Neki od najpoznatijih milijarderskih investitora trenutno upozoravaju da bi tržište moglo doživjeti značajan pad unatoč nedavnom oporavku američkih dionica i sve većem optimizmu oko stanja gospodarstva. U nastavku objašnjavamo zašto misle tako.
Upozorenja milijardera
Stephen Cohen, poznati hedge fond menadžer, procjenjuje da postoji 45% šanse da SAD uskoro uđe u recesiju. Kao glavne razloge navodi neizvjesnost oko američke trgovinske politike i velike valove otpuštanja, što bi moglo gurnuti gospodarstvo u stagnaciju ili čak negativan rast.
Cohen također smatra da Fed (američka središnja banka) vjerojatno neće brzo intervenirati s poticajnim mjerama zbog straha da bi carine mogle ponovno potaknuti inflaciju. Bez podrške Fed-a, tržište je osjetljivije na pad, a Cohen vjeruje da S&P 500 može pasti natrag na razine iz travnja – ili niže.
Jamie Dimon, izvršni direktor JPMorgana, upozorava na slabljenje globalnog povjerenja u američku stabilnost zbog nesigurnosti vezane za trgovinske odnose, osobito s Kinom. Iako su nedavni razgovori u Ženevi donijeli kratkotrajni mir, rješenje je daleko. Dimon poručuje da se ulagatelji ne bi trebali zavaravati – tržište previše unaprijed slavi pobjedu koja još nije ostvarena.
David Einhorn pak ističe ogromni američki proračunski deficit, koji iznosi oko 2 bilijuna dolara – kao dugoročnu prijetnju. Iako će carine i određeni rezovi pokušati nadoknaditi dio tog manjka, to je tek kap u moru. Uz to, dugoročne kamatne stope ostaju visoke, što dodatno otežava smanjenje deficita i povećava pritisak na tržište kapitala.
Geopolitički rizici i precijenjenost tržišta
Osim navedenih upozorenja postoje i brojne geopolitičke prijetnje, koje istina najčešće donose samo kratkoročnu bol tržištu, a obično su prilika za iskusnije investitore :
- Rastuće napetosti između SAD-a i Irana, uz mogućnost rata na Bliskom istoku.
- Sukob Rusije i Ukrajine i dalje je neriješen.
- Situacija na Tajvanu i Korejskom poluotoku eskalira.
Zaključak za investitore
Ulaganje u tržište danas zahtijeva oprez i strateško pozicioniranje. Prevelik optimizam, rastući proračunski deficit, visoke kamate i geopolitičke prijetnje ukazuju na povećani rizik.
Ipak, investiranje je dugoročni proces, a ako se radi o investiranju na Wall Streetu, možemo slobodno reći da je pravo vrijeme za investiranje – uvijek. Povijest nam pokazuje da je od 1926. godine prosječan godišnji prinos S&P 500 indeksa, vodećeg američkog indeksa 500 najboljih američkih kompanija, između 10-11% godišnje. Od toga:
- Dividende doprinose oko 2 – 3% godišnje.
- Cjenovni rast (capital gains) oko 7 – 8% godišnje.
Napomena: Ovaj prosjek uključuje razdoblja velike volatilnosti (Velika depresija, inflacija 70-ih, financijska kriza 2008., itd.).
Od 2009. do danas (2025.), prinos S&P 500 (s uključenim dividendama) iznosi oko 14% godišnje. U ovom razdoblju su glavnu snagu tržišta činile dionice kao što su Apple, Microsoft, Amazon, Nvidia i druge velike tehnološke tvrtke, kao i općenito niske kamatne stope koje su pogurale valuacije na više.
S druge strane, ako ćete probati pogađati, u smislu kada ući na tržište, vjerojatno ćete – pogriješiti, posebno ako ste manje iskusan investitor. I to je povijest dokazala, ali o tome nekom drugom prilikom.
Alen Horvat – OptimTrader