Zdrav odnos
s novcem

Kako povećati transparentnost i pravednost sustava plaća?

Kako povećati transparentnost i pravednost sustava plaća?

Nedavno je izašao najnoviji indeks rodne ravnopravnosti koji mjeri napredak u pitanjima rodne ravnopravnosti u Europskoj uniji. Prikazuje trendove u područjima rada, novca, vremena, moći, znanja i zdravlja. Skala trendova se proteže od 1 do 100, gdje 100 označava maksimalnu rodnu ravnopravnost.

U Hrvatskoj se u odnosu na posljednje mjerenje taj indeks smanjio na 59.1 od 100 (sa 60.7). Svjetski ekonomski forum predviđa da će biti potrebno najmanje 60 godina da se ukloni razlika u plaćama između žena i muškaraca (eng. pay gap). Prema najnovijim podacima, ta se razlika u Hrvatskoj povećala s 11,2 % na 12.5 %. Na razini Europske unije razlika u plaćama između žena i muškaraca iznosi 13 %, dok je razlika u mirovinama gotovo 30 %.

Podzastupljenost u menadžmentu doprinosi razlici u plaćama

Jedan od ključnih faktora koji utječu na razliku plaća između žena i muškaraca je podzastupljenost u menadžmentu i nejednakost u plaćama za voditeljske pozicije. Žene čine gotovo 60 % ukupnog broja visokoobrazovanih u Europskoj uniji, ali kao menadžerice zarađuju 23 % manje od muškaraca.

U Hrvatskoj je na svim razinama visokog obrazovanja više žena. Unatoč tome, SELECTIO indeks žena koji već 20 godina mjeri udio žena u upravama društava u sastavu indeksa CROBEX, iznosi tek 19,4 % u 2024. godini i bilježi pad u odnosu na 22,2 % istog razdoblja 2023. godine. Kada bi žene bile više zastupljene na upravljačkim pozicijama, hrvatski bi BDP do 2030. godine mogao porasti za 5 %, a BDP Europske unije bi do 2050. mogao iznositi 3,15 bilijuna eura.

Ove je brojke istaknula Ivana Matijević, voditeljica SELECTIO Leadership Akademije i starija HR savjetnica na Liderovoj konferenciji Žene u biznisu. Na predavanju pod nazivom Equal Play, Equal Pay zaključila je kako do jednakih plaća i prilika u poslovnoj zajednici dovode upravo jednake mogućnosti napredovanja i profesionalnog usavršavanja.

Mentorstvo je za žene često ključna prekretnica u karijeri. Istraživanja ukazuju da je čak 54 % žena na vodećim pozicijama imalo mentora koji ih je podržao u razvoju. Zato je važno ulagati u programe osnaživanja žena kao što je to Equal Play Mentorship SELECTIO Grupe. Ovaj program kombinira mentorstvo, edukacije i networking i nastoji izjednačiti ‘pravila igre’ kroz izjednačavanje prilika kako bi ženama pomogao ostvariti njihov puni potencijal“, poručila je Ivana Matijević.

Foto: Ivana Matijević

Počele pripreme za EU Direktive koje stupaju na snagu za manje od dvije godine

Kako bi potaknula pružanje jednakih prilika svim zaposlenicima i izgradnju transparentnijih i pravednijih sustava plaća, Europska unija je propisala Direktive koje će se morati implementirati u nacionalne politike svih zemalja članica do lipnja 2026. godine. Neke su tvrtke u Hrvatskoj već krenule s prvim analizama razlike u plaćama, znajući da sustavno i slojevito provođenje, smanjivanje te razlike i definiranje kriterija i strukturiranih platnih razreda može potrajati i do nekoliko godina.

Lara Šubić Šuša, voditeljica projekata Equal Pay Champion i Employer Partner iz SELECTIO Grupe je istaknula da napredak u transparentnosti zahtijeva ulog vremena i resursa pa s pripremama za uvođenje Direktiva treba krenuti čim prije.

Ako organizacije ne omoguće transparentnost u pitanjima raspona plaća i kriterija za napredovanje te jednakost plaća, riskiraju negativnu percepciju brenda poslodavca koja će utjecati na zadržavanje zaposlenika i na privlačenje talenata. Preduvjet za provođenje analize razlike u plaćama je postavljanje platnih razreda i definiranje objektivnih, rodno neutralnih kriterija za prelazak iz jednog razreda u drugi. Analizu razlike u plaćama će biti potrebno provesti na razini cijele organizacije, a preporuka HR struke je ući u dubinu i analizirati rodne razlike u plaćama i između pojedinih odjela i pozicija iste vrijednosti, objasnila je Lara Šubić Šuša.

Promjene koje će donijeti Direktive će pozitivno utjecati na sve zaposlenike. Platni razredi definirani prema objektivnim kriterijima donijet će osjećaj sigurnosti i pravednosti svim zaposlenicima – kako onima koji tek dolaze u tvrtku i još pregovaraju o plaći, tako i onima koji su na istom radnom mjestu zaposleni dugi niz godina.

Lideri u smanjenju razlike u plaćama grade pravednije sustave

Equal Pay Champion jedan je od ključnih projekata SELECTIO Grupe, koja već desetljećima djeluje u smjeru unaprjeđenja poslovnih okruženja diljem Hrvatske i promicanja raznolikosti, jednakosti i uključivosti. Certifikat je namijenjen organizacijama koje žele potvrditi svoju predanost pravednom nagrađivanju zaposlenika, kreiranju uključive organizacijske kulture i pridonijeti boljem društvu. Equal Pay Champion pruža priliku poslodavcima da potvrde svoju ulogu u stvaranju pravednijeg tržišta rada, a dodjeljuje se tvrtkama koje imaju kvalitetan i dugoročan plan smanjivanja rodnih razlika u plaćama, omogućavajući svim zaposlenicima jednake uvjete i nagrade za jednak doprinos.

Ovaj certifikat nije samo priznanje HR struke, već je i snažan signal na tržištu rada da je poslodavac predvodnik u promicanju jednakosti i transparentnosti. Prijave za drugu generaciju nositelja su moguće do kraja godine, a javiti se mogu sve tvrtke, neovisno o veličini, industriji i stupnju razvijenosti HR sustava.

Autor članka: SELECTIO d.o.o

Foto: Unsplash

Stavovi kolumnista/ica nisu stavovi uredništva portala Mojnovac.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Slični tekstovi

Poduzetnici su dvostruko skloniji depresiji, ali rješenje postoji: Evo što predlaže struka

Burnout nije statusni simbol: Kako ga prevenirati na prirodan način

Nova godina donosi i nove mogućnosti iz EU fondova za poduzetnike: Provjerite što možete iskoristiti!

Pretraga

znn