Dionice na Wall Streetu završile su s oštrim padom u petak, uz rasprodaju Amazona, Microsofta, Alphabeta i drugih tehnoloških divova, nakon što su američki ekonomski podaci pojačali strahove od slabe gospodarske aktivnosti i visoke inflacije.
S&P 500 pao je za 1,97%, Nasdaq je pao 2,70%, dok je Dow Jones Industrial Average izgubio 1,69% u petak. Deset od 11 sektorskih indeksa S&P 500 zabilježilo je pad, a najveći gubitak imale su komunikacijske usluge (-3,81%) i potrošački sektor (-3,27%). Trumpova odlučnost u vezi s 25% carine na uvoz automobila, koja stupa na snagu ovaj tjedan, pritisnula je dionice automobilskih tvrtki, General Motors je pao 6,3% prošli tjedan, dok je Ford izgubio 2,8%. S gubicima u petak, S&P 500 je sada otprilike 9% ispod svog rekordnog zatvaranja od 19. veljače. Nasdaq je oko 14% ispod svog rekordnog zatvaranja od 16. prosinca.
Tjedno kretanje tri najvažnija Wall Street indeksa:
S&P 500 – 1,5%
Dow Jones – 1%
Nasdaq – 2,6%
Popularnije dionice sa najvećim tjednim rastom:
Tesla + 6%
AT&T + 4,3%
Pepsi + 2,6%
Popularnije dionice sa najvećim tjednim padom:
Oracle – 7,5%
Nvidija – 6,8%
Alphabet – 5,9%
I dok Trumpova administracija pojačava carine, američka potrošnja oporavila se manje od očekivanog u veljači, dok je mjera temeljnih cijena porasla najviše u posljednjih 13 mjeseci. Dodatno zabrinjava istraživanje Sveučilišta Michigan, koje je pokazalo da su inflacijska očekivanja potrošača za sljedećih 12 mjeseci skočila na najvišu razinu u gotovo dvije i pol godine u ožujku, a potrošači vjeruju da će inflacija ostati povišena i nakon sljedeće godine.
Ti podaci dodatno su potaknuli strahove da bi niz carinskih mjera koje je američki predsjednik Donald Trump najavio od stupanja na dužnost u siječnju mogao povećati cijene uvoznih proizvoda, potaknuti inflaciju i spriječiti Federalne rezerve da smanje kamatne stope. Jedna od ključnih zabrinutosti ulagača jest to što se inflacijski učinak carina još nije pojavio u podacima, a za sada se čini da će inflacija u nadolazećim mjesecima vjerojatno rasti, a ne padati. Generalni problem je što tržište i kompanije sa Wall Streeta trenutno ne znaju što mogu očekivati. Dio ekonomske i tržišne slabosti koju trenutno doživljavamo i koju ćemo možda još više vidjeti, posljedica je toga što ulagači i tvrtke kao da kažu: ‘Nisam siguran što donosi sutra, pa ću biti malo oprezniji”.
Terminsko trgovanje na futures ugovore na kamatne stope Fed-a sugerira da ulagači trenutno vide 76% vjerojatnosti da će Fed smanjiti kamatne stope za 25 baznih bodova do svog sastanka u lipnju, prema CME FedWatchu.
Foto: Alen Horvat, OptimTrader