Zdrav odnos
s novcem

Planirate odmor s obitelji? Evo koliko ćete platiti smještaj u srpnju 2025.

Planirate odmor s obitelji? Evo koliko ćete platiti smještaj u srpnju 2025.

Planirate tjedan dana odmora na moru s obitelji ovog ljeta? Pripremite se – cijene smještaja u sezoni 2025. značajno su porasle u odnosu na prethodne godine. Iako se i dalje može pronaći povoljan apartman, osobito ako rezervirate na vrijeme ili direktno kod iznajmljivača, većina četveročlanih obitelji danas mora dobro razmisliti i planirati budžet kako bi si priuštila ljetovanje bez prevelikog financijskog pritiska.

Za razliku od 2018. godine kada se tjedan dana smještaja moglo pronaći za oko 400 do 500 eura, danas se takve cijene sve rjeđe viđaju. Prosječni raspon cijena za sedmodnevni boravak u srpnju 2025. godine kreće se od 900 do 1500 eura – ovisno o lokaciji, sadržajima, blizini plaže i kvaliteti samog smještaja.

More i dalje ostaje omiljena destinacija za većinu domaćih obitelji, ali sve češće se traže alternative – bilo kroz direktan kontakt s iznajmljivačima kako bi se izbjegle visoke provizije, bilo kroz potragu za manje turistički razvikanim mjestima gdje su cijene pristupačnije ili pak putovanjem u druge, financijski pristupačnije države.

Kakvo je stanje s apartmanskim smještajem? 

Cijene apartmanskog smještaja na hrvatskoj obali u srpnju 2025. godine znatno variraju, ovisno o lokaciji, udaljenosti od plaže te razini uređenosti i luksuza. U Istri, koja i inače slovi kao jedna od skupljih regija, apartman u Poreču blizu mora ili centra grada košta između 145 i 220 eura po noćenju. U nešto udaljenijim dijelovima, gdje je automobil nužan za odlazak do plaže, cijene se spuštaju na 120 do 150 eura po noći. Gotovo identična situacija je i u Rovinju i Puli, gdje je sedmodnevni boravak za obitelj moguće pronaći u rasponu od 840 do 1540 eura.

Foto: Pexels

Nešto povoljniji je smještaj u Novom Vinodolskom, gdje se cijene kreću između 99 i 150 eura po noćenju, dok se na otoku Pagu apartmani iznajmljuju po cijenama od 110 do 180 eura. Za luksuznije varijante potrebno je izdvojiti i do 230 eura po noći. Na otoku Viru, u unutrašnjosti otoka, moguće je pronaći apartman za oko 110 eura, dok se uz more cijene penju na 150 do 220 eura. Sedmodnevni boravak za obitelj u tim krajevima košta između 693 i 1640 eura.

U srednjoj Dalmaciji, konkretno u Zadru i Splitu, smještaj se kreće od 120 do 200 eura, dok se u centru grada može pronaći kvalitetan apartman i za 120 do 150 eura. Luksuznije opcije idu i do 250 eura po noći. Brač nudi širi raspon cijena – u unutrašnjosti se apartmani mogu iznajmiti već za 80 eura po noći, uz more su oko 140 eura, a u blizini Zlatnog rata cijene skaču na 130 do 200 eura. Dubrovnik, kao najskuplja destinacija na popisu, nudi smještaj uz znamenitosti u rasponu od 180 do 250 eura po noći. Tako za tjedan dana obitelj u Splitu, Zadru ili Dubrovniku treba izdvojiti između 840 i 1750 eura, a na Braču između 560 i 1400 eura.

Unutrašnjost Hrvatske – povoljnija alternativa moru

Za one koji su otvoreni za mirniji, drukčiji oblik odmora, unutrašnjost Hrvatske nudi sve zanimljiviju ponudu. Osim što su cijene niže, često se nudi smještaj veće kvadrature, okružen prirodom, s više privatnosti i domaćom atmosferom.

U Baranji, primjerice, već od 70 eura po noći može se unajmiti vrlo kvalitetan i autentično uređen apartman. U Kutini se cijene kreću od 80 do 90 eura, dok se u Oštarijama i Josipdolu, udaljenima oko 45 minuta vožnje od mora, smještaj može pronaći za oko 106 do 107 eura. I Sinj, udaljen tek sat vremena od Splita, nudi slične cijene kao obala – između 120 i 150 eura, ovisno o uređenosti i lokaciji. Za tjedan dana boravka u ovim dijelovima unutrašnjosti, trošak za obitelj kreće se od 560 do 1050 eura.

Ipak, treba imati na umu da se ni u ovom tipu smještaja najčešće ne nudi hrana. Sve obroke potrebno je samostalno organizirati, što je važno uključiti u planiranje budžeta. Također, ako se planira dnevni izlet do mora, trošak goriva i prijevoza može značajno utjecati na ukupne troškove.

Foto: Unsplash

Kakvo je stanje s hotelskim smještajem? 

Za razliku od apartmanskog smještaja, boravak u hotelima znatno je skuplji, ali uključuje određene pogodnosti – najčešće doručak, a ponekad i polupansion, što mnogim obiteljima može olakšati planiranje dnevnih troškova. No, cijene su osjetno više i nerijetko prelaze višemjesečne rate kredita.

