Zdrav odnos
s novcem

Petra Mesarić: Kako pametne zgrade mijenjaju način na koji živimo

Petra Mesarić: Kako pametne zgrade mijenjaju način na koji živimo

Pametne zgrade više nisu daleka budućnost – one su stvarnost koja već sada oblikuje način na koji živimo, radimo i štedimo energiju. Petra Mesarić, osnivačica tvrtke SmartWay i organizatorica besplatne konferencije Dekada pametnih zgrada, već deset godina gradi iskustvo u ovom području, spajajući tehnologiju, održivost i korisničku udobnost. U razgovoru nam otkriva što pametnu zgradu čini doista pametnom, zašto je energetska učinkovitost ključna, koji su izazovi u projektiranju i zašto je važno graditi zajednicu stručnjaka koji će zajedno mijenjati građevinski sektor.

  • Što je pametna zgrada? Što ju razlikuje od “obične”? Što je tu inovativno?

Pametna zgrada je zgrada koja je u potpunosti tehnološki prilagođena potrebama modernog načina življenja, a uz to su energetski samoodržive.  Život u takvoj zgradi podrazumijeva da će svakodnevne aktivnosti biti značajno olakšane te nećete morati voditi brigu o aktivnostima koje tehnologija može odraditi za vas.

U odnosu na običnu razlikuje se po tome što su svi sustavi poput sustava rasvjete, roleta i zasjenjivanja, sustava grijanja i hlađenja te ventilacije, alarmnog sustava, videonadzora, videoportafona, multimedije umreženi te se vrlo lako može njima upravljati. Samo jednom tipkom, možete aktivirati “scenu” te tako, recimo, prilikom izlaska iz kuće isključiti svu rasvjetu, smanjiti grijanje te uključiti alarmni sustav. Ili pak “scenskim događajem” sustav se može pobrinuti za vaše buđenje te vas tako probuditi s izlaskom sunca, podignuti sve rolete, dočekati vas s idealnom temperaturom te uključiti najdražu glazbenu playlistu.

Također, pametna kuća naglašava potrošnju električne energije iz vlastite proizvodnje, poput solarne elektrane. U tom slučaju takva će zgrada moći i najveće potrošače u kućanstvu uključiti kada je proizvodnja iz obnovljivog izvora najveća. Tako primjerice može uključiti perilice rublja i suđa tijekom podneva te vas dočekati s odrađenim kućanskim poslovima.

Inovativnost je naglašena u segmentu da svi sustavi međusobno komuniciraju te su time vrlo lako upravljivi lokalno ili s neke udaljene lokacije, a mogu se podesiti kako bi se aktivirali temeljem nekakvog logičkog scenarija.

Ono što je iznimno bitno je to da se pametna zgrada može realizirati malim koracima i što uvijek ima prostora za poboljšanjem te nadogradnjom s obzirom na nove izazove te tehnološke napretke. Kod odabira sustava automatizacije iznimno je bitno odabrati sustav automatizacije koji je otvorenog komunikacijskog protokola te modularan. Drugim riječima, uvijek je potrebno odabrati opremu i izvođače koji koriste sustave tako da taj sustav može kasnije i netko drugi nastaviti nadograđivati.

  • Što ju čini održivom?

Održivom ju čini to što je iznimno veliki naglasak na samoj energetskoj učinkovitosti sustava te lokalnoj proizvodnji te potrošnji električne energije, bez prevelike ovisnosti o drugim energetskim sustavima.

Pametna zgrada obavljat će sve one aktivnosti koje možda mi zaboravimo ili predvidimo te se tako pobrinuti da svjetla ne svijetle ako nije potrebno, da se prostori ne zagrijavaju ili hlade ako to nije bitno, a također omogućit će nam da mirno i sigurno spavamo.

  • Što je s hotelima?

Hoteli su iznimni potencijal za projektiranje po principu energetske održivosti jer kod njih možemo najprije povratiti investiciju. Također, možemo održati iznimno visoki standard energetske učinkovitosti, posebice kada se svi gosti ili zaposlenici ne ponašaju jednako odgovorno naspram potrošnje energenata.

  • Što je uopće zelena ekonomija, a što točno zelena energetska tranzicija?

Zelena energetska tranzicija je promjena u energetici i  odnosi se konkretno na promjenu načina proizvodnje i potrošnje energije – prelazak s fosilnih goriva na obnovljive izvore energije. Cilj je smanjiti emisije CO₂ i učiniti energetsku infrastrukturu održivom.

Zelena ekonomija, s druge strane, je širi pojam. To je ekonomski sustav koji potiče održivi razvoj, uključuje niskougljične tehnologije, učinkovito korištenje resursa, očuvanje okoliša i društvenu pravednost. Energetska tranzicija je dio zelene ekonomije, ali zelena ekonomija obuhvaća i druge sektore – poput poljoprivrede, prometa, građevine…

  • Što se pokazalo djelotvorno, a što ne?

Djelotvornim se je pokazalo to kada se već u novim projektima krene s principima zelene energetske tranzicije, a ukoliko je potrebno, onda podržati i osigurati realizaciju zelenim financiranjem.

  • Koje su najveće prepreke u projektiranju pametnih zgrada danas?

Najveće prepreke događaju se ukoliko u izradu projekte dokumentacije nisu uključeni stručnjaci s iskustvom izrade sličnih projekata, a ukoliko i jesu, ako nisu svi uključeni odgovorni te usklađeni.

  • S kojim izazovima se susreće industrija? Koji su trendovi koje nosi budućnost?

Pametne zgrade pronalaze svoj put. Njihov potencijal postaje sve više prepoznatljiv zbog svojeg potencijala. Ono što je iznimno bitno je to da pametne zgrade nisu samo nove zgrade, već pametna zgrada može postati i stara zgrada.

Industrija se susreće sa sve većim brojem tehničkih rješenja, a onda s druge strane nedovoljnim brojem kvalitetnih integratora sustava. To zna rezultirati time da ukoliko projekt od samog početka nije postavljen kako treba, da imamo frustrirane klijente koji su investirali u pametne zgrade, a one nisu podešene kako bi dale svoj puni potencijal.

  • Zašto si organizirala konferenciju Dekada pametnih zgrada? Što očekuješ od nje i koji su ti planovi za dalje?

Konferenciju sam organizirala povodom 10 godina rada svoje tvrtke SmartWay te tako podijeliti svoje iskustvo na projektiranju i radu sa pametnim zgradama. Želim istaknuti dobre primjere prakse, a ujedno i podijeliti izazove s kojima se susrećemo te koji dolaze. Mi u SmartWayu uvijek smo u potrazi za kvalitetnim rješenjima i suradnicima te tako želimo potaknuti i okupiti zajednicu kvalitetnih stručnjaka kojih će stajati uspješne priče.

Nadalje se planiram posvetiti projektiranju i nadzoru te konzultiranju u području pametnih zgrada. Iznimno me veseli biti dio uspješnih priča jer pametne zgrade ne trebaju biti kompleksne i nedostižne. Ono što je potrebno je samo kvalitetno definirati projekt i zadatak i  okupiti kvalitetan tim.

Stavovi kolumnista/ica nisu stavovi uredništva portala Mojnovac.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Slični tekstovi
kako otvoriti opg

Kako osnovati OPG u 8 koraka: Potrebna dokumentacija, oblici i koju djelatnost odabrati

Za čime ljudi zaista čeznu (i zašto to često skrivaju)

Sve što trebate znati o intelektualnom vlasništvu

Pretraga

znn