Caroline Spivak osnivačica je The Croatian Women’s Network/Mreže hrvatskih žena, organizacije koja povezuje uspješne Hrvatice iz domovine i dijaspore. Cilj ove mreže je umrežavanje žena koje mijenjaju svijet na bolje, potičući ih u različitim područjima poput ekonomije, poduzetništva, znanosti, tehnologije, kulture i umjetnosti. Spivak je istaknula da su žene snaga društva i da ih treba podržavati u svim aspektima njihovog djelovanja.
-
Kako biste opisali svoj put u tri riječi?
Moj je put edukativan, pun iznenađujućih obrata i nagrađivanja.
-
Kad ste prvi put pomislili: “Vrijeme je za Hrvatsku mrežu žena”?
Negdje u sredinom 2015 godine nakon nekoliko prisustva na proslavama nagrada utjecajnih žena i nakon nekoliko vlastitih nominacija. Pogledala sam generalno zajednicu u Hrvatskoj i shvatila da nemamo niti jednu globalnu mrežu hrvatskih žena, a ni takvu nagradu. Nadahnuta stvaranjem nagrade, osnovala sam Mrežu.
-
Postoji li neki trenutak iz vaše karijere koji vas je posebno oblikovao?
Mislila sam da se penjem na korporativnoj ljestvici osjećajući da postižem svoje ciljeve, kad sam bila neočekivano otpuštena s posla zbog korporativnog smanjenja. U tom sam trenutku shvatila da nema korporativne lojalnosti i da ću si morati stvoriti financijsku sigurnost i sigurnost u karijeri. Tada sam odlučila stvoriti i izgraditi vlastitu agenciju. To mi je promijenilo sve.
-
Što vas najviše veseli u radu s Hrvatskom mrežom žena?
Upoznavanje Hrvatica po cijelome svijetu! Toliko nevjerojatnih priča i uspjeha. Cilj stvaranja Mreže je bilo umrežavanje hrvatskih poslovnih žena s ciljem da bi mogli rasvijetliti njihove priče i uspjeh te proslaviti njihova postignuća. Upoznavanje naših članova, nominiranih i izabranih dobitnica nagrada me posebno veseli, inspirira i puni nadom i ponosom. Hrvatice imaju veliki utjecaj na svoje zajednice i veliki su ponos Hrvatske.
-
Kakve su bile prve reakcije kad ste pokrenuli mrežu? Je li bilo “Wow, ovo nam baš treba” ili “Hmm, zanimljivo, ali…”?
Reakcije žena su bile podržavajuće i više – “Wow, to nam treba!”. Reakcije nekih institucija u Hrvatskoj su više išle u smjeru “To se ovdje ne slavi… to nije potrebno u Hrvatskoj itd.”. S vremenom, u zadnjih 10 godina s veseljem gledam kako sve više se organizira proslava žena.
-
Recite nam malo više o Nagradi za najutjecajniju Hrvaticu.
Nagrade “Utjecajne hrvatske žene” i “Buduće liderice” su jedinstvene nagrade koje slave postignuća i utjecaj hrvatskih žena po cijelome svijetu. Nagrada “Utjecajne hrvatske žene” prepoznaje kreativnost, vodstvo, inovativnost i utjecaj hrvatskih poslovnih žena na zajednicu.
Prateća nagrada “Buduće liderice” dodjeljuje se poduzetnim mladim ženama u dobi od 16 do 25 godina koje pokazuju izvanredno vodstvo, uključujući sposobnost inspiriranja i vođenja drugih, te predanost učenju od drugih, inovativnost kroz posao koji obavljaju i predanost vraćanju zajednici i svojoj industriji kroz uključenost u udruge, volontiranje i dobrotvorni rad.
Uključujući ovogodišnje dobitnice, 181 žena sada je nositeljica nagrade izabrane između više od 750 globalnih nominacija.
-
Koji je najveći izazov s kojim ste se suočili otkad vodite mrežu?
Kao portal posvećen ženama i novcu, neće vas iznenaditi da je naš najveći izazov prikupljanje novca za financiranje našeg rada. U mom iskustvu organiziranja konferencija i događanja diljem svijeta, zanimljivo je da se jedino u Hrvatskoj susrećem s idejom da sve treba biti gostima besplatno.