U Puli, primjerice, hotelski smještaj za četveročlanu obitelj u srpnju kreće se od 2200 pa sve do 5000 eura za sedam noćenja, ovisno o broju zvjezdica i lokaciji. U Novom Vinodolskom cijene su vrlo slične, u rasponu od 2000 do 4500 eura, dok se na Pagu iznose kreću između 2000 i 4000 eura. Zadar nudi nešto raznovrsniju ponudu – od manjih heritage hotela u samom centru koji koštaju oko 2000 eura, do luksuznih hotela s četiri i pet zvjezdica koji dostižu i 6000 eura. Na Braču je situacija gotovo identična kao i u Zadru, dok Dubrovnik prednjači kao jedna od najskupljih destinacija: sedmodnevni boravak u hotelima visoke kategorije doseže od 1400 pa čak do 6000 eura, ovisno o luksuzu, blizini stare gradske jezgre i dodatnim sadržajima.

Ni unutrašnjost nije posve izuzeta od visokih hotelskih cijena, iako su one ipak nešto umjerenije. U Osijeku se, primjerice, hotelski smještaj za obitelj kreće od 1000 do 2500 eura za tjedan dana, dok se u Gorskom kotaru mogu pronaći hoteli po cijenama od 800 do 1300 eura – što ih čini zanimljivom opcijom za one koji žele odmor u prirodi i nešto hladniju klimu.

U konačnici, iako hoteli nude više pogodnosti, prosječna hrvatska obitelj će ih teško uklopiti u prosječni ljetni budžet. S druge strane, apartmani ostaju najčešći izbor, ali i oni sve češće zahtijevaju kompromis između lokacije, kvalitete i cijene – a hranu si, gotovo bez iznimke, gosti moraju osigurati sami.

Alternativne destinacije: Kakve su cijene u drugim zemljama?

Cijene smještaja u Crnoj Gori tijekom srpnja za četveročlanu obitelj kreću se od 70 do 150 eura po noći za apartmane uz more u popularnim destinacijama poput Budve, Kotora ili Bara. Ako se smjestite u manje turistički razvijenim područjima, cijene mogu biti niže, između 50 i 80 eura po noći. Što se tiče hotelskog smještaja, cijene u hotelima s 3 zvjezdice u prosjeku iznose između 80 i 150 eura, dok luksuzniji hoteli (4-5 zvjezdica) mogu doseći cijene od 150 do 250 eura po noći, ovisno o lokaciji i vremenu boravka.

Slično tome, Grčka nudi raznoliku ponudu smještaja po različitim cijenama. Apartmani u popularnijim destinacijama poput Santorinija, Mikonosa ili Krete mogu koštati od 150 eura pa do 200 eura po noći, dok na manje poznatim otocima i u unutrašnjosti Grčke cijene padaju na oko 60 do 120 eura po noći. Hoteli s 3 zvjezdice u Grčkoj obično imaju cijene od 100 do 180 eura po noći, dok luksuzni hoteli, osobito u primorskim područjima, dosežu cijene od 180 do 300 eura po noći.

Cijene rastu, ali prilika još ima

Iako su cijene smještaja na Jadranu iz godine u godinu sve više, ljetovanje za četveročlanu obitelj nije nužno izvan dosega – ali svakako zahtijeva dobro planiranje, fleksibilnost i spremnost na kompromise. Najpoželjnije destinacije uz more, s kvalitetnim apartmanima i atraktivnim lokacijama, koštat će od tisuću pa sve do dvije tisuće eura za tjedan dana, dok se luksuzni hotelski smještaj penje i do 6000 eura.

S druge strane, kontinentalna Hrvatska, kao i manje atraktivne (ali često vrlo ugodne) lokacije dalje od plaža i nešto nižih temperatura nude pristupačniju alternativu. Osim nižih cijena, često pružaju i više prostora, mira i autentičnog doživljaja.

U konačnici, sve ovisi o prioritetima – želite li more na pet minuta hoda, pun pansion i luksuz, ili ste spremni kuhati sami, voziti desetak minuta do plaže i pritom sačuvati dio kućnog budžeta. U oba slučaja, ljetovanje ostaje vrijedan trenutak opuštanja i obiteljskog zajedništva i još uvijek postoji način da ga učinimo donekle izvedivim.

U Hrvatskoj, s obzirom na visoke cijene smještaja tijekom ljetnih mjeseci, često je isplativije iznajmiti smještaj na cijeli mjesec nego plaćati dnevne rate za sedmodnevni boravak. Na platformama poput Airbnba, mnogi iznajmljivači nude popuste za dugoročne najmove, pa cijena za mjesec dana može biti samo malo viša od cijene za tjedan dana. Ovakav pristup ne samo da donosi uštede, već omogućava i dodatnu udobnost i fleksibilnost, bez potrebe za stalnim premještanjem.

Foto: Pexels

Stavovi kolumnista/ica nisu stavovi uredništva portala Mojnovac.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Slični tekstovi

11 najvećih zabluda o investiranju

Blaga inflacija pogurala Wall Street bliže rekordima, Oracle skočio preko 13 posto

Rodna nejednakost u plaćama: Žene zarađuju i do 32% manje u financijskom sektoru

Pretraga

znn