Zdrav odnos
s novcem

Ilija Brajković: Naše financijsko nezadovoljstvo nije zbog činjenice što imamo “X” novaca, nego zbog činjenice što netko drugi ima više

Ilija Brajković: Naše financijsko nezadovoljstvo nije zbog činjenice što imamo “X” novaca, nego zbog činjenice što netko drugi ima više

Ilija Brajković istaknuti je hrvatski stručnjak za digitalni marketing, poznat po svom radu u području društvenih medija i online oglašavanja. Kao direktor i partner u agenciji Kontra, koja pruža usluge digitalnog marketinga, stekao je reputaciju kroz suradnju s brojnim domaćim i međunarodnim klijentima.

Osim praktičnog rada, aktivan je i kao predavač na raznim konferencijama i edukacijama vezanim uz digitalni marketing. Njegova predavanja često se fokusiraju na strategije korištenja društvenih medija, upravljanje online reputacijom i učinkovite metode online oglašavanja.

Također, Brajković je poznat po svom angažmanu u plasiranju jednog od prvih NFT-ova (nezamjenjivih tokena) u Hrvatskoj, čime je dodatno istaknuo svoju inovativnost i spremnost na prihvaćanje novih tehnologija u marketingu.

  • Kako je započeo tvoj put? Čime se danas najviše baviš i kako vidiš svoju budućnost? Što te motivira u teškim trenucima?

Još na početku srednje škole sam napravio prvu web stranicu za klijenta i to naplatio 100 EUR, tako da sam vrlo rano počeo „nešto raditi“. Nakon srednje škole i fakulteta, nekako je prirodno došlo da moram imati nešto svoje, jer sam uvijek bio jako proaktivan i gurao naprijed.

Danas sam partner u marketinškoj agenciji Kontra koja već gura kroz 14. godinu postojanja, gdje sam prošao sve što jedan co-founder prolazi. U teškim trenucima me motivira vizija koju imamo za Kontru, a i svoja privatna vizija.

  • Koje su ključne osobine ili vještine koje smatraš presudnima za uspjeh u poduzetništvu ili bilo kojem drugom području?

Ključna osobina je shvatiti da input = output. Ako je tvoj input u vidu truda prosječan (na relativnoj skali), onda će i output biti takav. Ne možeš očekivati izvanserijske rezultate ako je tvoj trud prosječan. Nije Messi postao Messi nakon što je trenirao 3 puta tjedno jer je toliko bilo službenih treninga, nego radi onih stotina i stotina „treninga izvan službenog treninga“. Nedavno sam čuo jednu dobru na tu temu „Svi žele u raj, a nitko ne želi umrijeti“.

  • Možeš li podijeliti primjer neuspjeha ili pogreške iz koje si naučio važnu lekciju?

Ulazak u ugostiteljstvo je jako bolna lekcija, i financijski i mentalno. Ušli smo u biznis o kojem realno nismo znali i dočekalo nas je jako puno problema koje nismo bili spremni rješavati. Paralelno smo i dalje gurali agenciju i taj period mi je bio ekstremno stresan jer nisam mogao voditi dvije firme, od kojih je svaka tražila i više od punog radnog vremena. Možda Elon Musk može, ali ja nisam mogao i to ne bih više nikada ponovio.

  • Koje strategije koristiš za kontinuirani profesionalni i osobni razvoj i kako gledaš na rizik u poslu/investiranju?

Volim misliti da se jako puno educiram, iako sam u zadnjih godinu dana smanjio čitanje knjiga. Ali načelno, uvijek sam se puno educirao „van onoga službenog“ i to mi je kroz život dosta pomoglo.

  • Imaš li mentora ili osobu (možda čak i knjigu) koja je najviše utjecala na tvoj poslovni ili financijski put?

Imam nekoliko starijih i iskusnijih poduzetnika s kojima povremeno popijem kavu, iako ih ne zovem službeno mentorima. Njihov način razmišljanja mi je neprocjenjiv i ta druženja su mi uvijek jako korisna, iako ih nažalost nema toliko često jer ipak svi imamo i previše svog posla.

  • Kako se tvoj odnos prema novcu mijenjao kroz godine i na što najviše voliš trošiti – proizvode, iskustva, edukaciju ili nešto drugo?

Uvijek sam se vodio onom da „poduzetnik neko vrijeme živi kako većina ne želi živjeti da bi ostatak života živio kako većina ne može živjeti“. Sukladno tome, godinama smo ulagali u tvrtku i svjesno ne izvlačili velike profite kako bi uložili u rast i gradili nešto što će biti veće od nas. Tako sam se nekako ponašao i privatno, nisam imao nikakvu financijsku podršku i onda sam sve morao sam sve stvoriti.

Svi koji su to prošli znaju o čemu pričam – kupovina stana na kredit, kupovina stvari za stan, djeca… Kao što često znam reći, tek tada shvatiš da treba kupiti noževe i vilice, do tada si ih imao u obiteljskom stanu i nikada nisi razmišljao o tome. Tek kada se to sve riješi onda se oslobađaju budžeti za zabavu i odnos prema novcu se promijeni.

