Zdrav odnos
s novcem

Kako je Ljerka Grgić izgradila zajednicu u kojoj se o novcu govori s povjerenjem i ljubavlju

Kako je Ljerka Grgić izgradila zajednicu u kojoj se o novcu govori s povjerenjem i ljubavlju

Ljerka Grgić je edukatorica za osobni i financijski rast, osnivačica Instagram profila Edukator za osobni i financijski rast te autorica edukacija koje ženama pomažu da steknu kontrolu nad vlastitim financijama – jednostavno, iskreno i bez srama. Njezin pristup ne uključuje komplicirani financijski žargon, već tople, konkretne savjete temeljene na vlastitom iskustvu i putu iz financijskog neznanja u jasnoću i stabilnost.

U ovom razgovoru otkriva kako je od žene koja se bojala pogleda na stanje računa postala vodič drugima, što ju je oblikovalo, zašto vjeruje da novac ima dušu – i kako male navike mogu donijeti veliku slobodu.

Foto: Ljerka Grgić

  • Osnivačica si Instagram profila “Edukator za osobni i financijski rast“. Kako si došla do ideje da tako nešto pokreneš?

Dugo sam osjećala potrebu za promjenom – ne samo zbog sebe, već i zbog drugih žena koje se, poput mene, osjećaju izgubljeno u svijetu financija. Počela sam dijeliti ono što sam učila i primjenjivala u vlastitom životu, a što mi je zaista pomoglo. Moj Instagram profil, kao i Facebook i web stranica, postali su prostor gdje govorim jednostavno, toplo i iskreno o novcu – bez srama, pritiska i stručnih izraza. Vjerujem da se osobne financije mogu razumjeti i upravljati njima kroz jednostavan jezik i male korake.

Ljudi oko mene često mi govore da imam topao glas, smirujuću energiju i da u meni osjećaju povjerenje. Upravo me to potaknulo da progovorim – o sebi, svome putu, ali i o temama koje su dugo bile tabu, poput financija. Volim raditi s ljudima, volim ih slušati i podržavati, a sve to sam odlučila spojiti kroz svoje društvene mreže i edukacije.

Iako sam se i sama godinama borila s temom novca, ograničavajućim uvjerenjima i osjećajem da “nije za mene”. No, kroz edukaciju, rad na sebi i vlastito financijsko putovanje, shvatila sam koliko moćno može biti kada žene uzmu financije u svoje ruke.

Cilj mi je približiti financijsku pismenost ženama koje se osjećaju kao da su “same u tome”, kroz edukaciju, osobne primjere i male, razumljive korake. Jer kad jednom kreneš – više nisi sama.

  • Kakav je tvoj odnos prema novcu i je li se on mijenjao s godinama?

Mijenjao se drastično. Odrasla sam u vremenu rata, skromnosti i neimaštine, što je oblikovalo moj tadašnji stav da je novac nešto što se teško stječe i lako gubi. Dugo sam ga se bojala i osjećala da ga ne znam “držati u rukama”.

Danas imam zahvalniji i mirniji odnos – novac vidim kao alat, a ne cilj. Naučila sam da kad novac dolazi iz ljubavi, svrhe i služenja, sve se mijenja.

S godinama i iskustvom, pogotovo kroz rad na sebi i edukaciju, naučila sam da je novac alat – sredstvo kojim ostvarujemo ciljeve, osiguravamo sigurnost i ispunjavamo snove. Naučila sam ga cijeniti, ali ne stavljati ispred vrijednosti poput zajedništva, vjere i obitelji.

  • Vodiš li kućni budžet? Kako planiraš svoje financije?

Apsolutno – kućni budžet je temelj financijskog zdravlja. Koristim vlastitu Excel tablicu koju sam osmislila i sada je nudim i drugima kroz svoj digitalni proizvod.

To mi omogućuje pregled nad prihodima i rashodima, planiranje mjesečnih troškova, štednje, ulaganja i pripremu za nepredviđene situacije. Kada sam prije nekoliko godina počela voditi ovu tablicu, bila sam iznenađena koliko novca odlazi na stvari koje niti ne primjećujemo. Od tada, svaki mjesec redovito bilježimo sve troškove, što nam pomaže u kvalitetnijem planiranju budućnosti.

Ova praksa nam pomaže da budemo svjesniji svojih navika i financijskih ciljeva te da reagiramo pravovremeno.

  • Štediš li za mirovinu ili druge namjene? Ako da, kako?