-
A na što ste najponosniji?
Prvenstveno da mreža uopće postoji i da ove godine slavimo našu 10. obljetnicu. Ponosna sam što naše članstvo danas broji više od 1,100 članova diljem svijeta. Oduševljena sam upoznati i istaknuti postignuća i utjecaj nevjerojatno uspješnih Hrvatica iz cijeloga svijeta – a posebno što mnoge od njih prvi put dolaze u Hrvatsku kako bi primile svoje nagrade Utjecajne hrvatske žene. Što može biti ljepše?
-
Kad govorimo o ženama u biznisu, imate li dojam da se stvari mijenjaju nabolje ili je pred nama još dug put?
Kao poduzetnica koja vodi svoju firmu već 17 godina i kao žena koja je gradila karijeru u korporaciji, osjećam da smo puno postigle što se tiče napretka žena u biznisu. Istovremeno kad gledamo da tek 17 posto žena vrše dužnosti direktora velikih tvrtki i dan danas žene još uvijek zarađuju u prosjeku samo 77 centi za svaki dolar koji muški zaradi, očito je da ima još puno posla za obaviti.
Dok žene nastavljaju probijati barijere i stakleni strop, moramo osigurati da žene ne budu uhvaćene ljepljivim podovima koji ih drže zaglavljenima u srednjim položajima koji ograničavaju njihovo napredovanje.
-
Što biste poručili ženama koje razmišljaju o pokretanju vlastitog posla?
Hrabro naprijed! Budite jake. Budite hrabre. Budite neustrašive. Okružite se ljudima koji vas podržavaju. Nećete požaliti.
-
Tko je vama bio najveći mentor ili uzor u životu?
Moji roditelji, osobito pokojna mama i sve žene u mojoj obitelji koje su bile poduzetnice. Njihova hrabrost u donošenje teških odluka za dobrobit svoje obitelji i izdržljivost koja je dovela raznih uspjeha mi je uvijek inspiracija.
-
S obzirom da se mi bavimo i financijskom pismenošću i stavljamo fokus na financijsku neovisnost žena – slažete li se s nama da svaka žena mora imati svoj novac? Što mislite kako se ta cijela priča može unaprijediti?
Žene u svojim rukama drže ogromnu ekonomsku moć i ne mogu postići neovisnost bez financijske sigurnosti i neovisnosti. Ovo je iznimno važno za donošenje odluka. Ne mogu ovo dovoljno naglasiti. To ne znači da žena ne može biti u dugoj vezi, stvoriti obitelj itd.
Financijska sigurnost je sredstvo za postizanje cilja i ženama nudi izbor u njihovim odlukama bez sistemskih ograničenja koja postoje u alternativi. Od ključne je važnosti da posebno mlade žene shvate da je ekonomska moć njihova moć u njihovim rukama. Ne trebaju i ne smiju očekivati da će im netko biti oslonac.
Financijska edukacija treba se uvesti u srednje škole i to svoj djeci da počnu razmišljati o svojoj realnoj financijskoj samostalnosti. Zlatnog kaveza nema.
-
Koji su vam planovi za Hrvatsku mrežu žena u idućih nekoliko godina?
Kako ulazimo u novo desetljeće, imamo mnogo uzbudljivih planova za mrežu. Radujemo se nastavku rasta i angažiranju našeg članstva u našem podcastu CWN Leading Ladies i otvaranju novih ogranaka i podržavanje i povezivanje s drugim udrugama i mrežama. Da nastavimo širiti naše opće programe izvan Hrvatske.
Započinjemo s nadolazećim okruglim stolom u Mostaru, BiH, 8. travnja, a bit ćemo domaćini događaja tijekom mjeseca malog poslovanja u Torontu, Kanadi, u listopadu među mnogo drugih evenata. Uglavnom, radujemo se stvaranju više prilika za Hrvatice – da se povežu, zagovaraju i slave jedna drugu i da inspiriramo mlađe generacije.
-
I za kraj – ako biste mogli dati samo jedan savjet mlađoj sebi, što biste rekli?
Budi ustrajna, investiraj u sebe, slijedi svoju zvijezdu – sve će biti dobro!