Je li čaša napola puna ili napola prazna zapravo je i manje važno jer žedni ostati nećemo. Možda je čaša u startu bila prevelika. Samo je važno naučiti vidjeti i drugu stranu medalje jer nam takav pogled na situaciju dozvoljava širi aspekt gledanja na novonastalo stanje. Upravo tako nas i naša Vlada uči da u prvim minutama Nove godine širom otvorimo oči s obzirom da početak svake godine, već 10 godina za redom, krećemo sa hrpom novih zakonskih promjena.
Prvi i najsnažnije odjeknuti namet je porez na nekretnine. Resorni je ministar u prosincu ponovio – Kada uvedemo taj grozan porez na nekretnine koji je desetljećima izazivao interes javnosti, da oni koji žive u nekretnini neće trpjeti dodatni porezni teret. Pa i oni koji imaju nekretninu u dugoročnom najmu također neće trpjeti nikakav porezni teret, rekao je ministar financija Marko Primorac. Sav novac bit će prihod lokalne samouprave. Morat će ga uvesti svi gradovi i općine i to u rasponu od 60 centi do 8 eura po metru četvornome.
Kriteriji za oslobođenje od plaćanja poreza mogu biti socijalni, ali i kvaliteta nekretnine kao i nepostojanje komunalne infrastrukture. Vlasnici druge, treće nekretnine koji istovremeno smatraju da trebaju biti oslobođeni plaćanja poreza moraju do ožujka 2025. godine dostaviti podatke i dokaze na osnovu kojih traže oslobođenje. Nadalje, vlasnici nekretnina koji iznajmljuju svoje nekretnine podstanarima najmanje 10 mjeseci godišnje dužni su dostaviti ugovore o najmu. No, ipak najveći udar će osjetiti oni koji se bave turističkim najmom. Raspon visine paušalnog poreza po krevetu kretat će između 100 i 300 eura godišnje, za one iz druge skupine paušal će biti 70 do 200 eura, u trećoj 30 do 150 eura dok se u naj nerazvijenim turističkim područjima taj iznosi kreće 20 do 100 eura.
No, dobra vijest za mikro poduzetnike i one koji tek kreću u poduzetničke vode da se prag ulaska u sustav PDV-a sa dosadašnjih 40.000 EUR-a povećava na 60.000 EUR-a što apsolutno omogućava većem broju poduzetnika da posluju izvan sustava PDV-a. Cilj koji se želi postići je usklađenje hrvatskog zakonodavstva s EU smjernicama koje dopuštaju maksimalni prag od 85.000 EUR za primjenu oslobođenja od PDV-a za male poduzetnike.
Polazeći od navedenog, poduzetnici koji su u cijeloj 2024, godini ostvarili isporuke dobara ili usluga veće od 60.000 eura obvezni su se od 01.siječnja 2025 godine upisati u registar obveznika PDV-a dok oni poduzetnici koji u cijeloj 2024. godini nisu ostvarili isporuke veće od 60.000 eura, mogu do 15. siječnja 2025. godine podnijeti zahtjev za brisanje iz registra obveznika PDV-a osim ako su bili upisani u registar obveznika PDV-a na vlastiti zahtjev.
Izmjene se odnose i na rok ostanka u sustavu PDV-a pa je tako taj rok sa dosadašnje tri godine smanjen na dvije godine.
Dakle visina ostvarenog prometa u 2024. godini u vrijednosti većoj od 60.000 eura odlučujući je kriterij za obvezni ulazak u sustav PDV-a po sili zakona, ali isto tako i za izlazak iz sustava PDV-a od 01.siječnja 2025. godine.
Što je s plaćama?
Osim povećanja minimalne bruto plaće za radnike koja će u odnosu na 2024. godinu biti veća za 15,5 % odnosno 970 EUR povećava se i direktorska plaća na iznos 1.168,70 eura.
Povećava se i osobni odbitak sa dosadašnjih 560 na 600 eura čime će prosječna hrvatska plaća porasti za 8 eura, no proporcionalno osobnom odbitku raste i olakšica za uzdržavane članove obitelji, pa bi pristojno plaćeni radnik s dvoje djece mogao dobiti 15 do 20 eura veću plaću temeljem olakšica za djecu. Onima pak koji malo zarađuju, olakšica za djecu samo je nažalost mrtvo slovo na papiru.
