Zdrav odnos
s novcem

Kako zaštiti svoj novac od inflacije i početi investirati već danas

Kako zaštiti svoj novac od inflacije i početi investirati već danas

Jučer je stanarina koštala 600 eura, danas često prelazi i 1000. Klasični shopping za obiteljski ručak duplo je skuplji, preračunamo li ga u kune i usporedimo sa iznosom od prije par godina. Nakon dugog perioda neobično niskih stopa, inflacija je naglo porasla i podsjetila sve na važnost investiranja i pametnog upravljanja vlastitim novcem.

Novac koji stoji na običnom računu u banci ili doma pod madracem vremenom gubi vrijednost, što su nedavno svi imali priliku osjetiti na svojoj koži. Inflacija neće nestati, a ne radeći ništa puštamo da naš novac nastavi gubiti vrijednost.

Upravo zato investiranje nije nešto o čemu bi bilo dobro razmisliti. To je nešto o čemu moramo razmisliti, tema koja treba biti dio osnovne edukacije svih građana, opće informiranosti, vlastite financijske higijene.

Srećom, danas postoje jednostavne, svima dostupne opcije i potrebno je uložiti samo malo vremena.

Za koga je investiranje?

Doslovno za svakoga. Svatko tko na računu ima neku ušteđevinu s kojom nije ništa učinio kroz zadnjih nekoliko godina značajno je izgubio na vrijednosti. „Pojela“ ju je inflacija.

Suprotno tome, u istom tom periodu dionice su odrađivale odličan posao. ETF na hrvatski Crobex10tr je u zadnjih godinu dana odradio 23%, u zadnje tri godine 72%. Slovenski SBITOP tr je u godinu dana napravio nevjerojatnih 48%, u tri godine 102%. S&P500 je u godinu dana donio 12%, u tri godine 41%. Dakle, onaj tko je bio investiran inflaciju puno manje osjeća. Dapače, on ju je pobijedio.

Što s onima koji nemaju ušteđevinu. Oni još i više trebaju razmisliti o ovim temama. Dat ću ponovno primjer. Recimo da je osoba zadnjih 20-ak godina izdvajala 100 eura mjesečno, svaki mjesec, trajnim nalogom, neovisno o tome jesu li tržišta rasla ili padala. Ta osoba je kroz 250 mjeseci ukupno uložila 25.000 eura. Pri tome je prošla kroz period različitih kriza; velika kriza 2008. godine, covid, inflacija i dizanje kamatnih stopa u 2022. godini. Bez obzira na sve poteškoće putem ta osoba bi od uloženih 25 000 nakon 20 godina imala približno 110 000.

Dakle, početi se može i sa 100 eura mjesečno. Ili manje.

Kako napraviti pametan plan bez stresa?

Naravno, povijest se ne ponavlja, tržišta su nepredvidiva i ne treba u poletjeti za blockbuster prinosima kakvim smo gledali zadnjih godina i uletjeti naglavačke. Umjesto toga, diverzificirano, kontinuirano, s ujednačenim uplatama, i u skladu sa vlastitim preferencijama i mogućnostima – model koji na srednji ili dugi rok po matematici donosi uprosječene prinose.

Da li je S&P500 sam po sebi dovoljan za dugoročni plan? On predstavlja 500 najvećih američkih kompanija. Iako 500 najvećih dionica možda zvuči kao dobar plan, to i dalje predstavlja izloženost koja je fokusirana na Ameriku, i na američki dolar. Kvalitetno balansiran portfelj diverzificirati  će puno šire, razmišljati globalno, obuhvatiti različite geografije, različite sektori, različite klase imovine. Primjer jednog Genisuovog ETF portfelja kroz pomno odabrane ETFove predstavlja izloženost prema više od 7000 različitih kompanije, kroz različite sektore, tržišta, kontinente…

genius aplikacija

Volatilnost tržišta: Zašto diverzifikacija čini razliku

Iza sebe imamo odličan primjer. Od kada je Donald Trump izabran za predsjednika svjedočili smo zaista izvanrednim događanjima. Novoizabrani predsjednik donio je na svjetska tržišta neviđenu dozu neizvjesnosti i priuštio svima adrenalinsko putovanje kroz tržišta kapitala.

