Zdrav odnos
s novcem

Što je štednja, a koji su paradoksi štednje?

Što je štednja, a koji su paradoksi štednje?

Kad spomenemo riječ štednja većina nas obično pomisli na štednju po viđenju ili na neki oročeni depozit (s malim kamatama) u nekoj od poslovnih banaka.

Zbog toga ne volim upotrebljavati ovaj izraz jer me odmah podsjeti na manji obrtaj novca, na akumulaciju nekih sredstava za koju mi daju premalene kamate koje trenutno uopće ne mogu pratiti inflaciju. Tako da često oni koji štede na ovakve načine mogu dobiti sve manje količine robe za istu količinu novca . Za ovakve štediše jedini izlaz bio bi kad bi poslovne banke povećale kamatu na štednju iznad stope inflacije. Kada bi to bilo tako – sigurno bi se povećala i motiviranost za takvu štednju.

Što je za mene štednja ?

Za mene je štednja ulaganje u osnivanje poduzeća, kupnja dionica, kupovina trajnih dobara (materijalna dobra – nekretnine i pokretnine koje mogu biti dobro dugoročno, ali i kratkoročno ulaganje), kupnja plemenitih metala, kriptovaluta, raznih vrijednosnih papira, udjela u fondovima, razne investicijske i klasične police osiguranja i sl.

Nekad kad je uveden novac i novčane jedinice kao sredstvo plaćanja imao je pokriće u vrijednosti zlata i, najkraće rečeno imao je mjerljivu vrijednost. Međutim živimo u okolnostima kada promjene vrijednosti novca diktiraju inflacija, deflacija, devalvacija i revalvacija.

Kako je danas i službeno Svjetski dan štednje koji se obilježava u spomen na Prvi međunarodni kongres štedioničara održan 1924. u Milanu, a kako nismo ni u školi ni u vrtiću da to obilježimo, moj osobni stav je da osnovna ideja ovog dana treba biti i važna i sveprisutna i prisiliti se bar taj jedan dan u godini na razmišljanje o štednji.

Foto: Pexels

Uzmimo papir u ruke i popišimo na ovaj dan sve oblike štednje koje imamo; dobrovoljnu mirovinsku štednju, razne fondove, dionice, suvlasništva i vlasništva u tvrtkama, oročene depozite, a vista štednju u nekoj poslovnoj banci, obveznice, dionice, plemenite metalne, umjetnine, nekretnine i pokretnine.

Na drugi papir ispišimo stvari na koje trošimo mjesečno svoje financije. Stavimo to na papir i osvijestimo činjenicu da možda možemo nešto od ovoga na drugom listu smanjiti i prebaciti na onaj prvi papir.

Isto tako, analizirajmo ono što ulažemo na prvom papiru i je li to uopće isplativo. Provjerimo te informacije barem ovaj jedan dan u godini i ako nam neka naša štednja predstavlja veći gubitak nego dobitak, zamijenimo je nekim drugim financijskim proizvodom. Onima koji imaju financijski planer biti će im puno lakše ovo odraditi.

Ali što ako to ne znamo uraditi sami?

Zatražite pomoć nekog financijskog stručnjaka i krenite u analizu svog porfelja. Neće biti ni jednostavno, a ni lako, ali možda ćete zapamtiti po tome ovaj dan koji će biti dan za promjene i nove investicije.

Pravilnim investiranjem osiguravate svoju novu i bolju budućnost, a u ušima mi odzvanja jedna rečenica sa Kristinine konferencije: Ako vi ne upravljate novcem, novac će upravljati Vama.

Budimo dobri kovači svoje sreće i naučimo upravljati novcem i financijama, a onda možda i svojom budućnošću.

Foto: Unsplash

Stavovi kolumnista/ica nisu stavovi uredništva portala Mojnovac.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Slični tekstovi

Evo kako organizirati vjenčanje uz minimalne troškove!

Održan 68. Business Cafe – Evo što je sve u Hrvatskoj moguće!

Kojim je sve pravima intelektualnog vlasništva zaštićen vaš mobilni uređaj?

Prijava za članice

Pretraga

znn