Zdrav odnos
s novcem

Iskusan ste poduzetnik, ali ipak trebate mentora? Sentor je mjesto gdje ćete ga pronaći!

sentor

Iskusan ste poduzetnik, ali ipak trebate mentora? Sentor je mjesto gdje ćete ga pronaći!

Ideja za pokretanje Kluba i razvoja mentorske podrške poduzetnika seniora SENTOR u Hrvatskoj potaknuta je istraživanjem dobre europske prakse u tom području, posebice udruženja Soundboard iz Nizozemske koje djeluje od 1980. godine, te pruža podršku poduzetnicima u različitim fazama razvoja poduzetničkog pothvata. Članovi nizozemskog udruženja su pretežito umirovljeni poduzetnici koji kroz volontersko djelovanje prenose svoje znanje i iskustvo na poduzetnike suočene s izazovima u poslovanju, te im pomažu u donošenju ključnih poslovnih odluka.

Inicijativu za razvoj mentorske podrške poduzetnika seniora u Hrvatskoj pokreće CEPOR, u cilju unaprjeđenja kvalitete i dostupnosti odgovarajuće savjetodavne podrške za razvoj poduzetničke aktivnosti u Hrvatskoj. Od 2022. godine Klub poduzetnika seniora SENTOR djeluje kao neovisna udruga čiji su suosnivači poduzetnici Blaženka Urbanke (HSM Informatika), Ante Mandić (INsig2) i Boris Popović (Alarm automatika), te CEPOR kao institucionalni osnivač.

Razgovarali smo s Blaženkom Urbanke koja nam je otkrila sve detalje i informacije koje bi vas mogle zanimati!

  • Tko su mentori?

Blaženka: Mentori u Sentoru su zreli poduzetnici i manageri stariji od 55 godina koji imaju najmanje 20 godina iskustva u uspješnom vođenju vlastite tvrtke ili u managementu neke korporacije. Najveći postotak naših mentora je već u penziji, ali neki još uvijek vrlo uspješno vode svoje firme. Mi u Sentoru mentoriramo poduzetnike, jer smatramo da su produktivni poduzetnici najvitalniji dio društva i osnova na kojoj se uspješno društvo gradi. Vjerujemo da naše iskustvo tako društvu može biti najkorisnije.

Foto: SENTOR – Klub poduzetnika seniora

 

  • Kako se u vašem programu postaje mentor?

Blaženka: Važno nam je da u svoj tim kao mentore i Sentore uključimo uspješne poduzetnike i managere, ali i da su naši novi mentori spremni prihvatiti naš sustav vrijednosti. Svakako novog potencijalnog mentora najprije proguglamo, a zatim dvoje kolega iz našeg mentorskog tima i popriča sa potencijalnim mentorom.

Ukoliko donesemo odluku da primamo novog mentora u tim, zamolimo ga i da potpiše naš etički kodeks. Na prve mentorske procese novi mentor odlazi zajedno sa Sentorom i tek nakon trećeg uspješno završenog mentorskog procesa novi mentor postaje Sentor. Da ne zaboravim — menti nakon obavljenog procesa ocjenjuje mentorski proces i tek kada dobijemo ocjenu, mentorski proces smatramo završenim.

  • Koja je razlika između mentora, coacha i savjetnika?

Blaženka: Generalna definicija mentora je da su to iskusne osobe, koje pomažu manje iskusnima kroz relativno neformalne odnose. U slučaju Sentora, mentori su iskusni poduzetnici i manageri koji volonterski svojim iskustvom, mudrošću i uvidom pomažu drugim poduzetnicima da preskoče prepreke i iskoriste poslovne prilike, jer naš je cilj pomoći osobnom rastu i dugoročnom razvoju poduzetnika.

Biznis coachevi su profesionalci koji u poduzeću pomažu poboljšanju performansi pojedinaca i to kroz jasno definirane ciljeve i kroz strukturiranu podršku. Poslovni savjetnici su stručnjaci specijalisti za pojedina poslovna područja koji daju stručne savjete i rješenja za konkretne poslovne izazove. Vjerujem da je za vlasnike manjih tvrtki jako korisno potražiti mentora. Zrelije tvrtke će vjerojatno zatražiti pomoć i poslovnih savjetnika, a možda i biznis coacheve.

  • Koje su koristi od mentoriranja za obje strane?

Blaženka: Kako mi u Sentoru imamo okupljamo uglavnom vrlo iskusne poduzetnike i managere koji su većinom u penziji, rad u Sentoru nam pruža mogućnost razvoja još jedne karijere čime skok u penziju ne mora biti tako bolan. Kao mentori imamo mogućnost upoznavati različita nova poslovna područja, učimo nove tehnologije i samim time održavamo ili čak i jačamo našu mentalnu aktivnost i komunikacijske sposobnosti i tako nastavljamo aktivan i društveno ispunjen život. Moram ovdje spomenuti i veliko zadovoljstvom koje mene i moje kolege ispunjava kada dobijemo pozitivan feedback od naših mentija. Nema veće radosti od one koju doživite kada ste nekom pomogli.

  • Zašto je važno imati mentora?

Blaženka: Jedan od najvažnijih razloga zbog kojeg bi svakom poduzetniku bilo korisno zatražiti pomoć mentora je da čuje objektivno mišljenje o svojim idejama, planovima i izazovima. Zatim, mentor može pomoći poduzetniku pomoći da sagleda neki problem iz sasvim neke druge perspektive. Osim toga, mentor može sa korisnikom podijeliti vrlo konkretna i u praksi testirana rješenja ili izazove sa kojim se poduzetnik upravo susreće, a mentor ih je riješio možda i više puta do sada. Biti poduzetnik znači putovati po jednoj vrlo osamljenoj stazi i iskusan, pozitivan i iskren mentor taj put može poboljšati, uljepšati, a možda i ubrzati.

  • Tko je Vama bio ili jest (najdraži/najveći) mentor?

Blaženka: Na žalost, ovakav program nije postojao u vrijeme kada sam devedesetih godina sa suprugom pokretala svoju tvrtku HSM, no, rado smo izmjenjivali informacije sa svojim kolegicama i kolegama iz drugih tvrtki. Ipak, jednog od svojih poslovnih suradnika sam spremna smatrati svojim mentorom. Bio je to Branko Parać koji nam je od samog osnutka firme bio profesionalni porezni savjetnik, ali se isto tako trudio upoznati me s naslovima knjiga koje nisu bile usko vezane uz područje njegove ekspertize i uvijek mi je pomagao savjetom i izvan uskih okvira svoje struke.

Foto: Sentor

Stavovi kolumnista/ica nisu stavovi uredništva portala Mojnovac.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Slični tekstovi

Poduzetnici su dvostruko skloniji depresiji, ali rješenje postoji: Evo što predlaže struka

Burnout nije statusni simbol: Kako ga prevenirati na prirodan način

Nova godina donosi i nove mogućnosti iz EU fondova za poduzetnike: Provjerite što možete iskoristiti!

Pretraga

znn