  • Što i kako učiš svoju djecu o novcu, radu i osobnim financijama?

Djeca su mi još premala da bi s njima o tome previše pričao, iako me brine činjenica da oni još ne znaju vrijednost bilo čega jer roditelji sve plaćaju s karticom. Kada se naruči dostava pizze, ne vide nikakvu transakciju i ne znaju da smo potrošili neki novac.

Gotovinu ne koristim, a realno tako bi najbolje naučili da sve što konzumiramo plaćamo i da to ne može biti neograničeno. Ako netko ima savjet kako ih tome naučiti dok sve plaćamo karticom, neka se javi.

  • Koliko su rad i disciplina doprinijeli tvom uspjehu, a koliko sreća i vanjske okolnosti? Kako vidiš tu ravnotežu?

Ima onaj vic kako je Bračanin svaki dan molio Boga da mu ovaj pomogne da dobije na lutriji i Bogu dosadilo i samo mu rekao „hajde jednom uplati listić pa ću vidjeti što mogu učiniti“ . Tako i u poslu i u životu – ako samo ležiš kući najvjerojatnije se neće ništa dogoditi. Ja sam uvijek gurao i pokušavao razne stvari i tako izazivao sreću.

Netko će reći da je meni lakše jer „ja poznajem ljude“, ali isto tako je pitanje „a gdje sam ja te ljude upoznao?“. Nisam sigurno tako što sam ležao kući i čekao sreću, nego sam išao i ulagao vrijeme u jako puno događanja na kojima sam upoznao ljude koji su mi kasnije u životu nešto valjali. U najmanju ruku, neki su postajali i klijenti. Tako da ne volim misliti da imam sreće, nego se pouzdam samo u svoj rad i izazivam sreću.

  • Štediš li za mirovinu ili druge namjene? Ako da, kako?

Da. Uz III stup, uplaćujem mjesečno u fond koji prati S&P500 i Bitcoin.

  • Kako si započeo s investiranjem? Jesi li više sklon pasivnim strategijama (ETF-ovi) ili aktivnijem pristupu? Koje su ti najvažnije lekcije?

Kao student sam dosta radio i može se reći da sam imao skroz dobra primanja, tako da sam već oko 2007. godine počeo kupovati dionice na Zagrebačkoj burzi. I tu sam se jako opekao, jer je taman u tom trenutku došla globalna financijska kriza, a i moj izbor dionica nije bio najbolji.

Tada sam naučio da nema smisla birati pojedine dionice osim ako se time ne baviš aktivno i dobro znaš što radiš. Sada jako pasivno ulažem, kao što sam rekao, u fond koji prati S&P500. Na dugi rok mi je 8% povrata i više nego dovoljno, nemam namjeru izigravati pametnjakovića i misliti „hoće li za 15 godina biti bolje da sam sada uzeo Teslu ili Microsoft“. I kod kripta je ista stvar – izbjegavam bilo kakva „igranja“ i kupujem isključivo Bitcoin. Nisu to neki veliki iznosi, ali idu svaki mjesec.

  • Koje su tri knjige koje su najviše utjecale na tvoj način razmišljanja o karijeri, financijama i životu?

1.Bogati otac, siromašni otac / I will teach you to be rich – osnove financijske pismenost i razmišljanja. Pročitao sam 5-6 knjiga o osobnim financijama i sve se vrte oko ovih tema.

2. Good to great, odnosno sve knjige od Jima Collinsa.

3. The Secret, s tim da bih se odmah ogradio, ne mislim da je dovoljno moliti svemir da nam podari to što želimo. Ali ima u ovoj knjizi nekih zanimljivih razmišljanja, koji se mogu primijeniti u mnogim sferama života.

  • Što bi savjetovao mlađoj verziji sebe?

Pobrini se za fizičko zdravlje. Nauči plesati. Kupi Bitcoin čim čuješ za njega.

  • Vizija našeg portala su financijska neovisnost i zdrav odnos s novcem – koja je tvoja poruka našim čitateljicama i čitateljima?

Prestanite gledati ljude na Instagramu i biti im zavidni. Naše financijsko nezadovoljstvo nije zbog činjenice što imamo toliko i toliko novaca, nego zbog činjenice što netko drugi ima više. I onda vidite nekog influencera kako spava u hotelu i vama se probudi zavist što vi niste tamo i onda olako trošite novac da bi živjeli život kakvog žive drugi. Ne kažem da je loše ići na putovanja, idite definitivno, ali ne zato da bi držali korak sa susjedima ili kako ameri kažu „keeping up with the Joneses“.

Stavovi kolumnista/ica nisu stavovi uredništva portala Mojnovac.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Slični tekstovi
kako otvoriti opg

Kako osnovati OPG u 8 koraka: Potrebna dokumentacija, oblici i koju djelatnost odabrati

Za čime ljudi zaista čeznu (i zašto to često skrivaju)

Sve što trebate znati o intelektualnom vlasništvu

Pretraga

znn