Razgovarali smo s Leom Djurik, vlasnicom obrta za čišćenje i održavanje nekretnina Seaclean u Dalmaciji većinom za klijente koji žive i rade u inozemstvu. Evo kako je izgledao njen put!
-
Možemo gotovo sa sigurnošću reći da je danas, osim frizera, majstora i liječnika, najveća potražnja upravo za servisima za čišćenje. Kako si se ti odlučila na pokretanje te vrste biznisa? Kako je izgledao tvoj put?
Lea: Da, svakako možemo reći da je potražnja za servisima za čišćenje ogromna. Po mom mišljenju, još uvijek nas nema dovoljno, kao ni radne snage, ne samo u mom sektoru.
Svakodnevno slušamo kako rastu brojke smještajnih kapaciteta koje moramo kvalitetno očistiti da bi nam gosti dolazili i vraćali se. Nakon korone, kada sam ostala bez posla i nakon kratke pauze zbog porodiljnog, odlučila sam da ću čistiti apartmane u sezoni. Prva sezona, druga sezona, učila sam iz grešaka, mijenjala poslodavce u nadi za napretkom. Međutim, kako to već biva u Hrvatskoj, svi se uglavnom baziraju na sezonu i radnike šalju na dugi godišnji odmor preko zime, većinom neplaćeni, uvjereni da će im se radnici vratiti sljedeće sezone.
Međutim, ja sam ove zime počela razmišljati da želim raditi cijele godine i otvoriti vlastiti biznis. Zapravo, prvobitna ideja mi je bila pokretanje OPG-a jer imamo masline i domaće životinje. Potražila sam knjigovođu da mi da nekoliko savjeta kako da krenem. Dobila sam savjete i sigurno ću i te ciljeve ostvariti, ali sam dobila i novu ideju – zašto ne bih otvorila obrt za čišćenje! Razmišljajući u autu dok sam se vozila kući, zaključila sam da nema velikih ulaganja za početak, posao mogu početi sama, a ljeto je sezona čišćenja apartmana!
-
Jesu li servisi za čišćenje u Hrvatskoj ovisni samo o turističkoj sezoni?
Lea: Definitivno ne! Neki nakon ljetne sezone prelaze na čišćenje stambenih zgrada ili ureda, poslovnih prostora. Ja sam se odlučila na održavanje nekretnina klijenata koji žive u inozemstvu. Uvjerena sam da ih iz godine u godinu ima sve više i da im je potreban čovjek od povjerenja koji će se brinuti o njihovom vlasništvu tijekom cijele godine. Ne smijem zaboraviti ni kolegice poslovne žene koje će rado prepustiti kućanske poslove u sigurne ruke kako bi se mogle potpuno posvetiti svom poslu i obitelji.
-
Što je najvažnije za uspjeh ovakve vrste biznisa?
Lea: Prva stavka koja je bitna je povjerenje koje pružaš klijentu, samim tim što odradiš posao kvalitetno i na vrijeme. Druga stvar, neka vrsta moje mantre, je – radi posao 100 % ili ga nemoj raditi. Možda zvučim kao perfekcionist, ali vidjela sam kako to izgleda kada netko ne odradi posao kako treba. Prvo je gost nezadovoljan, pa onda vlasnik apartmana, a na kraju i ti sam jer ostaješ bez posla. Naravno, svi smo mi ljudi i griješimo, ali moramo brzo učiti iz grešaka da nam se ne ponavljaju.
-
Kakav je tvoj odnos s novcem? Investiraš li ga? Ako da, u što?
Lea: Kako se puno stvari u mom životu promijenilo u ovih par mjeseci, tako se promijenio i moj odnos s novcem. Rješavam se starih navika i obrazaca koje nosim iz obitelji. Dosad sam novac, tako reći, držala u kasici prasici za crne dane. Sada je već raspodijeljen na više bankovnih računa, imam više računa za štednju.
Investiram određeni dio novca u kriptovalute i namjeravam sljedeće godine investirati novce u nekretnine. Investiram i u svoje znanje uz pomoć različitih edukacija. Naravno, nemojmo zaboraviti doniranje. Ako smijem, istakla bih Hrvatski UNICEF koji pokušava svoj djeci ovog svijeta olakšati život. Dva su razloga zašto ovo spominjem. Prvo, i ja sam majka i jako mi je stalo da moja dva sina odrastaju sretno i bezbrižno i to želim svakom djetetu na zemlji. Drugi razlog je što su me kontaktirali iz UNICEF-a i zahvalili što sam donirala, što me jako ganulo. Bila sam sretna i zahvalna na tome.
-
Na što najviše voliš potrošiti novac?
Lea: Trošim novac na edukacije, putovanja, dobre knjige i naravno na svoju djecu.
-
Što bi poručila svima koji se žele upustiti u pokretanje vlastitog biznisa?
Lea: Samo naprijed! Hrabro krenite odmah na postavljanje svojih ciljeva, jasno ih definirajte, borite se za njih. Ne razmišljajte puno o preprekama, nego ih samouvjereno prelazite i nikad ne odustajte