Dugoročna štednja mi je iznimno važna. Imam dobrovoljnu mirovinsku štednju, dvije police životnog osiguranja sa štednom komponentom i redovno ulažem u investicijske fondove. Osim toga, imam zasebne štednje za putovanja, edukacije i hitne situacije.

Moje iskustvo u osiguranju i osobni interes za financije pomogli su mi da složim strategiju koja mi pruža sigurnost i jasnoću za budućnost.

Svaki cilj ima svoju štednju kako bi novac imao jasnu svrhu i ne bi “odlutao”. Svjesna sam da mirovine neće biti dovoljne i zato već danas gradim sigurnu starost. Iako volim raditi, godine čine svoje, pa već sada razmišljam o budućnosti i želim si priuštiti dostojanstvenu starost.

  • U što investiraš?

Pridržavam se načela diverzifikacije – ne stavljam sva jaja u istu košaru. Osim ulaganja u mirovinu i životno osiguranje, trenutno ulažem u investicijske fondove s redovitim mjesečnim uplatama, uključujući S&P 500 indeks. Preferiram jednostavne, dugoročne opcije koje ne zahtijevaju svakodnevno praćenje.

Također, ulažem u zlato, koje smatram čuvarom vrijednosti – osobito jer me iskustvo rata naučilo koliko fizička imovina može biti važna.

Povrh toga, redovno ulažem u edukacije – vjerujem da je znanje najveći oblik bogatstva.

  • Kako uživaš u novcu?

Najviše uživam u novcu kroz iskustva – putovanja, edukacije, kvalitetno vrijeme s obitelji. Novac mi omogućuje stvaranje uspomena, a ne samo posjedovanje stvari.

Cijenim male rituale – mirisna svijeća, dobra kava (ili čaša vina)  i knjiga. Uživam kad moj novac donosi vrijednost meni i mojima, kad stvara uspomene ili otvara nove spoznaje. Rijetko kupujem stvari “zato što mogu” – uvijek se pitam hoće li to oplemeniti moj život.

Volim kad novac ima dušu i kad služi životu, a ne obrnuto.

  • Doniraš li svoj novac? Ako da, na koji način?

Da, redovito doniram – koliko mogu, srcem. Ponekad je to novac, a ponekad konkretne stvari ili pomoć ljudima u potrebi. Učim i svoju djecu da dio primanja darujemo svaki mjesec. Vjerujem da dijeljenje obogaćuje. Osim materijalnog, doniram i svoje vrijeme i znanje kroz besplatne edukacije i podršku onima kojima je potrebna.

Iz vlastitog iskustva znam kako izgleda ne imati – i zato uvijek želim biti netko tko daje.

  • Koje si pogreške napravila dosada s novcem?

Najveća pogreška bila je zanemarivanje, ignorirala sam svoje financije i dopuštala da ih “život vodi umjesto mene”.  Godinama nisam htjela pogledati istini u oči – trošila sam bez plana, iz straha ili potrebe da se “počastim” kada mi je bilo teško. Imala sam ograničavajuća uvjerenja poput “novac se teško zarađuje” ili “novac kvari ljude”. Također, loša odluka bila je podizanje kredita za stan u švicarcima.

Danas sve te životne lekcije gledam sa zahvalnošću jer su me naučile kako odbaciti loša uvjerenja i upravljati novcem na jednostavan, etičan i moralan način, njegujem zdrav pristup novcu.

  • Koji je najbolji savjet koji su dobila vezano za novac?

Plati prvo sebi. Ova jednostavna rečenica mi je promijenila život – naučila sam da nije sebično brinuti se za svoje financijsko zdravlje. Naprotiv, to je temelj svega. Tom navikom sam napravila prve korake prema financijskoj slobodi i ona mi je dala vjetar u leđa.

Također: “Novac voli red.” Kad planiraš, pratiš i usmjeravaš novac – on ti počne služiti. I još – novac prati jasnu namjeru, zato uvijek imam ciljeve i vjeru u njih.

  • Što bi voljela da ti je netko rekao dok si bila mlađa?

Nemoj čekati da “naučiš sve” – kreni sada. Nemoj vjerovati da si loša s novcem jer si osjetljiva i emotivna. Upravo to tvoje veliko srce će ti jednog dana pomoći da budeš najbolji financijski vodič – sebi i drugima. Vjeruj sebi i svojoj intuiciji, ako ne znaš – pitaj. Nije sramota nešto ne znati i pitati. Često smo sami sebi najveći kritičari i saboteri.

