Zdrav odnos
s novcem

Naučite se nositi s anksioznosti, prihvatite je i otpustite u 13 tjedana

Naučite se nositi s anksioznosti, prihvatite je i otpustite u 13 tjedana

Anksioznost je vrlo uobičajen problem. Otprilike jedna od deset osoba obraća se liječniku zbog osjećaja napetosti, anksioznosti ili zabrinutosti. Mnogi drugi pate od problema koji mogu rezultirati anksioznošću. Bilo što obojano prizmom anksioznosti, značajno može utjecati na zadovoljstvo životom i kvalitetu života; a kako bi pomogla onima kod kojih je prisutna preplavljujuća anksioznost, napravila sam sveobuhvatni holistički program “U 3 mjeseca na ti s anksioznosti”. Prije nego što zaključite je li to nešto što vama treba, dajte si priliku pročitati što anksioznost uopće jeste (odnosno, što nije).

Foto: Pexels

Što je anksioznost?

Anksioznost je stanje koje djeluje i na misli i na tijelo. Na misli djeluje putem kognitivnih distorzija, odnosno pogrešaka u mišljenju (primjerice; ”što ako” način razmišljanja ili katastrofiziranje), a dominantne misli su vezane uz raznorazne brige i stresove. Anksioznost se uglavnom manifestira i kroz tjelesno funkcioniranje odnosno mogu se javiti fizički simptomi kao što su napetost mišića, znojenje, drhtanje, ubrzano disanje, problemi s probavom, glavobolja, bol u leđima, nepravilno ili ubrzano lupanje srca itd.

Nemojte da vas riječ anksioznost zbuni. Možda sami sebe ne smatrate anksioznom osobom. Ipak, ukoliko imate opisane osjećaje i simptome, preporučam da nastavite čitati.

Kad je anksioznost problem?

Anksioznost je normalna i zdrava reakcija. Doživljava je svatko u stresnim, opasnim ili zabrinjavajućim situacijama. Kad ste anksiozni, svi procesi u vašem tijelu se ubrzaju i upravo to izaziva gore navedene promjene. Ovo ubrzavanje tjelesnih funkcija može biti korisno. To znači da ste spremni na akciju i omogućava vam da reagirate brzo ako je to potrebno. Umjerena količina anksioznosti u biti povećava vaše mogućnosti da reagirate u teškim situacijama.

Recimo sportaš koji nije motiviran za natjecanje ili student koji ne osjeća tremu pred ispit ne može očekivati da će dati najbolje od sebe. Anksioznost postaje problem kad se pojavi u vrijeme kad ne postoji stvarna opasnost ili kad se nastavlja dugo nakon što je stresna situacija prošla. Kad se ubrzavanje procesa u vašem tijelu dogodi onda kad ne morate poduzeti nikakve akcije, osjećaj je neugodan. Tada ćete primijetiti samo loše strane anksioznosti (sve neugodne aspekte ovih tjelesnih promjena). Tada anksioznost počinje utjecati na vaš svakodnevni život i postaje nužno da naučite kako se s njom adekvatno nositi. Imajte na umu da anksioznost postoji kao emocija te je nije moguće potpuno izbrisati iz života.

Ne može izazvati fizičke probleme ni psihički slom

Ubrzano lupanje srca izazvano anksioznošću neće oštetiti vaše srce ništa više od onog izazvanog vježbanjem. Ljudi ne umiru od straha. Iako se vrlo teško podnosi i može biti vrlo neugodna, anksioznost vam ne može izazvati fizičke probleme.

Dugotrajna anksioznost može biti veoma neugodna, no sama po sebi ne može izazvati psihički slom, no može bio dio teže simptomatologije.

Anksioznost izaziva umor

Kad ste anksiozni, možete osjećati da vam je teško izdržati najnormalniji dan, slabije ste koncentrirani i slabo održavate pažnju. Jednom kad naučite nositi se s anksioznošću, otkrit ćete da imate više energije za druge stvari.

