Zdrav odnos
s novcem

Pronašli smo najjeftiniju i najskuplju knjigu na ovogodišnjem Interliberu: Najskuplja košta kao automobil

inteliber cijene

Pronašli smo najjeftiniju i najskuplju knjigu na ovogodišnjem Interliberu: Najskuplja košta kao automobil

Počeo je Interliber, vjerujemo jedno od najposjećenijih mjesta u Hrvatskoj trenutno. Kao i prethodnih godina, sajam knjiga smjestio se na Zagrebačkom Velesajmu, u paviljonima 5,6 i 7 koji godišnje posjeti tisuće i tisuće ljubitelja knjiga iz Hrvatske i šire.

Bez obzira na Interliber koji ima besplatan ulaz i zbilja puno literature, podaci relevantnog Eurostata tvrde kako su Hrvati poprilično slabi kada su u pitanju čitalačke navike. Prema istraživanju, 2022. godine bili smo pri dnu EU zemalja (manje od nas čitaju jedino stanovnici Bugarske, Cipra, Rumunjske i zanimljivo Italije te Portugala. Na vrhu je Luksemburg, a prosjek EU nas itekako prestiže, i to za nekoliko postotnih poena.

Popust je najčešća riječ

Izlagači uglavnom zauzimaju iste lokacije, pa je tako iskusnim posjetiteljima već sve dobro poznato. Ono što čini ove sajmove privlačnima su novine, a mi smo još početkom mjeseca doznali kako će zemlja u fokusu ove godine biti – Mađarska.

Prošetali smo kroz dva od tri paviljona i gotovo da nema štanda koji ne nudi dio, ili dobar dio svog asortimana na popustu i to od 20 do čak 80 posto. Upravo je to najzanimljivije kupcima, prisluškivali smo neke koji planski obilaze štandove i kupuju naslove koji su izašli primjerice prije dvije godine, ali ih plaćaju u pola cijene, čak i manje.

Pažljivi su i roditelji, naveliko se kupuju slikovnice i igračke, sve po akcijskim cijenama. Što se noviteta tiče, oni tek trebaju biti predstavljeni u preko 200 sati programa koji čeka posjetitelje do nedjelje navečer kada se zatvara festival.

Knjiga iz XV. stoljeća čeka pravog kupca

Zanimljivo, u moru ponude prolazi reizdanje stripa Grička Vještica, koji je originalno izlazio u Večernjem listu prije 64. godine. Kako smo čuli od prodavača na štandu njenog izdavača, već je nekoliko ljudi zainteresirano kupilo ili pogledalo knjigu.

No, to je sve ponuda koju danas pa do nedjelje možemo pronaći na Velesajmu, a već u ponedjeljak u trgovinama gdje se obično nalaze. Nas su zanimali unikati, a jedan takav smo pronašli na štandu jednog antikvarijata. Nakon redova i redova uredno posloženih knjiga koje su izašle ravno iz tiskare ili pak skladišta, pronašli smo unikatni primjerak knjige iz pradavnog 15. stoljeća. Cijena?

Atičke noći (Noctes Atticae) Aula Gelija je vjerojatno najskuplja knjiga na cijelom sajmu. Čuvana u staklenoj vitrini iz koje je knjigu izvadio ljubazni vlasnik, ovaj sjajno uščuvani primjerak koji je otiskao Andrija Paltašić iz Kotora. Ova sabrana djela rimskog kroničara mogu biti vaša za 17.500 eura. Kako nam priča vlasnik antikvarijata, zadovoljno držeći knjigu u ruci, “riječ je o jednom od svega tri dostupna primjerka u Hrvatskoj”.

Foto: Atičke noći (Noctes Atticae) (Foto: Mislav Milicevic)

Ima naslova i po 40 centi

Kako smo još doznali, Paltašić je gotovo pa otac tiskarske djelatnosti na ovim prostorima. Njegova su izdanja najuspjelija u mletačkome tiskarstvu XV. st.; upotrebljavao je 22 tipa različitih slova (6 romanskih, 10 gotičkih i 6 grčkih). U Hrvatskoj je sačuvano više od trideset primjeraka njegovih izdanja. Za ovakve raritete ima interesa jer su knjige ovakvog tipa tražena investicija.

Što je s ostalim knjigama? Novi hit naslovi, ako su u prijevodu, obično koštaju od 18 do 28 eura, ovisno o autoru, tisku i opremi. Stariji naslovi beletristike, pogotovo oni manje popularni kod manjih izdavača mogu se pronaći i za 2 do 3 eura. Daleko najjeftinija “knjižica” koju smo primijetili koštala je 40 centi.

Na ovogodišnjem Inteliberu na štandu knjižare Hoću knjigu možete pronaći i knjigu “Ne radi se o novcu, radi se o nama” autorice Kristine Ercegović po posebnoj cijeni!

Interliber konkurira sam sebi

Hoće li Interliber spasiti čitanje u Hrvatskoj? Prepuštamo vama da odgovorite na ovo pitanje za sebe. Interliber, ako ništa, otvara put mladima i onima koji se tako osjećaju da barem pokušaju stvoriti zdrave čitalačke navike. Isto tako, valja biti oprezan, pojačana prodaja, ako je bude u odnosu na lani, ne znači nužno da se u Hrvatskoj više čita.

Slične probleme smo vidjeli u pandemiji kada je na Tik Toku eksplodirao trend knjiga, koji je vrlo brzo prerastao u hiper konzumerizam čiji je cilj dobiti preglede, a ne znanje iz kupljenih naslova. Interliber je sajam dobrih namjera, ali ponekad tužne stvarnosti. Iako su knjige ovaj tjedan itekako “in” cilj je zadržati takav status i nakon sajma, nakon božićnih praznika i zimskih mjeseci kada su takve aktivnosti učestalije nego inače.

Uostalom, Interliber je u neku čudnu ruku konkurencija sam sebi. U paviljonu 7 u četvrtak kreće Infogamer koji će okupiti igrače video igara. Upravo su takvi i slični oblici zabave istisnuli čitanje, ali možda će baš ovakvi hibridi natjerati i jedne i druge da pređu iz udobnosti svog paviljona u onaj drugi, koji nudi za njih nešto posve novo.

Izvor: Zagrebinfo

Foto: Hoću knjigu

Stavovi kolumnista/ica nisu stavovi uredništva portala Mojnovac.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Slični tekstovi
Božić pod opsadom konzumerizma

Božić pod opsadom konzumerizma: Jesmo li zaboravili pravo značenje blagdana?

Kako možete povećati vjerojatnost da banka prihvati kreditni zahtjev?

sentor

Iskusan ste poduzetnik, ali ipak trebate mentora? Sentor je mjesto gdje ćete ga pronaći!

Prijava za članice

Pretraga

znn