Wall Street: Dow Jones je u petak pretrpio najveći pad u više od tri godine nakon što je Kina odgovorila protumjerama na nedavno uvedene carine administracije Donalda Trumpa, čime je povećan rizik od globalnog trgovinskog rata koji bi mogao nanijeti veliku štetu svjetskom gospodarstvu. Samo u petak Dow Jones Industrial Average pao je za 2.231 bodova, odnosno 5,5%, S&P 500 pao je 5,9%, a NASDAQ 5,8%. Kinesko ministarstvo trgovine u petak je najavilo kako će zemlja uvesti 34% carine na svu američku robu, izjednačujući carine koje su SAD ranije ovog tjedna najavile za kineske proizvode.
Ova vijest izazvala je zabrinutost da će trgovinski partneri SAD-a odgovoriti recipročno na Trumpove carine, što bi moglo dovesti do globalnog trgovinskog rata i vjerojatne svjetske recesije. JPMorgan je u petak podigao procjenu vjerojatnosti globalne recesije u ovoj godini s 40% na 60%, zbog očekivanog ekonomskog šoka. Prema njihovim procjenama, ova situacija će povećati prosječnu efektivnu carinsku stopu za 22 postotna boda, što bi bilo ekvivalentno povećanju poreznog opterećenja od 700 milijardi dolara, odnosno 2,4% BDP-a. Povećanje ove veličine bilo bi usporedivo s najvećim poreznim udarom od Drugog svjetskog rata, naveli su ekonomisti JPMorgana.
Glavni indeksi Wall Streeta već su u četvrtak zabilježili najveći dnevni pad u zadnjih pet godina, dan nakon što je Trump najavio nove carine na robu iz glavnih trgovinskih partnera SAD-a. UBS je revidirao svoje ciljeve za S&P 500 na kraju 2025., smanjivši ih s 6.400 na 5.800 bodova, zbog slabijih izgleda za gospodarski rast i straha od recesije nakon najave carina. Iz ove poznate švicarske bankarske institucije navode da veće carine i niži rast znače pritisak na zaradu američkih kompanija, upozorivši da će premije rizika vjerojatno ostati povišene zbog nesigurne politike i slabijih gospodarskih podataka.
Predsjednik FED-a Jerome Powell u petak je rekao da središnja banka nema potrebu za žurnom prilagodbom kamatnih stopa, s obzirom na to da Trumpove trgovinske politike vjerojatno povećavaju inflaciju, ali i usporavaju rast. To je dodatno pridonijelo padu burze u petak, jer se dio ulagača nadao promjeni retorike Fed-a.
Tjedno kretanje tri najvažnija Wall Street indeksa:
S&P 500 – 9,1%
Dow Jones – 7,9%
Nasdaq – 10,0%
Popularnije dionice sa najvećim tjednim rastom (najmanjim tjednim padom):
United Health Group + 1,75%
Coca Cola – 0,6%
Home Depot – 1,1%
Popularnije dionice sa najvećim tjednim padom:
Bank of America – 16,6%
Nvidija – 14,0%
Apple – 13,7%
Možda moguća recesija nije najveća briga za tržište već su to posljedice mogućeg masovnog povlačenja ulaganja iz “Veličanstvene sedmorke” (Mag 7) – sedam najvećih američkih tehnoloških dionica. Naime tržište je toliko koncentrirano da, ako započne sekularna rotacija kapitala iz Mag 7 u druge sektore (posebno neameričke dionice), posljedice bi mogle biti ogromne. Omjer rizika i povrata toliko je nagnut prema mega-growth kompanijama da bi to moglo postati sustavni rizik za tržišta. Tehnološke dionice naglo su pale u četvrtak nakon što je Trump najavio niz globalnih carina, a “Mag 7” dionice izgubile su više od 1 bilijun dolara tržišne vrijednosti u jednom danu. Njihov pad nastavio se i tijekom petka. iShares Semiconductor ETF (SOXX) je zabilježi najgori tjedan u više od dva desetljeća, dok Trumpove carinske politike pogađaju tehnološke dionice. Fond je ovog tjedna izgubio oko 17%.
Alen Horvat – OptimTrader