Kad štedimo vrijeme, štedimo i novac. Uređujete li kuhinju postoji par tajni koje će vam uštedjeti vrijeme provedeno u kuhinji, pružiti dobar osjećaj dok kuhate i omogućiti priljev dobre energije.
Kuhinja je obično najfrekventnija prostorija u svakom domu, a isto tako srce svakog doma pa zaista zaslužuje posebno mjesto i pažnju u našim životima. Dobro osmišljena kuhinja smanjuje broj koraka dok kuhate.
Foto: Unsplash
Pozicija kuhinje
Za neke je kuhinja manje bitna jer je i ne koriste često i uglavnom jedu vani. Za obitelji s djecom što je i moj slučaj, kuhinja je uvijek u pogonu i rijetko kad je u stanju duljeg mirovanja. Kuhinja bi trebala biti što više odmaknuta od glavnog ulaza, više zaštićena jer pri kuhanju bi trebali biti mirne staložene energije kako bi i naš obrok bio energetski pozitivno obilan i ukusan.
Bolje pozicije su na istoku ili jugoistoku, no ne nužno, obavezno s većim prozorom i pogledom na van.
Izbjegavati kuhinju u centru stana ili kuće jer bi centar trebao ostati prazan i protočan, a kuhinja je svakako živahna i vibrantna prostorija, puna energije, aroma i tekstura. Ako to ne možete izbjeći onda svakako pokušajte bojama i materijalima kuhinju učiniti što manje uočljivom i umiriti je.
Raspored ploha
Pravilan raspored ploha, osvjetljenje i funkcionalnost pomoći će vam da dobijete više energije koja vam je potrebna u pripremi objeda, a to je vrlo važno jer iscrpljen kuhar/kuharica sigurno neće moći pripremiti ukusan i hranjiv objed. To znači da postoji logika postavljanja kuhinjskih uređaja i radnih ploha jer je sama priprema obroka niz radnji koje moramo obaviti u slijedu.
Idealno je da frižider bude prvi i po mogućnosti negdje u kutu, a pored njega odmah prazna radna ploha jer ćete nakon što dođete kući prvo staviti namirnice u frižider. Nakon toga ide pranje ili čišćenje namirnica, a za to nam treba sudoper pa zatim opet radna ploha gdje sjeckate i pripremate hranu, a odmah pored toga ide štednjak.
Kada je hrana skuhana trebat će vam opet ploha za pristavljanje s koje ćete nositi hranu na stol. Poanta ovog rasporeda je u kontinuitetu, logici radnji od same pripreme do pristavljanja. Tako ćete izbjeći iscrpljenost hodajući i radeći nepotrebne korake u kuhinji koji u konačnici dovode do osjećaja fizičkog umora i manjka volje za kuhanjem.
Stil
Kaže se da se o stilovima ne raspravlja i to je točno no koji god odabrali pazite da elementi nemaju previše utora, profilacija u kojima se zadržava masnoća i prljavština jer ćete morati više vremena izdvojiti za održavanje i čišćenje.
U manjim prostorima su poželjne svijetlije boje koje prostor čine većim, a ako je prostor veći možete se poigrati i tamnim bojama.
Rasvjeta
Poželjna je svakako prirodna rasvjeta kroz dan te umjetna iznad radnih ploha, a centralna na stropu. Ostalu vrstu rasvjete koristila bi se u slučaju niskih ili visokih stropova no to su slučajevi za sebe.
Štednjak
Najvažniji dio kuhinje je štednjak jer se smatra da stanje štednjaka direktno utječe na životnu moć i zdravlje ukućana. Radije izaberite plinski umjesto električnog štednjaka zbog stvaranja elektromagnetskog polja koje negativno utječe na pripremu hrane. Štednjak ne bi trebao biti pored ili nasuprot sudopera, perilice – sukob vode i vatre = svađa u obitelji. Isto vrijedi i za pećnicu.
I još jedna važna; ako ikako možete utjecati na vaš budući raspored kuhinje, tada pazite da niste leđima okrenuti vratima, odnosno da imate pregled nad prostorijom.
Važno je napomenuti da je svaki prostor priča za sebe i da je uvijek potrebno promatrati i osjećati prostor kao jedno živo biće koje ima svoj tajni život i sukladno s tim učiniti potrebne radnje.
Foto: Canva PRO