Ivan Stojanović licencirani je broker i investicijski savjetnik s bogatim iskustvom u financijskom sektoru. Kroz svoju karijeru, Ivan je aktivno sudjelovao u edukaciji o financijskoj pismenosti, održavajući radionice i predavanja o investiranju. Danas je predsjednik Udruge Kluba financijske pismenosti te voditelj brokerskog ureda za platformu OptimTrader investicijske kompanije CM-Equity AG.
Ivan je poznat po svojoj sposobnosti da složene financijske pojmove približi široj publici, čime doprinosi povećanju financijske pismenosti u Hrvatskoj što je i bio jedan od razloga za ulazak u suvlasništvo tvrtke Zaokret – osnivača portala Mojnovac.hr i Žene i novac VIP kluba.
-
Kao iskusan broker i investitor, što te privuklo ulaganju u portal Mojnovac.hr i Žene i novac VIP klub?
Portal Mojnovac.hr već dugi niz godina okuplja osobe zainteresirane za poboljšanje poduzetničkog, mentalnog i financijskog zdravlja (što je područje i mog velikog interesa), koje pokriva osobni rast, ulaganje i bolje financije, a Žene i novac VIP klub donosi dodanu vrijednost kroz povezivanje i edukaciju. A svi znamo da je financijska edukacija osnova svake dugoročno održive investicijske strategije.
Kao i u svemu u životu, gdje netko vidi neprilike, ja sam ugledao priliku za širenje misije financijske pismenosti i unapređenje tih platformi, pogotovo u kontekstu digitalizacije i sve veće potražnje za kvalitetnim financijskim sadržajem.
Generalno nisam zadovoljan medijima u Hrvatskoj koji (ne)svjesno šire defetizam i negativnosti u društvu, kako ništa ne valja i kako ništa nije dobro te kako je trava zelenija negdje drugdje. A kako uvijek polazim od sebe i prvo mijenjam sebe, a ne druge, to je ono na čemu ćemo najviše raditi, više kvalitetnog sadržaja koji daje vrijednost čitateljima i koji će im pomoći osigurati bolji i kvalitetniji odnos prema vlastitim financijama i ulaganju.
-
Kako procjenjuješ potencijal ovih platformi i koje ključne faktore si uzeo u obzir pri donošenju odluke o ulaganju?
Ulaganje u edukaciju uvijek ima dugoročni potencijal i kako reče Benjamin Franklin: “Plaća najveću kamatu“. Ključni faktori bili su postojeća zajednica, prepoznatljiv brend i rastući interes za financijsku pismenost u Hrvatskoj, ali i regiji. Osim toga, vidim prostor za monetizaciju kroz premium sadržaje, partnerske suradnje i organizaciju evenata koji spajaju ulagače, poduzetnike i financijske profesionalce.
A kako i sam radim meet-upove i konferencije već duži niz godina, što u okviru OptimTrader-a što preko Udruge KLUB FINANCIJSKE PISMENOSTI, kroz sinergiju ćemo biti efikasniji i učinkovitiji i sa puno više fokusa prema korisnicima sadržaja.
S financijske strane, mi koji aktivno investiramo/trgujemo na burzi sve gledamo kroz prizmu potencijalne nagrade i rizika (što smo spremni izgubiti) i računica mi je pokazala da je taj omjer dosta u moju korist pa nisam dvojio niti sekunde kada mi je Kristina ubacila bubu u uho da postanem dio ove uspješne priče. A i već sam imao visokorizična ulaganja u razne Private Placement-e pa sam svjestan i potencijalnog gubitka što je sastavni dio bilo kojeg ulagačkog procesa.
-
Po tvojem mišljenju, kakvo je trenutno stanje s financijskom pismenošću građana u Hrvatskoj? Postoji li nešto što bi moglo potaknuti interes građana za ulaganja?
Financijska pismenost se popravlja u zadnje vrijeme, ali je i dalje nedovoljna. Ljudi često kreću s ulaganjima tek kad im inflacija “pojede” vrijednost novca ili kada čuju za nekog tko je ostvario iznadprosječne prinose, a ovaj zadnji primjer je izuzetno opasan za krenuti sa ulaganjem. Da bi se to promijenilo, potrebno je više edukacije, ali i konkretnih primjera uspješnih investitora iz Hrvatske i regije koji mogu poslužiti kao uzor. Zato je važno da portali poput Mojnovac.hr postanu centralno mjesto za točne i relevantne informacije.
