Zdrav odnos
s novcem

Bojan Vukas: Kako je antikvarijat Libar postao lider za kupnju i prodaju rabljenih udžbenika

Bojan Vukas: Kako je antikvarijat Libar postao lider za kupnju i prodaju rabljenih udžbenika

Razgovarali smo s Bojanom Vukasom, direktorom antikvarijata Libar, koji uz poslovnicu u Osijeku vodi uspješan webshop specijaliziran za prodaju rabljenih udžbenika

  • Kako ste se odlučili specijalizirati za prodaju udžbenika i što je najvažnije za uspjeh ovakvog biznisa?

Bojan: Antikvarijat Libar započeo je s radom još 2013. godine jer su osnivači uvidjeli veliku potražnju za rabljenim udžbenicima. Svake godine, roditelji srednjoškolaca ponovno su suočeni s izazovom nabave udžbenika. Dok su osnovnoškolci osigurani besplatnim knjigama, roditelji srednjoškolaca u većini Hrvatske moraju sami snositi ove astronomske troškove, osim u Zagrebu gdje su udžbenici besplatni i za srednje škole.

U antikvarijatu Libar odlučili smo se fokusirati upravo na ovaj segment tržišta. Otkupljujemo i prodajemo rabljene udžbenike za srednje škole putem našeg webshopa, čime pokrivamo cijelu Hrvatsku, ali i kroz našu fizičku poslovnicu u Osijeku. Svake godine otvaramo antikvarijat 1. svibnja, a zatvorimo 1. studenog ili 1. prosinca, dakle imamo svoju sezonu, a web shop nastavlja s radom cijele godine.

Uz brzinu i dostupnost, brinemo o kvaliteti proizvoda. Cilj nam je omogućiti povoljne, a dobro očuvane udžbenike za svakoga. Ukupan broj korisnika povećava se iz godine u godinu. Naše dobro pozicioniranje na tržištu možemo zahvaliti dobrom digitalnom marketingu, ali i povjerenju naših klijenata koji nas podržavaju već generacijama.

  • Kako se odvija proces kupnje i prodaje rabljenih udžbenika u vašem antikvarijatu?

Bojan: Proces je vrlo jednostavan i prilagođen svima. Roditelji i učenici mogu prodavati i kupovati udžbenike kako online putem naše web stranice antikvarijat-libar.com, tako i u našim poslovnicama u Osijeku.

Bilo da ste kod kuće ili u blizini, možete lako obaviti sve što vam treba. Dovoljno je u tražilicu upisati šifru udžbenika i dodati na popis. Na taj način ste sigurni da se naručili upravo udžbenik koji Vam treba.

Također, u cilju poticanja ranog otkupa rabljenih udžbenika nudimo 10 % višu otkupnu cijenu za udžbenike do kraja kolovoza. Važno je napomenuti da su količine udžbenika koje otkupljujemo ograničene, za neke naslove možemo otkupiti desetak primjeraka, dok za druge i do 400.

Kroz dugogodišnje iskustvo, uspjeli smo razviti sustav koji omogućava brzu i učinkovitu distribuciju udžbenika diljem Hrvatske. Na to smo iznimno ponosni.

Foto: B. Jobst/Glas Slavonije

  • Koji su najveći izazovi s kojima se susrećete?

Bojan: Svake godine vidimo istu situaciju – roditelji često čekaju do zadnjeg trenutka, obično poslije Velike Gospe, zbog čega nastaju panika i gužve. Savjetujem roditeljima da ne čekaju, već da na vrijeme osiguraju potrebne udžbenike.

Također, savjetujem i učenicima da ne čekaju rujan i dogovor s nastavnicima prije kupnje udžbenika, već da odmah kupe one koji se već nalaze na popisu njihove škole. U slučaju da se kasnije ispostavi kako neki udžbenici nisu potrebni, isti se mogu vratiti u antikvarijat uz predočenje računa.

  • Koliko roditelji štede kupnjom rabljenih udžbenika?

Bojan: Prvo bih spomenuo našu posebnu ponudu do 31. kolovoza gdje možete ostvariti 10 % višu otkupnu cijenu na udžbenike koje želite prodati.

Generalno, kupnja rabljenih udžbenika u antikvarijatu omogućuje uštedu od čak 35 % u odnosu na nove udžbenike. Ovo je savršena prilika za uštedu pri kupnji, ali i prilika za zaradu pri prodaji prošlogodišnjih.

Ono što svi iz Libra vjerujemo jest da svako dijete treba imati ravnopravan pristup obrazovanju, neovisno o njegovom socioekonomskom statusu. A najmanje kako mi možemo doprinijeti jest ponuditi mogućnost razmjene uključenima.

Stavovi kolumnista/ica nisu stavovi uredništva portala Mojnovac.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Slični tekstovi

Wall Street porastao uz prevagu kupaca, ali ekonomski podaci nameću dozu opreza

Trinaest lekcija za budućnost FinTecha: Što nas je Money Motion 2025 naučio o digitalnim financijama u Europi

Nije svako zlo za zlo: Pouke koje nam donosi bolest

Pretraga

znn