Američki predsjednik Donald Trump najavio je uvođenje novih carina na uvoz robe u Sjedinjene Američke Države, što predstavlja značajnu eskalaciju u globalnoj trgovinskoj politici. Prema njegovim riječima, osnovna carina od 10% bit će primijenjena na uvoz iz većine zemalja, dok će pojedine države biti suočene s još višim stopama.
Europska unija suočit će se s carinom od 20%, dok će Bosna i Hercegovina biti pogođena stopom od 35%, a Srbija s 37%. Kina će biti najviše pogođena, s ukupnom carinom od 34% na svoj izvoz u SAD. Osim toga, Trump je najavio carinu od 25% na sve automobile proizvedene izvan SAD-a, što će posebno utjecati na proizvođače iz Europe i Azije.
Danas imamo jako dobre vijesti. Puno dobrih stvari se dešava za našu zemlju. Ovo je Dan oslobođenja. 2. travanj 2025. ostat će zauvijek upamćen kao dan kada je američka industrija ponovo rođena, dan kada je američka sudbina vraćena i dan kada će Amerika ponovno postati bogatija.
Primjerice više od 80 posto automobila proizvedenih u Južnoj Koreji prodaje se u Južnoj Koreji, a više od 90 posto automobila prodanih u Japanu proizvedeno je u Japanu. Automobili proizvedeni u SAD, kao što je Ford, imaju tek simboličnu prisutnost na tim tržištima, što je devastiralo američku autoindustriju. Zato će, počevši od ponoći, na snagu stupiti carina od 25 posto na sva vozila proizvedena u inozemstvu. – rekao je Trump.
Ove mjere izazvale su oštre reakcije diljem svijeta. Australija, Irska i Ujedinjeno Kraljevstvo već su izrazili nezadovoljstvo, nazivajući carine neopravdanima i najavljujući moguće protumjere. Talijanska premijerka Giorgia Meloni izjavila je da su američke carine “pogrešan potez” koji bi mogao dovesti do trgovinskog rata, dok je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen najavila službenu izjavu kao odgovor na ove mjere.
Trump je u svom obraćanju istaknuo da su ove carine nužne za zaštitu američke ekonomije i radnih mjesta, te da predstavljaju korak prema “ekonomskoj neovisnosti” Sjedinjenih Država. Naglasio je da su druge zemlje godinama iskorištavale SAD kroz nepravedne trgovinske prakse, te da je vrijeme da se tome stane na kraj.
Ostaje za vidjeti kako će ove mjere utjecati na globalnu trgovinu i hoće li dovesti do daljnjih eskalacija u trgovinskim odnosima između SAD-a i drugih zemalja