Zdrav odnos
s novcem

7 najboljih savjeta kako uštedjeti novac za Božić

7 najboljih savjeta kako uštedjeti novac za Božić

Čega se prvo sjetite kad čujete riječ prosinac? Vjerujem da većinu vas to razdoblje asocira na Božić, kraj kalendarske godine i – vrtoglavu potrošnju novca. Večernji list objavio je da je za božićne i novogodišnje blagdane u Hrvatskoj prethodne godine potrošeno nešto manje od 3 milijarde eura, a gotovo polovica tog iznosa potrošena je od 23. prosinca do kraja godine.

Iznenađuju li vas te brojke?

Živimo u doba konzumerizma i stalne želje za boljim, većim i skupljim poklonima i kvalitetnijom, bogatom i skupljom hranom. To nerijetko rezultira gomilanjem nepotrebnih stvari i zaduživanjem što postaje osobni, financijski i ekološki problem.

No, ja sam prva koja taj period želi provesti kvalitetno, u krugu obitelji i prijatelja i neizmjerno me vesele sve radosti koje donosi Božić, počevši od fine hrane, kolača i darivanja i teško da bih se nečega odrekla striktno s ciljem uštede novca. Ali sam se zato sjetila raznih načina kako sam u vrijeme osnovnoškolskih i srednjoškolskih dana s itekako ograničenim budžetom darivala sve oko sebe. I znate što? Nitko nije ostao zakinut!

7 ideja kako uštedjeti novac u vrijeme blagdana

1. Unaprijed odredite budžet

Trik za izbjegavanje impulzivne kupovine leži u planiranju. Radilo se o poklonima ili blagdanskom stolu, uvijek je dobro imati plan. Već sad je pravo vrijeme da započnete s kreiranjem liste za kupovinu i odredite maksimalan iznos kojeg ste spremni potrošiti. Budite odgovorni i ne trošite izvan svojih mogućnosti samo da bi nekoga oduševili.

Ako niste sigurni kako voditi budžet i gdje početi, kreirala sam besplatni planer kojeg možete preuzeti ovdje.

2. Sami napravite čestitke

Prije nekoliko dana hodala sam trgovinom i uočila prekrasne čestitke čija cijena iznosi ni manje ni više nego 3,5 eura. Moje razočarenje nastaje onda kada sam shvatila da ću barem 30,00 eura potrošiti na nekoliko komada papira.

Ako i vi razmišljate kao i ja, zašto ne probate napraviti svoje čestitke? Ako kod kuće imate i nekoliko malih ručica koje vam mogu pomoći, vjerujem da će rezultat biti još bolji. Ovakav poklon izmamit će veći osmijeh od onog kupovnog.

Foto: Unsplash

3. Staro u novo

Plastika je jedan od najvećih zagađivača u svijetu, a istraživanja su pokazala da najviše plastike kupujemo i bacamo u prosincu. Znate li da postoji nekoliko odličnih načina kako stare, plastične ukrase obnoviti i time uštedjeti i do nekoliko desetaka ili stotina eura?

Stare kuglice možete ponovno obojati akrilnim bojama, omotati špagom ili kreirati nove od papira, žice, gline, drvenih perla ili osušenih agruma.

Foto: Pinterest

4. Tajni Djed Božićnjak

Ova igra originalnog naziva Secret Santa poznata je već nekoliko godina kao idealan način za uštedu novca i vremena u vrijeme Božića. Ako imate veliku obitelj ili veliki krug prijatelja, na ovaj način možete uštedjeti i do nekoliko stotina eura.

Na komadiće papira napišite imena osoba koje sudjeluju u igri i potom ih izvlačite. Pravilo je da kupujete poklon samo i isključivo osobi čije ste ime izvukli i na taj način poklanjate samo jedan osobniji poklon. Za dodatni faktor iznenađenja ne otkrivajte unaprijed koga ste izvukli, a možete koristiti i neku od brojnih Secret Santa aplikacija i kreirati listu želja koju prima samo osoba zadužena za vaš poklon.

5. Smanjite količinu hrane

Na našem području uvijek je prisutan isti strah – što ako ponestane hrane i ljudi ostanu gladni? Vjerujem da se svima zbog toga događa da još danima po hladnjaku razvlače ostatke hrane.

Najmanje tri četvrtine tanjura trebalo bi biti jeftinije sezonsko kuhano, pečeno ili svježe povrće, a kuhari se slažu da se količina mesa računa okvirno oko 300 grama po odrasloj osobi i upola manje za djecu do 12 godina.

Veliki supermarketi često prije blagdana imaju akcijske cijene sastojaka za kolače pa je i to super prilika za uštedu. Već danas možete započeti s kupnjom sastojaka koje mogu (uz ispravnu pohranu) stajati do Božića. Ako ste veće količine maslaca, orašastih plodova i mesa kupili po akcijskoj cijeni, slobodno ih možete pohraniti u zamrzivaču.

6. Uštedite na pakiranju

Božićne poklone možete upakirati i u stari novinski papir i time smanjiti količinu otpada i plastike. Mene je davno oduševio Lush koji svoje poklon pakete zamata u tzv. Knot Wrap marame. Slično i vi možete napraviti od komada tkanine ili šala ako je on dio poklona.

Foto: Pinterest

7. Uštedite na električnoj energiji

Ako ne želite da vas iznenadi račun za struju, HEP savjetuje iduće: Pećnicu možete isključiti i 10 minuta prije kraja pečenja jer pećnica duže zadržava toplinu, kolači će biti pečeni, a dodatno ćete uštedjet električnu energiju. Koristite LED lampice – LED diode troše i do 90 % manje električne energije od klasičnih lampica. Uvijek isključite blagdansku rasvjetu – unutarnju i vanjsku – kada napuštate dom ili odlazite na spavanje.

Foto: Unsplash

Stavovi kolumnista/ica nisu stavovi uredništva portala Mojnovac.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Slični tekstovi

Čime se baviti u mirovini? Evo koliko i kako smijete raditi ako ste u penziji!

Istina o pasivnim prihodima: Evo što je najprofitabilniji biznis model koji postoji danas

Osmijeh je tajna uspjeha: Kako ortodoncija doprinosi vašem poslovnom uspjehu?

Prijava za članice

Pretraga

znn