Wall Street: S&P 500 je porastao u petak, završivši nestabilan tjedan u plusu, ignorirajući rastuće trgovinske napetosti između SAD-a i Kine te nove znakove zabrinutosti oko američkih potrošača i inflacije, a uzimajući u obzir odgodu većine carina Bijele kuće na rok od 90 dana.
Tjedno kretanje tri najvažnija Wall Street indeksa:
S&P 500 + 5,7%
Dow Jones + 5%
Nasdaq + 7,3%
Popularnije dionice sa najvećim tjednim rastom:
Broadcom + 24,4%
Palantir + 19,7%
Nvidija + 17,6%
Popularnije dionice sa najvećim tjednim padom:
Chevron– 5,3%
Merck – 2,8%
Exxon – 1,2%
Svjedočili smo jednom od najvolatilnijih tjedana u povijesti Wall Streeta. U četvrtak su glavni indeksi pali jer su ulagači počeli izbjegavati rizik zbog nesigurnosti oko trgovinske politike. Američke dionice ostvarile su rekordne dobitke u srijedu nakon što je Trump najavio 90-dnevnu odgodu na neke od visokih „recipročnih“ tarifa.
Prinos na 30-godišnje američke državne obveznice, koji se pažljivo prati kao indikator panike, pao je na 4,836%, smanjujući strah da bi ulagači mogli ponovno početi prodavati američki dug zbog zabrinutosti oko trgovinskog rata i njegovog utjecaja na gospodarstvo. Pad prinosa uslijedio je iako su se trgovinski odnosi između SAD-a i Kine dodatno pogoršali, nakon što je Kina uzvratila na nove američke tarife povisujući vlastite uvozne carine na američku robu na 125%. Ova carina predstavlja porast u odnosu na 84% najavljenih u srijedu, a stupit će na snagu u subotu, prema izjavi Pekinga. Peking je također poručio da neće dalje odgovarati na dodatne američke carine.
Istraživanje potrošačkog sentimenta Sveučilišta Michigan za travanj pokazalo je pad od 11% u ožujku, na vrijednost od 50,8, što je druga najniža razina otkad se vodi evidencija. Na rezultat su utjecale neizvjesnosti oko tarifa. Ovaj pažljivo praćen indikator povjerenja kućanstava značajno je pao u ožujku jer su se Amerikanci zabrinuli zbog utjecaja Trumpovih tarifa na osobne financije, poslovne uvjete i nezaposlenost. Istovremeno su očekivanja potrošača o inflaciji snažno porasla, a izvješće Sveučilišta Michigan za ožujak pokazalo je da su dugoročna očekivanja rasta cijena premašila 4% zbog čestih promjena u ekonomskoj politici.
Na fronti izjava iz Fed-a, predsjednica bostonskog ogranka Susan Collins izjavila je da je američka središnja banka “apsolutno” spremna pomoći u stabilizaciji tržišta ako bude potrebno.
Zanimljive su bile zarade za prvo tromjesečje nekih od najvećih američkih banaka, koje se često smatraju neslužbenim početkom sezone financijskih izvještaja:
- JPMorgan Chase, Wells Fargo i Morgan Stanley nadmašili su očekivanja analitičara, no svi su bili oprezni u pogledu šireg gospodarskog okruženja.
- Dionice BlackRocka lagano su pale, unatoč tome što je njihova imovina pod upravljanjem dosegnula rekordnu razinu u prvom tromjesečju.
Alen Horvat: OptimTrader
Foto: Unsplash