Amra Hašimbegović je poznata poduzetnica iz Sarajeva, a osnivačica je tvrtke Global Market Solutions, vlasnica franšize Business Cafe za Bosnu i Hercegovinu, a svojim (poslovnim) utjecajem ostavlja trag u svojoj zemlji, ali i regiji.
- ŽIN: Čime se sve danas baviš?
Amra: Znate, ima profesija prije i poslije COVID-a. Taj period uredno treba stajati u CV-u. COVID je učinio da skinem ružičaste naočale i shvatim da je birokracija svrha samoj sebi, da su poduzetnici u medijima portretirani kao kriminalci, a birokracija spasiteljica naroda.
To smo pozorno pratili tokom prvih COVID mjeseci.
Nevažno što poduzetnici i svi koji rade u privrednom sektoru finaciraju ugodan žviot političara. I što su im ujedno objezbijedili da im radna mjesta i plaće ostanu netaknute. Ovdje govorim isključivo o BiH.
U danima velike panike, šta će se dogoditi sa biznisima, po prvi put dobivam ledeni tuš od siline informacija. Znala sam i prije da zaposleni na budžetu i oni u realnom sektoru ne govore istim jezikom, no uz koronu tsunami, shvatam da ne samo da ne govorimo istim jezikom, već smo skoro pa različite biološke vrste.
Toliko neznanja o protoku novca, čuvanje plaća birokracije dok je stopa nezaposlenosti u privredi raketno rasla.
Trudila sam se dati sve od sebe, aktivirala sam se na razne načine, bila pristuna u medijima sve sa ciljem da se izvrši pritisak na vladu i da poduzetništvo dobije pažnju i brigu kakvu zaslužuje. Nažalost, paket mjera pomoći privredi kasnio je. To su bile alibi mjere koje u biti nisu ništa ni sačuvale.
Od tada slavim svoj profesionalni rođendan, potpuno mijenjam pogled na karijeru i društvo uopće. Radim sve, no što mi donosi novac (u skladu s poslovnom etikom, naravno) s kojim dolazi financijska sigurnost.
Ne živim više u vremenu – radim samo ono što volim. Ne, već ono što moram.
Foto: Edvin Kalić
- ŽIN: Koji su ti najveći izazovi?
Amra: Emocionalne prirode, uglavnom.
Dati vrijeme sebi. Učim, radim na tome.
Mijenjam obrasce ponašanja, a to iziskuje ogroman napor jer mi smo bića navika.
Da bismo mijenjali svoje obrasce, moramo maksimalno aktivirati svoju svijest i ne dozvoliti da nam podsvijest bude autopilot koji nas vraća na ono što nam poznato lažno nam predstavljajući to kao sigurnost.
To nije moja sigurnost to je samo meni poznat teren, koji može biti tmuran, kišovit, blatnjav, ali je meni poznat.
Najčešće me neugoda probudi iz podsvijesti. Neka mala emocija poput PTSP-a isključi moju podsvijest, trznem se u radim kako je ispravno, a ne kako sam navikla. Rekla bih da je to moj najveći izazov i borba.
- ŽIN: Koji su ti planovi, neostvareni snovi?
Amra: Ah, imam jedan san koji je imao umalo priliku prije korone da se ostvari. Holistički centar za žene. Sport, zdravlje, meditacija, duhovnost sve na jednom mjestu.
Uređeno sa šmekom pet zvjezdica hotelskog spa. Žene trebaju intimu u svakom smislu, daleko od muškog svijeta.
Ubrzani stil života uzima od našeg zdravlja i vremena.
Organizirati se za sve ono što nam savjetuju da je dobro po nas moguće je, ali kad bi dan trajao 35 sati.
Stoga, sve na jednom mjestu njega tijela i duha.
Foto: Edvin Kalić
- ŽIN: Kakav je tvoj odnos s novcem – kako štediš, u što ulažeš. Često i doniraš, zar ne?
Amra: Odnos prema novcu mijenjao se spram dobi, a opet i s koronom(hahaha).
Sad sam pažljivija u svom financijskom portofiliju.
Ulažem u znanje i konstantno obrazovanje – tu sam poput religijskog fanatika. Čvrsto vjerujem da su znanje sposobnosti i vještine jedino što nam je garant da će ostati uz nas gdje god da boravimo.
- ŽIN: Tvoj tekst Islam, žene i novac pomeo je društvene mreže kad smo ga objavili, hoćeš li se okušati u pisanju knjiga možda?
Amra: Za taj tekst kriva je Kristina Ercegović, pritiskala me je da pišem. Hvala ti na tome Kristina.
Doista mnogi su me tada pitali, a knjiga? Poslije ovog teksta također dođu takvi upiti uglavnom nakon neke moje objave na društvenim mrežama. Nisam spremna.
Jako poštujem pisanu riječ, svjesna sam da nema povratka jednom kada slova dobiju svoj vječni dom na papiru.
Velika je odgovornost prije svega prema publici, a zatim prema sebi i svojoj porodici. Zašto prema publici?
Knjigom utičemo, mijenamo, oblikujemo nečije stavove čime direktno utičemo na kvalitet njihovog života, stoga je odgovornost pregolema.
Napisati knjigu da bih se zvala spisateljicom degutantna je ambicija, titula mi ne treba. Potrebno mi je povjerenje u svoju pisanu riječ da će donijeti svjetlo u životu čitalaca.
- ŽIN: Kako si krenula u vlastiti posao?
Amra: Brzo mi je dojadilo mi da svaka moja ideja završi u kanti za smeće rečenicom – Dobro, sviđa nam se, ali ti ipak uradi kako mi kažemo.
Osjećala sam jak mentalni pritisak i nemoć.
Kreativna sloboda, vrijeme koje je trebalo biti samo moje pa ću ga organizirati kako to ja želim, bio je moj pokretač prema pokretanju vlastitog biznisa.
- ŽIN: Što bi poručila mlađoj sebi?
Amra: Utrka sa sobom je maraton koji ne smiješ propustiti. On je po sebi dug, nekada ćeš punom snagom trčati, nekada hodati, ali i dalje jedina konkurencija koju moraš nadmašiti si ti.
- ŽIN: Što bi poručila čitateljicama portala?
Amra: Zar pored onoliko divnih, profesionalnih, motivirajućih poruka koje svakodnevnom dobijamo putem ŽiN-a treba još nešto dodati. Mi to sve zaslužujemo – meditacijska je mantra koju treba ponavljati svaki dan više puta dnevno.
Foto: privatna arhiva Amre Hašimbegović