Marin Čilić hrvatski je profesionalni tenisač, jedan od najuspješnijih sportaša u povijesti hrvatskog tenisa. Najveći uspjeh u karijeri ostvario je 2014. godine osvajanjem US Opena, čime je postao tek drugi Hrvat s Grand Slam titulom u pojedinačnoj konkurenciji. Tijekom karijere osvajao je brojne ATP naslove i bio jedan od vodećih svjetskih tenisača, dosegnuvši treće mjesto na ATP ljestvici 2018. godine. Također je bio ključni igrač hrvatske reprezentacije u osvajanju Davis Cupa 2018. godine.
-
Kako je započeo tvoj put? Čime se danas najviše baviš i kako vidiš svoju budućnost? Što te motivira u teškim trenucima?
Moj put je započeo kao i kod većine sportaša – s puno strasti, predanosti i napornog rada, a najviše zbog prilike koju si mi roditelji omogućili, da se uopće bavim sportom, a i da mi daju bolju priliku u životu nego su oni imali.
Tenis mi je od malih nogu bio velika ljubav, a profesionalna karijera traje već 20 godina. Danas se, osim natjecanja, sve više fokusiram na razvoj, kako osobni tako i profesionalni. Budućnost vidim u novim izazovima, prijenosu znanja mlađima i istraživanju drugih područja poput financija i investicija. U teškim trenucima motivira me ljubav prema sportu, zacrtani dugoročni ciljevi, ali i šira slika – kako mogu rasti i razvijati se iz svake situacije.
-
Koje su ključne osobine ili vještine koje smatraš presudnima za uspjeh u sportu ili bilo kojem drugom području?
Disciplina, dosljednost, mentalna snaga, sposobnost učenja iz neuspjeha i prevladavanje teških trenutaka. Također, važno je okružiti se pravim ljudima i imati viziju dugoročnog rasta.
-
Možeš li podijeliti primjer neuspjeha ili pogreške iz koje si naučio važnu lekciju?
Bilo je puno poraza i teških trenutaka, ali jedna od važnijih lekcija bila je kada sam previše vremena proveo fokusirajući se na rezultat umjesto na proces, što je stvorilo i više emocionalnih padova i negative koja dugoročno samouništava. Shvatio sam da je kontinuitet rada, predanosti i poboljšanje ključ uspjeha.
-
Koje strategije koristiš za kontinuirani profesionalni i osobni razvoj i kako gledaš na rizik u poslu/investiranju?
Uvijek sam otvoren za učenje, bilo kroz knjige, razgovore s mentorima ili vlastito iskustvo. U investiranju balansiram između sigurnih strategija i promišljenog preuzimanja rizika.
Foto: Marin Čilić; Sanjin Strukić – PIXSELL
-
Imaš li mentora ili osobu (možda čak i knjigu) koja je najviše utjecala na tvoj poslovni ili financijski put?
Više osoba mi je pomoglo kroz profesionalnu karijeru i jako sam zahvalan svima. Na financijskom putu bi se zahvalio Ivanu Stojanoviću na njegovom mentorstvu koje je bilo odlično iskustvo. Kad god imam vremena volim čitati, pratiti što se događa u financijskom svijetu, a knjiga “Bogati otac, siromašni otac” je bila prva koja mi je otvorila perspektivu o financijskoj pismenosti.
-
Koji je najbolji savjet koji si dobio tijekom karijere i kako je utjecao na tvoje odluke?
Na ovom svijetu sve je balans između uloženog i dobivenog. Kratkoročno to može oscilirati, ali dugoročno se najčešće pokaže istinitim. Fokusirati se na proces, a rezultat je posljedica. To me naučilo strpljenju i važnosti konzistentnog rada.
-
Kako se tvoj odnos prema novcu mijenjao kroz godine i na što najviše voliš trošiti?
S godinama sam shvatio koliko je važno razumjeti financije. Najviše ulažem u edukaciju, iskustva i dugoročnu sigurnost.
-
Koje si financijske lekcije naučio od obitelji i iz vlastitih iskustava?
Najvažnija lekcija je da treba rano početi razmišljati o investiranju i financijskoj neovisnosti.
-
Što i kako učiš svoju djecu o novcu, radu i osobnim financijama?
Potičem ih na odgovornost, radne navike, poštovanju, svijesti o vrijednosti novca i da cijene sve što imaju.
-
Koliko su rad i disciplina doprinijeli tvom uspjehu, a koliko sreća i vanjske okolnosti?
Rad i disciplina su presudni. Sreća može pomoći i uvijek je dobrodošla (smijeh), ali bez rada – dugoročni uspjeh nije moguć.
-
Štediš li za mirovinu ili druge namjene? Ako da, kako?
Da, kroz dugoročne investicije i diverzifikaciju portfelja.
-
Kako si započeo s investiranjem? Jesi li više sklon pasivnim strategijama ili aktivnijem pristupu?
Počeo sam s učenjem, zatim s malim ulaganjima. Više preferiram kombinaciju pasivnih i aktivnih strategija.
-
Koje su tri knjige koje su najviše utjecale na tvoj način razmišljanja o karijeri, financijama i životu?
“Bogati otac, siromašni otac” – Robert Kiyosaki, “The Psychology of Money” – Morgan Housel, “Atomic Habits” – James Clear.
-
Što bi savjetovao mlađoj verziji sebe?
Počni odmah učiti o financijama i investiranju i ne boj se preuzimanja inicijative. I imaš jednu priliku, iskoristi je na najbolji mogući način.
-
Kako zamišljaš idealan život i koje su najvažnije vrijednosti koje te vode prema njemu?
Balans između profesionalnog uspjeha, financijske slobode, kvalitetnog vremena s obitelji, da djeci prenesem svo znanje koje imam i naučim ih pravim vrijednostima.
-
Vizija našeg portala su financijska neovisnost i zdrav odnos s novcem – koja je tvoja poruka našim čitateljicama i čitateljima?
Financijska sloboda dolazi s obrazovanjem, disciplinom i dugoročnim planiranjem. Učite, budite strpljivi i razmišljajte dugoročno. I vrijeme je sad.
Foto: Marin Čilić