Rođena u Venezueli, Māra Vītols Hrgetić diplomirana je inženjerka računarstva. Njezin prvi posao bio je upravo za FUNINDES-USB, Zakladu za istraživanje i razvoj sveučilišta u projektu za Petróleos de Venezuela, nacionalnu naftnu industriju.
Nakon dugogodišnjeg rada kao sistemski analitičar u obiteljskoj tvrtki i kao pomoćnica latvijskog konzula u Venezueli, sa suprugom Josipom Hrgetićem pokrenula je vlastiti posao – konferencijski centar u Caracasu. 2012. otvorili su srodnu tvrtku u Hrvatskoj, Kongresni centar FORUM Zagreb, a od 2015. godine organiziraju godišnje poslovne susrete za Hrvatsku i dijasporu pod nazivom MEETING G2.
-
Kako si došla na ideju da pokreneš G2?
Iako je moj suprug Hrvat, rođen je u Venezueli, ja sam Latvijka, rođena kao i on u Caracasu. Često smo posjećivali naše domovine i 2010. sam se preselila u Zagreb. Josip je s jednom nogom bio tamo i jednom ovdje – i još je uvijek tako. Naime, u Caracasu imamo Kongresni centar, sličan biznis kakav smo imali i u Hrvatskoj.
U 2013. godini sudjelovala sam na 1. World Latvian Economics and Innovations Forum u Rigi koji je okupio paneliste i sudionike latvijskih korijena iz cijelog svijeta. Bio je to prekrasni doživljaj i mogućnost za umrežavanje. Kada sam to ispričala suprugu, on je odmah razumio ideju i predložio da organiziramo u Zagrebu konferenciju za poslovne ljude hrvatskog porijekla iz cijelog svijeta.
Tada smo imali Kongresni centar FORUM Zagreb na Radničkoj cesti i naš biznis je bio pružanje usluga za poslovna događanja, pa smo odlučili iskoristiti tu platformu za „viši cilj“. Skupili smo prekrasnu multidisciplinarnu ekipu od 8 volontera – 4 iz iseljeništva i 4 iz domovine, koji su svi dijelili našu viziju i entuzijazam – i tako je počela priča MEETING G2.
-
Koja je ideja i vizija konferencije?
Umrežavati poslovne ljude hrvatskih korijena iz cijelog svijeta, prezentirati Hrvatima u inozemstvu različite uspješne priče u Domovini kao i mogućnosti ulaganja u Hrvatskoj te pomoći pri plasiranju hrvatskih proizvoda i usluga u inozemstvu putem podrške koju mogu pružiti naši iseljenici.
Čvrsto vjerujemo de Hrvatska ima 8 milijuna stanovnika, a ne samo 4.
-
Što ste sve dosada napravili?
10 konferencija na kojima je sudjelovalo više od 2.000 sudionika iz 35 država, organizirali smo 61 panel s 340 panelista. Predstavili smo bezbrojne uspješne priče Hrvata u Domovini (najviše), ali i Hrvata u inozemstvu. Organizirali smo vrlo zanimljive poslovne izlete za naše sudionike na kojima su se mogli upoznati s prilikama za ulaganja u drugim gradovima širom Hrvatske.
-
Kakvi su planovi za dalje?
Bila sam direktorica programa 6 godina, nakon toga sam još dvije godine radila u organizacijskom odboru, ali zadnje dvije konferencije više nisam aktivna – otišla sam u „mirovinu“.
Planovi su svakako isti jer je to posao koji nikad ne prestaje. Dakle, nastaviti umrežavanje, ne samo s poslovnim ljudima nego i hrvatskim organizacijama i udrugama po cijelom svijetu.
Foto: Mara Vitols Hrgetić