Kako se zove ta sila koja nas tjera da posegnemo za još jednim parom cipela kada je njihova cijena jednaka iznosu naše mjesečne plače? I trebamo li se zbog toga osjećati loše? To je bila glavna tema jučerašnjeg ručka s prijateljicama. Uzimajući u obzir našu karakternu različitost, sukob mišljenja bio je neizostavan. Tako su se jučer četiri studentice, jedući desert i ispijajući kavu, i nesvjesno našle u raspravi oko novca.
Prevladavalo je mišljenje da možda i ne raspolažemo najefikasnije budžetom, ali ja se odbijam osjećati loše šetajući gradom u savršenoj kombinaciji tapkajući svojim skupim visokim petama o pod. Ali koliko god snažno to odbila, između trećeg i četvrtog „tap“ kao da čujem mrvicu krivnje pomiješanu s mrvicom neugode. Treba li mi zaista nešto što si ne mogu priuštiti? Gotovo čujem Carrie Bradshaw koja mi odgovara poznatom rečenicom: Nikad ne možeš imati previše cipela, ali ona zasigurno nije zavirila u moj ormar.
Foto: Unsplash
Što je uzrok vječno praznog studentskog novčanika?
Nismo se usuglasile oko odgovora, ali smo ga detektirale, ležao je zatrpan duboko ispod krivih uvjerenja, trenutačnih trendova i pritiska društva, a posljedično pitanje koje se nametnulo i nije imalo veze s cipelama. Ono je kompliciranije i dublje, a ime veze s našim životnim stavovima. Trebamo li novac trošiti na trenutne radosti ili pak naučiti raspolagati njime društveno korisnije, štedjeti ga i ulagati? Jesmo li neodgovorne ako ne razmišljamo o budućnosti? Možemo li uopće znati je li bolja budućnost ispred nas, i zašto bismo onda morali štedjeti za istu?
Ovisi. Živimo u kulturi koja propagira uživanje u trenutku, ali smatram da zanemaruje buduće trenutke koji će nastupiti, a u kojima zasigurno nećemo uživati budemo li bez novca. Hoću li biti sretnija s dvjesto eura u džepu ili s novim štiklama na nogama? Izgleda li svijet zaista bolje kroz naočale od petsto eura? Možda je i u redu ne znati odgovor, ali nije u redu što se osjećamo krivo i kada potrošimo novac, i nakon što ne kupimo ono što želimo. I tako je razgovor o novcu postao razgovor o nama samima, o našim životnim promišljanjima.
To me potaklo da se preispitam: koliko je naš odnos s novcem zapravo samo projekcija odnosa prema životu? Pričajući o financijama, pričamo li o životnim stajalištima?
Pišući tekst, gledala sam u cipele, a one su gledale u mene. Sviđaju li mi se stvarno ili mi se sviđa prestiž koji mi donose? U ovom slučaju mislim da je ipak u pitanju udobnost.
Osobno sam stajališta koje podrazumijeva ulaganje u budućnost i ne preferiram trošenje na trivijalnosti. Ulažem u vlastito obrazovanje, ulažem svoj kapital i pametno ulažem svoje vrijeme. Možda onda nije ni čudno što sam se gazeći u novim petama osjećala kao da svojevrsno gazim po vlastitim uvjerenjima, kao da dajem samoj sebi pljusku u lice.
I baš kada sam pomislila da sam pronikla u srž problema i racionalizirala situaciju izvevši zaključak kako mi je ipak prioritet budućnost i financijska sigurnost koju si mogu već sada osigurati, telefonski poziv od dvije minute me demantirao. Kao temeljni razlog bezrazložnog trošenja i općenito manjka novca i znanja s istim, moja je prijateljica navela istinsku, naivnu i neiskvarenu nebrigu. Objasnila mi je to kao jednostavno ne zamaranje problemima budućnosti, a upravo mladost joj dozvoljava tu privilegiju ne razmišljanja o tome što sutra donosi. I tako me u sto dvadeset sekundi potakla da preispitam vlastito mišljenje i uvjerenje, trebamo li mladost i energiju ulagati u karijeru i zgrtanje novca ili suprotno, trošiti uživajući u sada?
Najbolje je da svatko sebi iskreno odgovori, u konačnici biti iskren prema samom sebi možda je i najveća odlika. Ja svoju budućnost želim graditi već sada, ali to je samo moj stav, na kraju krajeva bitno je da smo sretni i sada, jer život je trenutak, a kakav nam je trenutak, takav nam je i život.
Foto: Unsplash
Maja Pancirov – studentica