Zdrav odnos
s novcem

Što se sve ženama branilo kroz povijest: Od bankovnih računa do dojenja u javnosti

Što se sve ženama branilo kroz povijest: Od bankovnih računa do dojenja u javnosti

Mnoge zabrane koje su nekoć bile uobičajene, danas nam zvuče nezamislivo, ali one su bile ne tako davna stvarnost s kojom su se suočavale naše bake, majke pa čak možda i vi! Prije samo nekoliko desetljeća, žene su bile zakonski i društveno ograničene u mnogim aspektima života – od financijske neovisnosti do osnovnih osobnih sloboda. Neke od njih možda će vas šokirati!

1. Otvarati bankovni račun ili dobiti kreditnu karticu bez muškog jamca (do 1974.)

U mnogim zemljama žene nisu mogle same otvoriti bankovni račun ili dobiti kreditnu karticu bez potpisa supruga ili oca. Tek donošenjem Zakona o jednakim kreditnim mogućnostima (Equal Credit Opportunity Act) 1974. godine žene su mogle samostalno raspolagati vlastitim financijama.

2. Koristiti kontracepciju (do 1965.)

Kontracepcija je bila ilegalna u mnogim zemljama. U SAD-u su tek 1965. godine bračni parovi dobili pravo na korištenje kontracepcijskih sredstava, dok su nevjenčane žene to pravo stekle tek 7 godina kasnije.

3. Glasati na izborima (do 1920. u SAD-u, do 1945. u Francuskoj, do 1971. u Švicarskoj)

Iako danas žene imaju pravo glasa gotovo svugdje, ono im je bilo uskraćeno sve do 20. stoljeća. U Švicarskoj su žene pravo glasa dobile tek 1971., a u nekim zemljama čak i kasnije.

4. Dojiti u javnosti (do 1980-ih i kasnije)

Iako je dojenje najprirodniji način hranjenja djeteta, dugo je bilo stigmatizirano. U nekim državama SAD-a žene su tek 1990-ih dobile pravo na dojenje u javnosti bez straha od zakonskih posljedica.

5. Raditi tijekom trudnoće (do 1960-ih i 1970-ih)

Mnoge trudnice bile su prisiljene napustiti posao čim bi poslodavac saznao da su trudne. U SAD-u je tek 1978. godine donesen Zakon o diskriminaciji trudnica (Pregnancy Discrimination Act), koji je zabranio otpuštanje žena zbog trudnoće.

Foto: Unsplash

6. Biti porotnice na sudu (do 1975.)

U mnogim zemljama žene nisu smjele biti porotnice jer se smatralo da su previše emotivne za donošenje odluka. U Velikoj Britaniji su tek 1975. godine dobile pravo ravnopravnog sudjelovanja u porotama.

7. Baviti se mnogim sportovima (do 1980-ih)

Žene su bile isključene iz mnogih sportova jer se vjerovalo da su, nećete vjerovati – prekrhke. Primjerice, maraton na Olimpijskim igrama bio je dostupan ženama tek od 1984. godine.

8. Nositi hlače u javnosti (do 1970-ih)

U mnogim institucijama i školama ženama je bilo zabranjeno nositi hlače. Tek 1972. godine američki Kongres donio je zakon koji je ženama omogućio da nose hlače na radnom mjestu.

9. Dobiti razvod bez pristanka muža (do 1960-ih i 1970-ih)

U većini zapadnih zemalja žene nisu mogle jednostavno podnijeti zahtjev za razvod. Tek uvođenjem “bezgrešnog razvoda” (no-fault divorce) 1970-ih, ženama je omogućeno da se razvedu bez dokazivanja krivnje supružnika.

10. Posjedovati nekretninu na svoje ime (do 1970-ih)

U mnogim zemljama žene nisu mogle biti vlasnice nekretnina bez muške potpore. Tek u drugoj polovici 20. stoljeća zakonodavstvo se promijenilo i omogućilo ženama jednaka vlasnička prava.

Vidljivo je kolike su promjene naše pretkinje napravile u posljednjih 50 godina. Ne zaboravimo, povijest nas uči koliko su promjene važne i koliko se društvo može razvijati kada svi imaju jednake mogućnosti.

Foto: Unsplash

Stavovi kolumnista/ica nisu stavovi uredništva portala Mojnovac.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Slični tekstovi

Za čime ljudi zaista čeznu (i zašto to često skrivaju)

Sve što trebate znati o intelektualnom vlasništvu

Pametne zgrade nisu budućnost – one su sadašnjost: U Termama Sveti Martin održana konferencija “DEKADA PAMETNIH ZGRADA”

Pretraga

znn