Postoje lijekovi koji pomažu u smanjivanju anksioznosti, no oni su potrebni kod teže patologije, a isto tako treba imati na umu da lijekovi sami po sebi neće utjecati na to da vi naučite kontrolirati anksioznost, lijekovi neće automatski promijeniti vaš način razmišljanja.

Najefikasniji tretman za nošenje sa anksioznošću je psihoterapija kognitivno – bihevioralnim pristupom.

Ogledni primjer utjecaja anksioznosti na svakodnevicu

Naše misli, osjećaji i ponašajne reakcije recipročno su povezani, što znači da jedno djeluje na drugo. Najjasnije ću vam to dočarati primjerom:

Recimo, na razgovoru ste za posao, odnosno čekate svoj red. Dok čekate, razmišljate o intervjuu i kakvima ćete se prikazati.

1. opcija

– misli: sigurno ću nešto zaribati, zašto sam se uopće prijavio za taj posao kad je sve ionako namješteno, nisam sigurna jesam li ja dovoljno kompetentna za taj posao,
– osjećaji: anksioznost, strah, frustracija,
– ponašanja: prekomjerno znojenje, zamuckivanje, lupkanje nogama, nemogućnost pronalaska adekvatnih riječi,
– rezultat: vrlo vjerojatno ne dobivanje posla.

2. opcija

– misli: pripremao sam se za intervju, puno sam toga naučio o toj firmi, imam nekog iskustva iz tog područja, a ono što ne znam ću se naučiti,
– osjećaji: zadovoljstvo, kompetentnost, spremnost,
– ponašanja: opuštenost prilikom intervjua, tečnost u odgovorima na pitanja, manifestiranje samopouzdanja,
– rezultat: vrlo vjerojatno dobivanje posla ili dobro odrađen intervju za posao koji može poslužiti kao dobro iskustvo za buduće intervjue.

Promjenom načina razmišljanja, ne samo da utječete na tu jednu situaciju, već se s praksom učite razmišljati na takav, pozitivniji način, a sa dobrim ishodima koji su posljedica promijenjenog načina razmišljanja potičete da vaša ponašanja idu u tom smjeru i ubuduće.

Utjecanjem na misli ne pomažete si samo sa anksioznošću, ovo što sam vam sad osvijestila probajte prakticirati što češće, u različitim situacijama!

Program „U 3 MJESECA NA TI S ANKSIOZNOSTI“

Ako se pitate zašto bi itko htio biti na “ti” s anksioznosti, vjerojatno niste svjesni kako anksioznost funkcionira, što znači da ako ste prekomjerno anksioznosti, pokušavate se anksioznosti riješiti na krive načine. Borbom, potiskivanjem ili ignoriranjem, a potrebno je upravo suprotno: prihvatiti je, kako bismo je mogli pustiti da ode. Naravno, lako je to reći, no potrebni su vrijeme i specifični koraci kako bi osoba mogla doći do stanja prihvaćanja.

Upravo takve korake prolazimo u Programu i to punih 13 tjedana u kojima se svaki tjedan radi na novom poglavlju, novoj temi, novim zadacima i primjerima.

Ne bi li bilo predivno da u dan ulazite opušteni, sretni i prepušteni?

O tome kako to postići, kao i o samoj strukturi Programa, više na linku.

Fotot: Pexels

Stavovi kolumnista/ica nisu stavovi uredništva portala Mojnovac.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Slični tekstovi

Što zapravo trebaš znati na prvom poslu ako želiš postići ekonomsku neovisnost

Sprječava li nas naša obitelj da zaradimo i imamo više novca?

Ne radi se o novcu radi se o nama knjiga

Samo putem portala Mojnovac.hr kupite knjigu “Ne radi se o novcu, radi se o nama” u pola cijene

Prijava za članice

Pretraga

znn