Zdrav odnos
s novcem

Najjači mjesec za S&P 500 od 2023., dok se Trump i Kina ponovno sukobljavaju

Najjači mjesec za S&P 500 od 2023., dok se Trump i Kina ponovno sukobljavaju

S&P 500 je završio svibanj s najvećim mjesečnim dobitkom u 18 mjeseci, nakon što je u petak smanjio veći dio svojih gubitaka, dok su dionice proizvođača čipova, uključujući Nvidiju, bile pod pritiskom zbog rastućih trgovinskih napetosti između SAD-a i Kine. U petak je Dow Jones Industrial Average porastao za 54 boda ili 0,1%, S&P 500 pao je za 0,1%, a NASDAQ je skliznuo za 0,1%. S&P 500 je u svibnju ostvario najveći mjesečni skok od studenog 2023. godine.

NVIDIA je pala gotovo 3% u petak zbog straha od daljnjih regulatornih ograničenja za kineske tehnološke tvrtke, dok se trgovinske napetosti između SAD-a i Kine dodatno zahuktavaju. Ranije ovog tjedna, Nvidia je najavila da će zbog američke zabrane izvoza čipova u Kinu izgubiti 8 milijardi dolara od prodaje čipova Kini.

Ipak, dionica je na mjesečnoj razini ostvarila impresivan napredak. Bloomberg je, pozivajući se na izvore, izvijestio da Trumpova administracija planira proširiti ograničenja za kineski tehnološki sektor kroz nova pravila usmjerena na podružnice tvrtki koje su već pod američkim sankcijama. Sankcije bi ciljale kineske tehnološke tvrtke koje su već na crnoj listi kako bi im se spriječilo osnivanje podružnica koje bi zaobišle trenutna državna ograničenja za licenciranje.

Ova je vijest dodatno pojačala američko-kineske napetosti, koje su eskalirale nakon što je Trump u petak optužio Kinu da je prekršila nedavni trgovinski sporazum. U objavi na Truth Socialu, Trump je napisao: “Kina, možda ne iznenađujuće za neke, POTPUNO JE PREKRŠILA SPORAZUM S NAMA.”Dodao je: “Toliko o tome da budem gospodin LJUBAZNI!

Nije bilo jasno na što se predsjednik konkretno pozivao, ali je uslijedilo nakon što je američki ministar financija Scott Bessent rekao da su trgovinski pregovori između dviju zemalja zastali, dodajući kako bi možda bila potrebna osobna intervencija predsjednika Trumpa da bi se osigurao napredak.

“Vjerujem da ćemo u nekom trenutku možda imati poziv između predsjednika i predsjednika Xija. S obzirom na važnost pregovora, s obzirom na složenost… to će zahtijevati izravno uključivanje obojice čelnika,“ rekao je Bessent.

Ranije ovog mjeseca, SAD i Kina dogovorili su se smanjiti ili suspendirati nekoliko carina, pri čemu je SAD smanjio carine na kineski uvoz s 145% na 30%, a Kina je smanjila svoje protumjere s 125% na 10%. Sporazum je također uključivao 90-dnevnu suspenziju dodatnih carina.

 


Mjesečno kretanje tri najvažnija Wall Street indeksa:

S&P 500 + 6,2%

Dow Jones + 3,9%

Nasdaq + 9,6%

 

Popularnije dionice sa najvećim mjesečnim rastom:

Broadcom + 25,8%

Disney + 24,3%

Nvidija + 24,1%

 

Popularnije dionice sa najvećim mjesečnim padom:

Unitedhealth – 26,6%

Lilly (Eli) & Co – 17,9%

Apple – 5,5%

 


U cijeloj ovoj zavrzlami sa carinama, američki žalbeni sud dopustio je da Trumpove carine ostanu na snazi do ovoga tjedna, samo dan nakon što je američki savezni sud za trgovinu naložio Trumpu da odmah obustavi svoje carine. Presuda trgovinskog suda potaknula je nade da će Trump biti prisiljen ublažiti svoj plan za carine, što bi moglo značiti manje ekonomske poremećaje od viših carinskih nameta. Međutim, presuda žalbenog suda sada je dodatno pojačala opći oprez, pri čemu je sljedeće ročište u ovom slučaju zakazano za 5. lipnja.

Indeks cijena osobne potrošnje (PCE) za travanj, inflacijski pokazatelj koji pažljivo prati američka središnja banka (Fed), ukazuje na daljnje slabljenje inflacijskih pritisaka u SAD-u, što bi moglo otvoriti prostor za ponovno popuštanje monetarne politike. PCE indeks cijena zabilježio je godišnji rast od 2,1% u travnju, što je najniže od veljače 2021., dok je tzv. “core” (temeljni) indeks, koji isključuje volatilne stavke poput hrane i goriva, iznosio 2,5% na godišnjoj razini, ispod 2,6% iz veljače.

Još jedan ekonomski pokazatelj – američko gospodarstvo palo je po godišnjoj stopi od 0,2% u prvom tromjesečju, prema podacima objavljenim u četvrtak, što sugerira da kaotične trgovinske politike Trumpove administracije koče gospodarski rast najvećeg svjetskog gospodarstva.

Foto: Freepik

Stavovi kolumnista/ica nisu stavovi uredništva portala Mojnovac.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Slični tekstovi

11 najvećih zabluda o investiranju

Blaga inflacija pogurala Wall Street bliže rekordima, Oracle skočio preko 13 posto

Rodna nejednakost u plaćama: Žene zarađuju i do 32% manje u financijskom sektoru

Pretraga

znn