Krajem 2024. i početkom 2025. godine zavladao je početni optimizam. Sve burze su bile značajno „u zelenom“. No, netom iza inauguracije uslijedio je period rastuće neizvjesnosti, učestalih „twitova“ i čestih zaokreta u vanjskotrgovinskoj politici. Naravno, tržišta su počela padati, izbrisala su sav rast ostvaren početnom euforijom, pa čak zaronila i dublje u crveno. Vidjeli smo dva uzastopna dana s padom S&P-a većim od 5%, dovoljno da izazove ozbiljne strahove od recesije.

Međutim, nakon što je Trump ublažio svoju retoriku, tržišta su krenula s oporavkom. Samo nekoliko dana nakon dramatičnog dvodnevnog pada vidjeli smo skok od približno 10% u samo jednom danu i sada smo ponovno blizu vrhunaca. Neizvjesnost je i dalje tu, još uvijek možemo očekivati nastavak volatilnosti. Što napraviti?

Kako je u ovom periodu pomagala kvalitetna diverzifikacija?

Dakle, nakon cijelog ovog ringišpila S&P500 se nalazi otprilike na razinama na kojima je bio kada je Donald Trump izabran na predsjednika u studenom 2024. godine. Međutim, u istom tom periodu Europa je potegnula bolje od Amerike, Eurostoxx 600 donio je približno 8% povrata. Zlato, klasični diverzifikator u portfelju, pomogao je sa jako lijepih ~20% povrata. Oni nešto skloniji riziku koji su u svom portfelju držali i nešto Bitcoina, vidjeli su rast i od ~60%.

Dakle, ne treba izložiti cijeli portfelj jednoj zemlji, jednom riziku. Nisu svi jednako osjetljivi na iste šokove. Diverzificirani portfelji su u ovom periodu omogućili stabilniji rast i manju volatilnost. Upravo je to ono na što mislimo kada kažemo: bitno je držati se plana, no još je bitnije imati dobar plan. To je uloga Geniusa – da pazi na strategiju, upravljanja njome, i brine se da je svaki portfelj kvalitetno i adekvatno diverzificiran i u skladu sa profilom svakog ulagatelja.

Najveće zamke: kako emocije i čekanje koče uspjeh

Ljudi odgađaju odluku po početku investiranja. Dva su najčešća razloga.

Prvo, paralizirani su iluzijom da je to nešto prekompleksno. No, to je mit koji je vrlo lako riješiti – edukacijom. Genius Caffe edukacija je besplatna. Održava se online, svaki četvrtak u 18:00 i nudi odgovore na sva pitanja koja muče početnika. Ovdje se možete prijaviti.

Drugo, utjecaj emocija. Prisutan je strah – je li sada pravo vrijeme za krenuti? Dok tržišta rastu prevladava pitanje – dokle će? Nekad mora pasti… pa čekaju. A onda padne, dogodi se korekcija od 5%, 10%, kakvu smo i nedavno vidjeli…. Dobar dio ovih koji su upravo to čekali sada se pitanju: „sve se raspada, tko zna dokle će?“ I opet čekaju. Pa tako u krug. Čekamo da tržište krene rasti da počnemo, ali kad naraste, bojimo se da će pasti. Kad padne, čekamo da “prođe kaos”. Ukratko – mozak često radi točno suprotno od onoga što bi investitor trebao raditi.

Ne čekaj – kreni i zaštiti svoju budućnost

Dakle, inflacija ne čeka da se odlučimo. Svaki dan dok novac stoji na računu ili pod madracem, gubi vrijednost. No, dobra vijest je – ne treba biti stručnjak da bi krenuli u akciju. Genius je tu da olakša taj prvi korak – s aplikacijom koja radi sve, od personaliziranog plana do upravljanja portfeljem. Za sva pitanja tu je besplatna Genius Caffe edukacija četvrtkom u 18:00. Preuzeti aplikaciju ili prijaviti se na edukaciju moguće je na Genius web stranicama.

Stavovi kolumnista/ica nisu stavovi uredništva portala Mojnovac.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Slični tekstovi

11 najvećih zabluda o investiranju

Blaga inflacija pogurala Wall Street bliže rekordima, Oracle skočio preko 13 posto

Rodna nejednakost u plaćama: Žene zarađuju i do 32% manje u financijskom sektoru

Pretraga

znn