Zdrav odnos
s novcem

Tko plaća večeru? Financijska ravnoteža u modernim vezama

Tko plaća večeru? Financijska ravnoteža u modernim vezama

Pitanje “Tko plaća večeru?” odavno nije samo pitanje bontona, već refleksija o rodnim ulogama, financijskoj neovisnosti i ravnoteži u partnerskim odnosima. U suvremenom društvu, gdje su tradicionalni obrasci sve manje prisutni, financijska dinamika unutar veza postaje sve zanimljivija i kompleksnija.

Tradicionalni pogledi: Muškarac kao “glavni platitelj

Povijesno gledano, očekivalo se da muškarac preuzme financijsku odgovornost, osobito u kontekstu spojeva. Ovo je proizašlo iz vremena kada su muškarci bili glavni za izvor prihoda, dok su žene čest ovisile o kućanstvu. Iako su se vremena promijenila, mnogi i dalje njeguju ovu tradiciju iz navike ili kao izraz pažnje.

Porastom financijske neovisnosti žena i ravnopravnosti spolova, sve više parova preferira dijeljenje troškova. To ne znači uvijek matematičku podjelu “50/50“, već dogovor koji odgovara obiju stranama. Najčešće to izgleda tako da parovi naizmjenično plaćaju račun ili imaju zajedničke financije pa opcija podjele uopće ne postoji.

Tko plaća večeru može utjecati na dinamiku veze. Ako jedna strana stalno plaća, to može stvoriti osjećaj neravnoteže ili financijskog pritiska. Otvorena komunikacija o financijama ključna je za izbjegavanje nesporazuma i osiguranje zdravog odnosa.

Foto: Pexels

Kulturološke razlike

Zanimljivo je da su u većini kultura očekivanja i dalje snažno tradicionalna, dok su uglavnom u zemljama s visokim stupnjem ravnopravnosti potpuno fleksibilna. Globalizacija i miješanje različitih društvenih normi dovode do raznolike prakse u partnerskim odnosima, čak i unutar istih društvenih zajednica. Evo kako to izgleda u svijetu:

  • Japan: Očekivanje da muškarac plaća prvi spoj i dalje je uobičajeno, iako mlađe generacije sve više prakticiraju podjelu troškova.
  • Bliski istok: U mnogim zemljama regije, poput Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata, muškarci se smatraju financijskim “zaštitnicima”, što uključuje pokrivanje troškova izlazaka.
  • Italija: Tradicionalno je uobičajeno da muškarac plaća večeru, osobito na početku veze, iako se praksa mijenja među mlađim generacijama.
  • Latinska Amerika: U mnogim zemljama, poput Meksika i Argentine, postoji kulturno očekivanje da muškarac preuzme financijsku inicijativu na spojevima.
  • Nizozemska i skandinavske zemlje (Švedska, Norveška): Često se prakticira tzv. going Dutch princip, gdje svatko plaća svoj dio računa. Ipak, nije neobično da žene same ponude platiti račun, posebno ako su financijski stabilnije ili žele pokazati neovisnost.
  • Kineski poslovni konteksti: Iako je tradicionalno da muškarac plaća, u poslovnim spojevima ili ako žena zauzima višu poziciju, očekuje se da će ona preuzeti račun kao znak statusa i moći.

Pitali smo i vas!

U grupi MOJ NOVAC pitali smo čitatelje što o ni misle o ovoj temi, a evo najzanimljivijih odgovora:

  • Daleko od toga da mogu sama i platiti večeru, organizirati majstore, popraviti dosta toga u stanu, no ipak volim da on to sve odradi i plati večeru… kako često on zna reći – znam da možeš platiti, ali pusti mene da to napravim za tebe. Volim taj osjećaj da imam nekoga tko će to napraviti za mene. – napisala je čitateljica.
  • Mi imamo zajednički bankovni račun od prvog dana suživota. Sve ide iz iste kasice. Nema tu ja/on. Skupa. – rekla je pak druga.
  • Ja ili sam s drugog planeta ili sam nekako sve ove godine preskočila ove teme. Nikada u životu nisam postavila sebi takvo pitanje, niti u vremenu dejtanja niti kada je krenuo zajednički život, niti sada u braku. Niti sam osjećala ikakve pritiske niti sam računala na nešto. Sada je sve stvar dogovora i nema druge opcije. – zaključila je treća.

Nije važno tko plaća, važno je kako se dogovorite

S kojim god principom se vi više slagali, otvoreni razgovor o financijama je ključan. Najgore što možete napraviti je nešto pretpostavljati ili podrazumijevati. Iako je tema financija mnogima i dalje teška, sjetite se da je upravo novac nešto što će u vašim životima uvijek biti (manje ili više) prisutno.

Pronađite model koji odgovara vašoj vezi, bilo da se radi o dijeljenju troškova ili naizmjeničnom plaćanju. I poštujte međusobne granice, financijska situacija može biti osjetljiva tema, stoga je važno imati razumijevanja.

Na kraju dana, najvažnije je da se obje strane osjećaju ugodno. Financijska ravnoteža u vezi ne mjeri se brojem plaćenih računa, već poštovanjem, otvorenošću i spremnošću na kompromis.

Foto: Pexels

Stavovi kolumnista/ica nisu stavovi uredništva portala Mojnovac.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Slični tekstovi

Solaris Pons u sklopu Minibond incijative izdao mini obveznice u iznosu od 7 milijuna eura

S&P 500 zabilježio rast predvođen tehnološkim dionicama, ali je doživio četvrti tjedan pada zbog sve većih zabrinutosti oko trgovinskog rata

‘Što se nisam bogato udala?’ – A onda se sjetim zašto to nije za mene

Pretraga

znn