Ako ih nije potaknula kumulativna inflacija od preko 30 posto zadnje tri godine, a da pritom depoziti stanovništva rastu iz godine u godinu dvoznamenkastim stopama, onda je dosta teško reći što bi ih moglo potaknuti osim edukacije i osviještenja koju štetu čine sebi, obitelji, ali i društvu u cjelini jer bogato društvo je uvijek bolje od siromašnog društva tj. prosječnog.
-
Kao netko tko svakodnevno radi na burzi i prati trendove, imaš li kakav investicijski savjet za 2025. godinu?
Investiranje nije lutrija niti kockanje kako ga se često prikazuje, već proces koji zahtijeva znanje, disciplinu i dugoročnu strategiju. Oni koji razumiju osnove financijske pismenosti imaju puno veće šanse za uspjeh pa krenite u tom smjeru. Nikad nemojte smetnuti s uma da svako ulaganje uvijek treba prilagoditi vlastitom profilu rizika i ciljevima. No, generalno gledano, u 2025. godini bi trebali raditi isto što i u bilo kojoj godini prije ili nakon:
Pasivni investitori bi trebali nastaviti sa svojom strategijom ulaganja u ETF-ove, biti disciplinirani i držati se dugoročnog plana investiranja bez obzira na kratkoročne tržišne uvjete. Ulaganje u ETF-ove je nešto najbolje što je financijska industrija proizvela u zadnjih 100 godina. Po riječima Warrena Buffetta, 99 posto malih (retail) investitora bi jednostavno trebala kupovati ETF na S&P 500 ili neki globalni ETF na mjesečnoj/kvartalnoj razini i zaboraviti na to idućih 20-30 godina.
Ako nemate dovoljno vremena sve pratiti i redovan prihod vam treba za pokriće troškova života, onda su ETF-ovi optimalno ulaganje.
Što se pak aktivnih investitori tiče, oni podrazumijevaju da u dugom roku mogu pobijediti tržište izborom dionica koje će imati više prinos od benchmarka tržišta, a to je u našem slučaju dionički indeks S&P 500. Međutim, da bi netko uopće bio aktivni ulagač, mora zadovoljiti sljedeće uvjete inače će jako brzo shvatiti da je izabrao krivu profesiju i dobiti neprocjenjivo iskustvo, a novce ostati na burzi onima iskusnijima.
Ključni su znanje, strpljivost, sredstva, malo sreće i vrijeme potrebno za učenje i praćenje tržišta i ako nemate sve to posloženo, onda aktivno investiranje nije za vas, a burza je jako opasno mjesto za istraživanje što vi točno želite.
-
Koji su tvoji osobni investicijski principi? Postoji li pravilo kojeg se uvijek držiš?
Na teži način sam naučio da diverzifikacija nije samo fraza, ona štiti portfelj od loših odluka koje će se prije ili kasnije dogoditi. Drugo, emocije su najveći neprijatelj investitora – kad svi paničare, treba razmišljati racionalno i tu fazu sam prošao u nekoliko navrata i uvijek se isplatilo jer dugoročna strategija uvijek pobjeđuje kratkoročne špekulacije, a strpljivi investitori naplate nestrpljivima, kako je to lijepo sročio već spominjani Warren Buffett od koga možete mnogo toga potpuno besplatno naučiti (samo se treba potruditi i uložiti vrijeme).
Temeljno pravilo kojega se pokušavam držati je da se na vrijeme prilagodim tržištu i budem na pravoj strani kretanja jer tržište ima svoju logiku, a mi je često ne vidimo od emocija i pozicija koje u tom trenutku držimo. Jednom kada ste spremni u svakom trenutku preuzeti odgovornost za svoje odluke i priznati grešku(e), oslobodili ste se golemog tereta i jasnije vidite događaje.
U procesu investiranja primarno koristim principe fundamentalne analize u odabiru vrijednosnica i tehničke analize za ulazak/izlazak iz pozicije. Fokus mi je na američkom tržištu kapitala na kojem trgujem dionicama na swing i long principima. Često koristim i opcijske strategije radi zaštite portfelja od rizika i povećanja prinosa, ali i za špekulaciju!
Foto: Ivan Stojanović