Znaš onu ženu koja izgleda kao da joj ide sve od ruke? Ima vlastiti biznis, organizira tim, zna upravljati vremenom, ulaže u edukacije, vježba kad stigne, možda i meditira. Ali čim ostane sama — tišinu ne doživljava kao mir. Tišina ju boli. Jer ono najvažnije još uvijek nije čula. Svoj vlastiti glas. Taj tihi, drhtavi unutarnji impuls koji pokušava reći: “Hej, ja još postojim. Sjećaš se mene? Sjećaš se kako si voljela pjevati? Plesati? Pisati? Igrati se? Osjećati? Disati bez težine?”
Njezina snaga ju je spasila. Ali sada ju više ne može voditi. Istrošila se. Nestala.
Žene koje prolaze kroz ovo često su poduzetnice, ambiciozne, uspješne, obrazovane i duhovno pismene. Prošle su razne “ozbiljne” metode, različite pravce psihoterapije i još uvijek ne osjećaju slobodu. Iza vanjskog uspjeha, često se skriva kronična napetost, emocionalna iscrpljenost, tiha tuga i osjećaj da moraju biti “jake” pod svaku cijenu. Nije lako priznati si da je umor postao trajni osjećaj, a povezanost sa sobom daleka i rijetka. Ponekad nije problem u znanju i kogniciji, nego u odsječenosti od vlastitog glasa, tijela i unutarnjeg djeteta kojeg svi nosimo u sebi.
Upravo tu leži ključ – u ponovnom povezivanju sa sobom kroz tijelo, emocije i glas.
Ovih 5 koraka mogu ti pomoći da se vratiš sebi – nježnije, iskrenije, glasnije
-
Stišaj sve oko sebe da bi čula – sebe
Naučila si slušati tuđe potrebe, rokove i očekivanja. Sada napravi nešto za sebe – sjedni u tišinu i slušaj. Ne moraš ništa raditi. Samo budi.
-
Pusti glazbu koja te dira, koja te pogađa u srce
Ne onu koja ti treba pomoći da “budeš produktivna” ili da se „prisilno opustiš pred spavanje”, nego onu koja ti dopušta da osjetiš. To je početak.
-
Pogledaj malu sebe
Sjeti se one verzije sebe koja je znala što voli – prije nego što je sve moralo biti “korisno” i “odgovorno”. Ona još postoji. Nije ti zamjerila što si je zaboravila. Zamoli je da ti kaže što joj danas treba, kakvu podršku želi od tebe.
-
Pusti glas – ne za publiku, nego za sebe
Nije važno znaš li pjevati. Važno je da čuješ sebe. Otpjevaj riječ, emociju, zvuk. Daj svom tijelu i duši prostor da izraze ono što dugo nisu mogle.
-
Zapiši istinu koju si čula. Kad nešto osjetiš – spusti to na papir
Ne mora biti savršeno. Neka bude iskreno, tvoja poruka sebi. Povezivanje sa sobom ne događa se kroz beskonačne ciljeve i planove, nego kroz iskrenost i prihvaćanje.
Ti koja se pronalaziš u ovome, znaj da nisi sama. Tvoj glas nije nestao. Možda je samo prigušen, ali može se ponovno probuditi. Nemoj misliti da ćeš povratkom sebi automatski početi bježati od posla i odgovornosti. Tim činom vratit ćeš se svojoj snazi i autentičnosti.
Muzikoterapija može biti poseban saveznik u ovoj priči. Za razliku od klasične psihoterapije, ona otvara vrata na drugačiji način – kroz glazbu, koja nas automatski vodi tamo gdje je najpotrebnije. Glazba ima moć izravno dotaknuti nesvjesno, omogućujući nam da oslobodimo ono što riječima često ne možemo izraziti. Kroz nježan i kreativan pristup, može napraviti velike promjene.
Važno je naglasiti da muzikoterapija nije isto što i sviranje gonga, zvučna kupka ili slične tehnike opuštanja. Radi se o pravom terapijskom odnosu punom podrške, gdje se kombinira razgovor, aktivno slušanje glazbe i kreativni izrazi, sve u svrhu dubljeg razumijevanja i iscjeljenja.
Kroz ovaj nježan, ali dubok proces, možeš ponovno pronaći samu sebe i osjetiti se u punini – na način koji je istinski tvoj.