Da imam pravo željeti više. Da nije sebično imati ciljeve, želje i snove. I da će sve doći ako vjerujem u sebe, učim i poduzimam male korake svaki dan.

Voljela bih da mi je netko rekao: “Vjeruj svojoj intuiciji. Pitaj kad ne znaš. I znaj da nisi sama.

  • Što si naučila o novcu od svojih baka i djedova te roditelja?

Odrasla sam u radničkoj obitelji gdje se uvijek puno radilo, a najveća snaga bila je naše zajedništvo i vjera. Od svojih baka, djedova i roditelja naučila sam vrijednost skromnosti, radnih navika i štednje. Iako se o novcu nije otvoreno razgovaralo, naučila sam da se novac poštuje i da se dijeli kad god možeš. Zato danas svojoj djeci pričam o tome s ljubavlju i bez straha.

Dom je bio ispunjen ljubavlju, a moji roditelji, iako često u teškim okolnostima, uvijek su pronalazili način da nam osiguraju sigurnost i podršku. Zahvalna sam im na svemu – davali su najbolje od sebe kako bi nas izveli na pravi put.

  • Što učiš svoju djecu o novcu i kako?

Učim svoju djecu da novac ne pada s neba, da ima vrijednost i da ga treba poštovati. Imaju svoje male “štedne ciljeve”, znaju koliko nešto košta i učim ih da se novac dijeli s onima kojima je potrebniji. Također, učim ih kako da zarade novac, štede i ulažu. Na primjer, sa sinom smo dogovorili kada je kretao u srednju školu da svakog prvog u mjesecu dobiva džeparac. Odmah odvaja 10% za štednju, a ostatak raspoređuje prema potrebama. Kroz ovu praksu razvija navike koje će mu služiti cijeli život – odvajanje, odgovorno trošenje i ulaganje.

Učim ih da novac dolazi kroz trud, da se ne troši odmah i da ga treba znati rasporediti.

Vodimo i zajednički tjedni budžet te razgovaramo o financijama na način koji im je blizak i razumljiv.

  • Što bi savjetovala mlađoj verziji sebe?

Nemoj čekati da „naučiš još ovo…. Pa još ovo….sve“ – nego kreni sada.

Vjeruj sebi. Budi hrabra. I ne čekaj da sve bude savršeno da bi krenula. Počni s onim što imaš, malim koracima – jer svaki korak je važan. Sve se može, kad vjeruješ i ustraješ.

Isto tako i važnost odbacivanja krivnje kojega sam i sama imala, a često ga susrećem u radu i razgovoru s ženama. Osjećaj krivnje kako to nisam znala prije, kako je to „prošlo“ pored mene…. Ima sve svoj razlog i trebamo vjerovati kako se sve događa u pravo vrijeme za nas. Vjeruj da se sve događa točno onda kada si spremna.

  • Vizija našeg portala su i Financijski neovisne žene – koja je tvoja poruka našim čitateljicama i čitateljima?

Financijska neovisnost nije privilegija – ona je mogućnost za svaku od nas. Počni s malim, ali odlučnim korakom. I ne zaboravi: Bog ti nije dao san bez razloga – dao ti je i snagu da ga ostvariš.

Vaša financijska sloboda počinje onog trenutka kada odlučite preuzeti odgovornost i vjerovati u sebe. Bez obzira iz kakve priče dolazite – i ja dolazim iz one ratne i skromne – svojim radom, vjerom, upornošću i jasnim ciljevima možete stvoriti život kakav želite.

Novac nije tabu, nije neprijatelj – on je alat. I svaka žena ima pravo naučiti kako ga koristiti.

Često me pitaju: Zašto to radiš? I svaki put kada zastanem i zaronim duboko u sebe, odgovor je isti – želim dati više dobra ovome svijetu. Želim da ljudi oko mene osjete da nisu sami, da postoji podrška i toplina, i da je sve lakše kada imamo prave ljude uz sebe. Ovo je moj način da doprinosim – iz srca, iskreno i s vjerom da svaki korak ljubavi i znanja mijenja svijet.

I za kraj, moja vodilja je citat pokojnog nam Pape Franje: „Ne bojte se sanjati velike stvari.“

Foto: Ljerka Grgić

Stavovi kolumnista/ica nisu stavovi uredništva portala Mojnovac.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Slični tekstovi

11 najvećih zabluda o investiranju

Blaga inflacija pogurala Wall Street bliže rekordima, Oracle skočio preko 13 posto

Rodna nejednakost u plaćama: Žene zarađuju i do 32% manje u financijskom sektoru

Pretraga

znn