Zdrav odnos
s novcem

Simptomi menopauze koštaju poslodavce 1,8 milijardi dolara godišnje

Simptomi menopauze koštaju poslodavce 1,8 milijardi dolara godišnje

Gospođo, sve Vam je to u glavi, uzmite si Normabel – rečenica je koju sam čula više puta tijekom zadnje četiri godine, otkako sam i sama, čini se, zakoračila u perimenopauzu. Prijateljica koja je poduzetnica već tjednima krvari i jedva radi. Doktori joj kažu: pa gospođo, otvorite si još tri tjedna bolovanja.

Poduzetnik mi kaže da ne zna što će, do jučer odlična i jako dobro plaćena zaposlenica više ni približno ne opravdava plaću svojom radnom učinkovitošću.

Utječu li simptomi perimenopauze i menopauze na naš posao i karijeru? Da, i to negativno. Utječu li na biznise? Itekako.

Ako navedemo samo neke od simptoma:

– slaba koncentracija,

– umor,

brain fog – slabija memorija, zaboravljivost,

– pospanost/neispavanost,

– valunzi,

– manjak željeza i anemija uslijed obilnih krvarenja koji pak opet dovodi do umora i slabosti; jasno je zašto je to tako.

Ženama se savjetuje kako da pripaze na hranu, vježbanje i spavanje i koje da suplemente uzimaju no što da poslodavci rade? Njima se nitko ne obraća!

Žene iznad 50 godina, najbrže su rastući dio zaposlenika, u Europi čine 55 do 67 posto od ukupnog broja zaposlenika. Zaposlenice od poslodavca trebaju podršku, ali i fleksibilnost u radu, a prvi korak u tome je osvještavanje menadžera.

Mi smo već pričali o tome da treba štedjeti za perimenopauzu, a nedavno smo imali i panel u kojem smo otvoreno govorili o svemu što žene prolaze.

Istraživanja pokazuju da menopauza negativno utječe i na karijeru žena, smanjena je produktivnost prije svega i uslijed nespavanja i ostalog smanjena je i učinkovitost, pa tako utječe i na poslovanje firmi. Prema Menopausal Society, simptomi menopauze koštaju poslodavce 1,8 milijardi dolara godišnje. 

Drage gospođe – nije Vam sve to u glavi, a dragi menadžeri – da, vaš posao je osigurati učinkovitost poslovanja, ali i pritom brinuti o ljudima. Biti i ostati čovjek u poslu u ovoj fazi života naših zaposlenica postaje itekako bitno i izazovno. Budućnost će tek pokazati koja su nam rješenja na raspolaganju.

Foto: Pexels

Stavovi kolumnista/ica nisu stavovi uredništva portala Mojnovac.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Slični tekstovi

Pametne zgrade nisu budućnost – one su sadašnjost: U Termama Sveti Martin održana konferencija “DEKADA PAMETNIH ZGRADA”

Rast indeksa treći dan: Dow iznad 40.000, Nasdaq skočio 2,74%

maida mahmutović

Karijera u hotelijerstvu i ljubav prema financijama: priča Maide Mahmutović

Pretraga

znn