojem živimo traži aktivne građane, koji djeluju informirano i koji razumiju koje stručnjake, kada i za što trebaju angažirati.

To je također dio pravne odgovornosti. A svi gore navedeni trebaju međusobno surađivati kako bi se strankama dala cjelovita i kvalitetna usluga kakvu zaslužuju. 😊

Foto: Pexels

Stavovi kolumnista/ica nisu stavovi uredništva portala Mojnovac.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Slični tekstovi

10 poslova koje možete raditi od kuće

ivana stanić

Kako Ivana Stanić pomaže malim biznisima da rastu uz pomoć virtualne asistencije

Kako muškarci biraju automobil, a kako žene? Ako žene kupuju više automobila, zašto je dizajn i dalje tako “mačo”?

Pretraga

znn