Povećava se i prag za oporezivanje po višoj stopi poreza na dohodak. Do sada su se po višoj stopi od 25 do 35 % oporezivali dohodci iznad 4200 eura mjesečno dok se sada taj prag povećava na 5000 eura.
Nova godina nam donosi i povećanje iznosa raznih neoporezivih primitaka:
-nagrada za radne rezultate 1200 eura – 7 % više nego 2024.
-otpremnina za odlazak u mirovinu 1500 eura – 7,1% više nego 2024.
-stipendije za učenike i studente 600 eura – 7,1 % više nego 2024.
Mladi i dalje ostvaruju pravo na umanjenje godišnjeg poreza na dohodak do 25 godine u potpunosti, a oni starosti između 26 i 30 godina djelomično (50%) dok se poslodavcima ukida pravo na petogodišnje oslobođenje od plaćanja zdravstvenog doprinosa za mlađe od 30 godina i to nakon desetogodišnje primjene. Jednogodišnje oslobođenje od plaćanja zdravstvenih doprinosa primjenjivat će se samo za radnike koji po prvi puta ulaze u svijet rada.
Ujedno sve povratnike koji su živjeli i radili u inozemstvu najmanje dvije godine, povratkom u domovinu prilikom zaposlenja biti će pet godina oslobođeni plaćanja poreza na dohodak.
Koliko će sva ta povećanja igrati ključnu ulogu u podizanju standarda života radnika ostaje nam da vidimo.
Iako povećanje plaće može za poslodavce predstavljati dodatni trošak, dugoročno može rezultirati smanjenjem fluktuacije radne snage i privlačenjem kvalitetnijih kandidata. Osim toga, povećanja bruto plaće doprinosi gospodarskom rastu jer radnici imaju veću kupovnu moć, što pozitivno utječe na potrošnju i cjelokupnu ekonomiju.
Izmjena ima i u Općem poreznom zakonu prema kojem članovi društva s ograničenom odgovornošću postaju osobno odgovorni za dugove svoje tvrtke ako tvrtka ne podnese zakonom propisane godišnje i mjesečne porezne prijave što znači da ove izmjene poništavaju osnovnu prednost d.o.o. tvrtke, a to je ograničena odgovornost vlasnika, zbog čega su brojni poduzetnici ovih dana izrazito zabrinuti jer ih se poistovjećuje sa obrtnicima.
Za razliku od obrtnika gdje vlasnik obrta odgovora svojom imovinom, u d.o.o.-u vlasnici ne riskiraju vlastitom imovinom ukoliko tvrtka zapadne u dugove već samo temeljnim kapitalom, no, prema novim pravilima ta se zaštita gubi u slučaju da tvrtka ne ispunjava svoje porezne obveze.
Ovakve izmjene posebno otežavaju situaciju gdje ima više osnivača tvrtke gdje nisu svi ravnopravno uključeni u operativni rad tvrtke, a svi neovisno o visini svog udjela odgovaraju za možebitne propuste pojedinca koji je odgovoran za eventualnu pogrešku.
I da se za kraj još jednom vratim na sami početak ovog teksta. Ako uzmemo praznu čašu i napola je napunimo vodom, je li ona napola puna ili napola prazna? Oba su apsolutno odgovora točna, samo je pitanje odgovara li optimist ili pesimist. Nitko nam ne brani da sagledamo situaciju iz malo drugačije perspektive. Možemo uzeti čašu i popiti vodu ili ju ponovno napuniti do vrha.
Dakle, ne moramo pasivno prihvatiti svaku situaciju u kojoj naiđemo na neku prepreku. Uvijek možemo stvari uzeti u svoje ruke, pokrenuti se i sami kreirati svoja rješenja i aktivno utjecati na situaciju i biti jedan od onih optimista koji na posljednjoj večeri postavi pitanje ŠTO JE ZA DORUČAK?