Zdrav odnos
s novcem

Obveznice – što su i kome su namijenjene?

obveznice

Obveznice – što su i kome su namijenjene?

Obveznice nisu štednja, ali jesu oblik ulaganja. Spadaju među tzv. dužničke vrijednosne papire i, poput svakog ulaganja, nose određene rizike. Nisu zamjena za klasične oblike štednje, ali mogu biti dio ozbiljne i promišljene investicijske strategije.

Kad se govori o razlici između obveznica i dionica, često se koristi poznata metafora: Želite li dobro jesti ili mirno spavati?” Naime, iako dionice dugoročno mogu donijeti veće prinose, mnogi investitori cijene stabilnost i predvidivost koju nude obveznice.

Što je zapravo obveznica?

Obveznica je dužnički vrijednosni papir – ulaganjem u obveznicu zapravo kupujete nečiji dug. Najčešće se radi o dugovima države ili poduzeća. Za izdavatelja, obveznica je oblik zaduživanja s jasno definiranim rokom i kamatnom stopom. Za investitora, to je ulaganje s očekivanim povratom kroz isplatu kamata i povrat glavnice na dospijeće.

U kontekstu trenutno povišenih kamatnih stopa, obveznice ponovno privlače pažnju investitora. No, svako ulaganje treba biti prilagođeno vašem profilu rizika, vremenskom horizontu i investicijskim ciljevima.

U pravilu, obveznica je sigurnija investicija od vlasničkih vrijednosnih papira, a rizičnija od trezorskog zapisa, državnih obveznica ili oročenog depozita.

Ključne značajke obveznica

Kupnjom obveznice investitor:

  • stječe pravo na isplatu kamata (kupona) u unaprijed definiranim intervalima (najčešće godišnje ili polugodišnje),
  • ima pravo na povrat nominalne vrijednosti obveznice na dan dospijeća,
  • ne plaća porez na primljene kamate – za razliku od primjerice kamata na oročeni depozit.

Iako se obveznice često doživljavaju kao sigurnija ulaganja, nije svaka obveznica jednaka. Investitor bi trebao biti upoznat s osnovnim pojmovima poput: kamatna stopa, rok dospijeća, kreditni rejting, rizik likvidnosti i valuta izdanja.

Zašto tvrtke izdaju obveznice?

Tvrtke se za financiranje mogu odlučiti između dva načina: bankovnog kredita i izdavanja obveznica. Obveznice često nude veću fleksibilnost – bez potrebe za kolateralom, bez preciznog namjenskog trošenja sredstava, te s manje administrativnih zahtjeva. A o dokumentaciji i trajanju postupka da i ne pričamo ako se ide na kreditnu liniju kod banaka, tako da je izdanje obveznice i dosta jeftinije za kompaniju ako se držimo izreke da je vrijeme novac (a za svaku kompaniju znamo da je to točno).

Kod korporativnih obveznica glavnicu najčešće otplaćuju tek na kraju – dok se tijekom trajanja isplaćuju samo kamate (kuponi). To tvrtki omogućuje očuvanje likvidnosti i istovremeno financiranje projekata koji dugoročno mogu povećati profitabilnost.

Rizik – ključni faktor kod korporativnih obveznica

Korporativne obveznice nose više rizika od državnih jer za njih ne jamči država. Uobičajeno se rangiraju kreditnim rejtingom, pri čemu su investment grade obveznice manje rizične od tzv. high-yield (“junk”) obveznica.

Na financijskom tržištu, ulaganja se mogu rangirati prema omjeru očekivanog prinosa i rizika (grafički prikaz ispod). S jedne strane imamo oročene depozite (niski prinos, nizak rizik), a s druge dionice, kriptovalute i derivativne instrumente (potencijalno visoki prinos, ali i volatilnost).

obveznice

Grafikon 1 – Očekivani prinos u odnosu na očekivani rizik

Kako se obveznice pohranjuju?

U Hrvatskoj postoje dva osnovna načina pohrane:

  1. SKDD (Središnje klirinško depozitarno društvo d.d.) – za obveznice izdane u RH. Pohrana se obavlja na osobni račun ulagatelja i ne naplaćuje se.
  2. Skrbnički račun banke ili investicijskog društva – koristi se za inozemne obveznice ili ako ulagatelj ne želi SKDD. Ova usluga se naplaćuje prema cjeniku skrbničkih usluga.

A što je s porezom?

Prema hrvatskim poreznim propisima:

  • Kamate po obveznicama nisu oporezive, bez obzira na izdavatelja i vrstu obveznice.
  • Kapitalna dobit nastala prodajom obveznica unutar dvije godine od kupnje je oporeziva stopom od 12 % ako je ostvaren profit.

Ulaganje u obveznice nije spektakularno poput dionica ili kriptovaluta, ali ima svoju važnu ulogu u stabilizaciji portfelja i očuvanju kapitala. Na kraju, sve se svodi na pitanje: Želite li dobro jesti ili mirno spavati?

Odgovor leži u vašim investicijskim ciljevima, spremnosti na rizik i vremenskom horizontu.

Stavovi kolumnista/ica nisu stavovi uredništva portala Mojnovac.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Slični tekstovi

11 najvećih zabluda o investiranju

Blaga inflacija pogurala Wall Street bliže rekordima, Oracle skočio preko 13 posto

Rodna nejednakost u plaćama: Žene zarađuju i do 32% manje u financijskom sektoru

Pretraga

znn